“Bashkë me domaten po kalben dhe shpresat”

14:57 | 30/10/201914:570

Fermerët e Myzeqesë në Lushnjë dolën sërish në protestë. Ata i kanë drejtuar qeverisë pesë kërkesa që kanë të bëjnë me ndihmën financiare që iu duhet në gjithë procesin prej bujku.

Bashkë me domaten po kalben dhe shpresat. Simbolika që fermerët e Myzeqesë në Lushnjë përdorën në protestën e tyre të tretë.

Në hyrje të autostradës Lushnje – Fier tek rrethrrotullimi i Savrës fshatarët vendosën para këmbëve arkat me perime.

Përballë në një metër distancë u vendos gardhi me punonjës të policisë së rendit. Por situata ishte e qetë.

Edhe “Jahti im” meriton naftë pa akcizë, ishte një tjetër pankartë. Fermerët duan të ndihmohen nga qeveria. Ne tre protesta ata kanë përsëritur pesë kërkesa;  ndërhyrje në paktën e 2020 për subvencionimet, njohja e dëmeve nga natyra, para për krizat.

Pas një orë ata u larguan duke hedhur në rrugë domatet që kishin në arka. Organizatorët njoftuan për të tjera tubime. /ABC News Albania 24/7

 

 

 

 

 

 

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono