Basha: Vettingu në politikë mbështetet nga qytetarët

15:51 | 10/09/201815:510

Lulzim Basha insiston në propozimin për vetting në politikë, pasi sipas tij ka mbështetje të lartë qytetare. Qëndrimin e shprehu në mbledhjen e grupit parlamentar të Partisë Demokratike. Pas një takimi me aleatët, u vendos që opozita të jetë të enjten e seancës plenare në Durrës.

Mazhoranca i tha jo propozimit për vettingun në politikë por kjo nuk e ka ndalur opozitën në nismën e saj.

Në mbledhjen e grupit parlamentar të Partisë Demokratike kryetari Lulzim Basha ka folur për mbështjen që I kanë dhënë shumica dërrmuese e qytetarëve që përkrahin vettingun me ligj për politikanët dhe zyrtarët e lartë të lidhur me krimin e organizuar dhe të korruptuar.

Shqiptarët duan që vettingu në politikë të ndodhë.- mësohet tu ketë thënë kreu demokrat deputetëve duke nënvizuar se janë me mijra mesazhet që I kanë dërguar njerëzit që mbështesin për ta çuar deri në fund këtë proces.

Nisma për vettingun në politikë është një nga 4 shtyllat e platformës së përbashkët të opozitës.

1 – Dekriminalizimi i plotë përmes vettingut të politikanëve të lidhur me krimin.

2 – Çlirimi I drejtësisë nga kapja politike në funksion të bashkëqeverisjes së Edi Ramës me krimin:

3 – Zgjedhje të lira të ndershme, demokratike ku qytetarët të jenë ata që vendosin:

4 – Një ekonomi e çliruar nga monopolet, nga oligarkët dhe nga korrupsioni qeveritar, në funksion të mirëqenies së qytetarëve”.

Për secilën nga pikat deputetët e opozitës janë ndarë në 4 grupe pune për të pasuruar me propozime platformën për clirimin e qeverisjes nga krimi.

Partia Demokratike ka vendosur që të mos marrë pjesë as në seancën e tretë plenare që do të zhvillohet ditën e enjtë. Në mbledhjen e grupit parlamentar, demokratët kanë vendosur të zhvendosen në qytetin e Durrësit, pas mbledhjeve që organizuan me aleatët  në Shkodër  dhe Elbasan.

Mësohet gjithashtu se në mbledhjen e grupit parlamentar të Partisë Demokratike është diskutuar  mbi vazhdimin e aksionit opozitar dhe marrëdhia e kushtëzuar me kuvendin. Deputetët e opozitës do të bojkotojnë komisionet parlamentare. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono