Basha thirrje qeverisë: Hiqni taksat dhe detyrimet për bizneset në Durrës

14:49 | 09/12/201914:490

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha përsëriti kërkesën ndaj qeverisë për të hequr barrën fiskale ndaj bizneseve të dëmtuara nga termeti në Durrës.

“Tërmeti i 26 nëntorit ka shkaktuar dëme të mëdha në ekonominë e Durrësit dhe zonave të tjera. Mijëra vende pune, biznesi i vogël dhe ekonomia prodhuese janë nën presion. Njësitë e hoteleri-turizmit përballen me rënie konsumi dhe i tremben reduktimit apo anulimit të prenotimeve.

Për të ndalur futjen e Durrësit në një “dimër ekonomik” me pasoja të rënda sociale që do të vinin nga reduktimi i numrit të të punësuarve, ulja e pagave të punonjësve dhe mbyllja e bizneseve, për të mundësuar një rigjenerim të ekonomisë prodhuese, shërbimeve dhe biznesit të vogël në zonat e dëmtuara, propozojmë këtë paketë të thjeshtë dhe realiste”, shkruan Basha.

Më poshtë propozimi me 5 pika për subjektet ekonomike në zonat e prekura nga termeti:

1- Anulimin e taksës së pasurisë dhe të gjitha taksat dhe tarifat vendore për periudhën e rindërtimit.

2- Përjashtimi i taksës së të artdhurave për të gjitha subjektet që riinvestojnë fitimin për të rikuperuar dëmet nga termeti.

3- Pezullimin e kontributeve të sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore deri në rikuperim.

4- Përjashtimi i TVSH në të gjitha materialet, lëndët e para dhe aktivitetet kapitale të përdorura për rikuperimin e dëmeve.

5. Pezullimin dhe anulimin e faturave të ujit dhe dritave.

/Abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono