Berisha: Vende të tjera po shohin rikthimin e vizave me Shqipërinë

20:26 | 18/04/201920:260

Ish-kryeministri Sali Berisha e ka konsideruar  dramatik për Shqipërinë e shqiptarët vendimin e parlamentit holandez për vendosjen e regjimit të vizave.

“Vendimi i Parlamentit të Holandës për vendosjen e vizave me qytetarët shqiptarë është vendim dramatik për Shqipërine e shqiptarët. Së pari është i pari vendim i këtij lloji që merret për Shqipërinë. Në kushtet e Shqipërisë për liberalizmin e vizave janë me dhjetra vende dhe nga këto mbetet vetëm Shqipëria në përputhje me një mekaznizëm të KE nga një vendet themeluese dhe më me peshë në BE dhe NATO që është Mbretëria e Hollandës”.

I ftuar në studion e “Mbrëmje Ide” në ABC News të Mirela Milorit, lideri historik i së djathtës është shprehur se ka informacione të sigurta që edhe vende të tjera po e konsiderojnë vendimin për rikthimin e vizave me Shqipërinë.

“Janë vende të tjera që e konsiderojnë vendimin e Hollandës për vendosjen e regjimit të vizave me Shqipërinë. Po kam informacione po ua them siguri e kam mnga burime serioze që po konsiderojnë vendimin ëpr ritkhimine vizave me Shqipëri”.

Për Berishën kjo është një oshtime botërore dhe mbyll çdo shans për negociatat.

“Kjo ka një oshtime botërore. Çfarë e detyroi Hollandën të marrë ketë vendim me 2/3 me 105 vota të gjithë spektrit politik holandez? Nuk ka hapje negociatash. Kjo mbyll çdo shans. Do të na ndajë nga Maqedonia e Veriut se Maqedonia ka shtet, kurse Shqipëria ka narko shtet”. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono