BE, 23 shtete firmosin për mbrojtjen e përbashkët


15:43 | 14/11/2017

23 shtetet anëtare të Bashkimit Europian firmosën marrëveshjen për mbrojtje të përbashkët. Shtetet që nuk firmosën Paktin e Mbrojtjes ishin Britanina e Madhe, e cila në prag të daljes nga BE-ja ka qënë gjithmonë kundër një projekti mbrojtje të përbashkët, kundër ishin Danimarka, Irlanda, Malta dhe Portugalia. Projekti i Mbrojtjes së Përbashkët Evropiane do të jetë i përhershëm dhe shtetet që janë pjesë do të zhvillojnë së bashku kapacitetet mbrojtëse, investimet në projekte e përbashkëta operative dhe shtimin e kontributit për forcat e armatosura. Finalizmi i këtij projekti nga ana formale do të bëhet nga Këshilli i Jashtëm në 11 dhjetor në Bruksel./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono