BE-SHBA, plan të ri për bisedimet tregtare

00:15 | 16/04/2019

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kanë gati një plan të ri për rifillimin e bisedimeve tregtare. Këtë herë propozimet kryesore vijnë nga Brukseli që ka autorizuar Komisionin të menaxhojë procesin për llogari të vendeve anëtare.

Vendet e Bashkimit Evropian kanë miratuar planin e ri të bisedimeve tregtare me Shtetet e Bashkuara, rreth një vit pasi presidentët Donald Trump dhe Zhan Klod Junker ranë dakord për të reduktuar barrierat. Vendimi i ministrave të BE-së i jep Komisionit Evropian autorizimin për të kryer bisedime formale. Por mes palëve ka mosmarrëveshje sa i takon përfshirjes së produkteve të fermerëve në dialog. Nëse bisedimet nisin, ato nuk do të jenë përpjekja e parë nga dy palët për të arritur një marrëveshje tregtare.

Gjatë presidencës së Barak Obama, Shtetet e Bashkuara dhe Unioni kishin një program negociatash të njohur si Partneriteti Ndër-atlantik i Tregtisë dhe Investimeve. Por programi ishte shumë kontradiktor për faktin se propozimet e palës amerikane u jepnin pushtet bizneseve që të sfidonin vendimet e qeverive. Për rrjedhojë, plani u anulua. Tani propozimet vijnë nga Brukseli dhe janë më pak gjithëpërfshirëse se programi paraardhës. Ministrat e vendeve anëtare i kanë dhënë Komisionit një mandat për të negociuar në dy drejtime.

Njëri është eliminimi i tarifave të importit për produktet industriale me bazë reciproke. I dyti synon të reduktojë barrierat rregullatore sidomos në aspektin e njohur si vlerësimet standarde, që është procedura sipas të cilës entet rregullatore sigurohen që mallrat të jenë në përputhje me rregullat e sigurisë para se të dalin në shitje./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono