BE zgjeron sanksionet ndaj Koresë së Veriut

15:37 | 26/02/2018

Bashkimi Europian ka goditur Korenë e Veriut me zgjerimin e sanksioneve lidhur me programin raketor dhe bërthamor të vendit komunist. Me masat e fundit është zvogëluar ndjeshëm eksporti i naftës së rafinuar.

Pas Uashingtonit edhe Brukseli ka ashpërsuar ndjeshëm masat kundër Koresë së Veriut. Në një deklaratë, Bashkimi Europian njofton se në përputhje me rezolutat e Këshillit të Sigurimit së Kombeve të Bashkuaraka zgjeruar sanksionet ndaj regjimit komunist. Në deklaratë bëhet e ditur se sanksionet e zgjeruara sipas rezolutës 2397 të KS-OKB-së përfshijnë eksportet e naftës së rafinuar për Korenë e Veriut, ku eksporti vjetor nga dy milionë fuçi është zvogëluar në 500 mijë.

Zvogëlimi i eksportimit të karburantit bëhet për të penguar liderin Kim Jong-un në zhvillimin e testeve raketore. Gjithashtu, BE njoftoi se është ndaluar importi për ushqim, produktet bujqësore, pajisjet elektronike dhe makinat nga Koreja e Veriut dhe eksporti i makinave industriale, automjeteve të transportit, hekurit, çelikut dhe metaleve të tjera në këtë vend.

Ndërkohë, në deklaratë BE bën thirrje për të shfaqur një qëndrim të vendosur për realizimin e një dialogu kuptimplotë për pastrimin e Gadishullit Korean nga armët bërthamore. Me shtimin e presionit ndërkombëtar duhet se ka ardhur edhe zbutja e Penianit. Presidenca e Seulit bëri me dije se delegacioni i Koresë së Veriut, i drejtuar nga Gjenerali Kim Yong-chol, kërkon që të zhvillojë dialog me SHBA.
Nga ana tjetër edhe Uashingtoni është shprehur i gatshëm për negociata me qëllimin e vetëm për të realizuar çarmtasjen e Koresë komuniste nga arsenali i saj bërthamor. Megjithatë, Peniani kërkon që të mos ketë parakushte për nisjen e dialogut./abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono