Bastisen zyrat e kanalit ABC në Australi

09:57 | 06/06/201909:570

Policia bastisi të mërkurën zyrat e Korporatës Australiane të Transmetimeve (ABC) lidhur me dyshime për publikim të materialeve sekrete. Policia federale australiane tha se bazuar në një urdhër gjykate u krye një kontroll në selinë qendrore të transmetuesit në Sidney si dhe u zhvillua një takim me ekipin ligjor të tij.

Sipas rrjetit televiziv, kontrolli policor lidhej me një seri informacionesh të publikuara në vitin 2017 nga një gazetar investigativ i ABC-së, ku zbuloheshin deklarata për sjellje të paligjshme të forcave speciale australiane në Afganistan.

Drejtori editorial i ABC-së Craig McMurtrie e quajti kontrollin një “veprim serioz e shumë të padëshiruar”.

“Ne do të bëjmë gjithçka mundemi për të kufizuar fushëveprimin e këtij kontrolli si dhe do të bëjmë gjithçka mundemi për të qëndruar pranë gazetarëve tanë”, tha ai, duke shtuar se “është në interesin e publikut që disa të vërteta të rënda të thuhen”.

Bastisja në zyrat e transmetuesit televiziv ABC ndodhi një ditë pasi policia bastisi shtëpinë e një redaktori që punon për kompaninë mediatike australiane “News Corp” lidhur me publikimin e një përpjekje të qeverisë për të fituar kompetenca për të përgjuar komunikimet e brendshme të shtetasve australianë./VOA


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono