Berisha për kufijtë Kosovë-Serbi: Pro marrëveshjes, pa copëtim territoresh

12:09 | 07/02/201912:090

Ish–kryeministri Sali Berisha ka ripërsëritur qëndrimin e tij se është pro një marrëveshjeje midis Kosovës e Serbisë me kushtin e vetëm që mos ketë copëtim territoresh. Lideri historik i Partisë Demokratike ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se po ndërhyn në këtë çështje në favor të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç.

Shqipëria rrezikon të shndrrohet në sherrin e Ballkanit dhe shkaku ka një emër tha ish kryeministri Sali Berisha nga foltorja e parlamentit.

Sali Berisha: “Rama po bëhet sherri i Ballkanit dhe faturën e paguajnë shqiptarët. Po bëhet sherri i Ballkanit sepse është i lidhur me vjedhjet dhe krimet”. 

Të njëjtin qëndrim ka për marrëveshjen Kosovë- Serbi. Pa copëtim territoresh.

Sali Berisha: “Copëtimi i territoreve hap Kutinë e Pandorës  sjell bllokim automatik të integrimit”. 

Duke sjellë si shembull një bisedë të tijën me ish-presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George Bush, ish-kryeministri Berisha sqaroi se gjithmonë ka kërkuar që problemet që ndajnë Kosova e Serbia të zgjidhen me mirëkuptim e në kohën e duhur.

Sali Berisha: “Gjatë vizitës së presidentit Bush në Shqipëri më drejtohet duke më thënë se cili është mendimi juaj për Kosovën dhe unë thashë se ne duam që të jetë e  Pavarur. Më tha kur mendon ti se duhet të shpallet pavarësia? I them se meqë ju e keni ndarë mendjen dhe ne do ju jemi mirënjohës, i thashë merrni kohën tuaj sepse nuk duhet të bëhemi mollë sherri mes jush dhe BE”.

Ndërsa Edi Rama po bën të kundërtën sipas Sali Berishës. Këtë e tregon dhe zhvlerësimi që i ka bërë kancelarja gjermane tha ai duke refuzuar ta takojë.

Sali Berisha: “Kur ishte atje iu serviles me siperlativa, por Merkel refuzoi pritjen. Nuk e priti dhe refuzoi pritjen. Kosova dhe Serbia të zgjidhin problemet si dy shtete të pavarura dhe jo mbi bazën e argatëve që s’kanë atdhe. Ata janë armiqtë të shqiptarëve dhe paqes në rajon”./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono