BERZH financon Union Bank me 6 milionë euro për investime në energjinë e gjelbër

17:58 | 12/03/201917:580

Union Bank dhe BERZH sjellin programin kreditor për Financimin e Ekonomisë së Gjelbër, i cili nxit investimet në energjinë e gjelbër në vendin tonë. Për të zbatuar programin Union Bank ka nënshkruar me BERZH një kredi me vlerë prej 6 milionë euro.

BERZH organizoi lançimin e programit GEFF, Programi Kreditor për Financimin e Ekonomisë së Gjelbër, i cili ka për qëllim nxitjen e investimeve në energjinë e gjelbër. GEFF është një program me fokus të veçantë në vendet e Ballkanit Perëndimor ku bën pjesë dhe Shqipëria. Për zbatimin e këtij programi në vendin tonë, BERZH ka nënshkruar me Union Bank një kredi me vlerën 6 milionë Euro.

“Kredia e GEFF, të cilën ne e kemi quajtur Kursim +, është një mundësi që Union Bank iu ofron klientëve ekzistues dhe atyre potencialë, për të zbatuar projekte rezidenciale me performancë të lartë në efiçencën e energjisë dhe ç’ka është e rëndësishme me përqindje shumë të mirë kthimi të investimit. Duke zgjeruar kredidhënien për banesat private sipas këtij programi, ne si Union Bank investojmë dhe në promovimin e objektivave sociale dhe mjedisore që na përkasin të gjithëve”.

Union Bank është e vetmja nga bankat e nivelit të dytë që po zbaton programin GEFF në Shqipëri.

Stafi i rrjetit të degëve Union Bank ka marrë një trajnim të specializuar për trajtimin dhe analizimin e rasteve të kredisë Kursim+, për ta përcjellë produktin sa më qartë dhe thjeshtë te klientët. Zbatimi i këtij projekti nga Banka, duke patur pranë dhe ekspertizën e BERZH parashikohet të rritë ndërgjegjësimin dhe rëndësinë e investimeve në energjinë e gjelbër në vendin tonë. /abcnews.al

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono