Benedikti XVI kundër Papa Françeskut: Nuk mund të hesht më!

12:25 | 13/01/202012:250

Ndërsa të gjithë janë në pritje të vendimit të Papa Franceskut për mundësinë e emërimit prift dhe të një personi të martuar, Benedikti i 16-të u shpreh kundër kësaj mundësie duke theksuar se priftërinjtë nuk mund të martohen.

 “Besoj se të qënurit beqar për një prift, ka një domethënie të madhe dhe është e domosdoshme pasi rruga jonë drejt Zotit duhet të mbetet themeli i jetës sonë”.

Është kjo deklarata e Benediktit 16 në një libër të shkruar së bashku me kardinalin Robert Sarah, që do të publikohet në 15 janar.

E përditshmja franceze Lë Figaro ka publikuar disa fragmente, ku Benedikti 16 shprehet se nuk mund të heshtë më.

Paralajmërimi i Papa Benediktit vjen pas Sinodës për Amazonën, në tetor të vitit të kaluar, ku një nga temat kryesore ishte dhe mundësia për të emëruar priftërinj të cilët mund të ishin dhe persona të martuar.

Opsion ky, që ishte pjesë dhe e dokumentit përfundimtar, ndërsa pritet vendimi i Papa Franceskut./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono