Bashkëpunimi me NATO-n, Ukraina krijon forca të armatosura moderne

07:16 | 10/12/201907:160

Për të shënuar 28-vjetorin e Ditës së Forcave të Armatosura të Ukrainës, ambasada ukrainase në Turqi organizoi një pritje në kryeqytetin Ankara.

Zv/ministri i Mbrojtjes dhe komandanti i Marinës së Turqisë ishin pjesë e aktivitetetit, së bashku me shefin e forcave detare të Ukrainës, ambasadorë dhe atashe ushtarakë të vendeve të ndryshme të huaja.

“Tani, në kushte jashtëzakonisht të vështira, Ukraina po krijon forca të armatosura moderne, të gatshme për luftime, të profesionalizuara dhe të pajisura”, komandanti i Marinës së Ukrainës, Ihor Voronchenko.

Voronchenko tha se ata mirëpritën kthimin e marinarëve detarë ukrainasë të cilët vitin e kaluar u ndaluan nga Rusia.

“Ukrainasit nuk i lënë kurrë bashkatdhetarët e tyre. Jeta dhe liria e mbrojtësve të Ukrainës është përparësia jonë absolute”, theksoi Voronchenko./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono