“Bastiset” vendi më i sigurtë në botë

09:14 | 21/07/201809:140

Piratët informatikë kanë kryer një vjedhje rekord në atë që njihet si vendi më i pasur dhe më i sigurt i botës, Singapor. Sipas mediave ndërkombëtare, hakerat kanë vënë në shënjestër sistemin shëndetësor, duke vjedhur të dhënat personale të 1.5 milionë njerëzve, ose çerekut të popullsisë.

Të dhënat u përkasin pacientëve që u janë nënshtruar mjekimeve nga 1 Maji 2015 deri në 4 Korrik të këtij viti dhe përveç emrave e adresave, atyre u janë marrë edhe recetat e ilaçeve.

Mes tyre janë edhe ato të kryeministrit Li Sien Long, që prej kohësh kurohet për shkak të kancerit. Sistemet qeveritare të Singaporit janë kthyer shpesh në objektiv të sulmeve kibernetike, edhe pse në shumicën e rasteve agjencitë e sigurisë kanë arritur t’i neutralizojnë.

Vitin e kaluar pre e sulmeve kibernetike ra Ministria e Mbrojtjes, por hakerat arritën të merrnin vetëm informacione ushtarake të dorës së dytë./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono