Berlusconi apel Presidentit: Jam i gatshëm të drejtoj qeverinë

13:46 | 18/05/2018

Lideri i Forza Italia, Silvio Berluskoni i kërkon presidentit Matarella që t’i japë mandatin e kryeministrit. Kavalieri është i bindur se një qeveri e qendrës së djathtë do të arrinte të merrte dhe mazhorancën në parlamentin italian.

Për momentin nuk ekziston asnjeri me eksperiencën e duhur për të bërë kryeministrin. Unë jam i gatshëm nëse Presidenti Matarella më beson detyrën. Është ky apeli që lideri i Forza Italia, Silvio Berlusconi, i ka drejtuar apelit të shtetit me idenë e krijimit të një qeverie të qendrës së djathtë. Kërkesa e tij ndaj presidencës bëhet në rast se Lëvizja 5 Yjet dhe Lega nuk do arrijnë dot t’i japin një qeveri Italisë. Berlusconi shprehet i bindur se qendra e djathë do të gjente mbështetjen e duhur për të nisur punën në drejtimin e vendit.

Lideri i Forza Italia i bëri këto deklarata në prag të vizitës së tij në Vale d’Aosta ku të dielën votohet në zgjedhjet rajonale. Sipas tij, kontrata e qeverisë mes Lëvizjes 5 Yjet dhe Legës nuk ka të bëjë fare me qendrën e djathtë, madje janë dy qëndrime krejt të ndryshme. Berlusconi theksoi se mes tij dhe Salvinit aktualisht ka shumë largësi.

Duke folur për veten e tij ai tha se nuk ka asnjë kandidat tjetër të krahasueshëm me emrin e Silvio Berluskonit. Ai shtoi se presidenti Matarella duhet t’i dorëzojë detyrën sa më shpejt pasi qendra e djathtë do ia dilte të merrte mazhorancën në parlament, dhe qeveria e krijuar prej tij do të funksiononte deri në fund të mandatit.

Pyetjes së gazetarëve se pse Di Maio dhe Salvini e kanë kaq të vështirë të gjejnë një emër për kryeministrinë, Berlusconi i përgjigjet se ka mungesë personazhesh. Personazhe që do të duhej të garantonin besueshmëri dhe ekuilibër. Dhe në fund të deklaratës, Berluskoni rithekson se ka një eksperiencë nëntë-vjeçare në drejtim të vendit dhe se ka drejtuar tre herë samite ndërkombëtare si G7 e G8. Por mbi të gjitha është shumë i disponueshëm./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono