Basha sulmon prokuroret Marku e Prela për transferimin e “dosjes 184”

14:43 | 22/08/201914:430

Në një koment për transferimin e kësaj dosjeje në Prokurorinë e Dibrës, kreu demokrat sulmoi drejtueset e dy prokurorive Arta Markun dhe Donika Prelën, duke i quajtur Katicat e Ramës. Basha foli sot edhe për kreun e Bashkisë së Vorës, duke thënë se Rama ka qenë në dijeni për problemet e tij me ligjin në Greqi. Kryetari i opozitës, Lulzim Basha, parashikon për Arta Markun dhe Donika Prelën të njëjtin fat si ai i Prokurores maqedonase, Katica Janeva që aktualisht ndodhet pas hekurave. Në një dalje për mediat, Basha theksoi se me vendimin e tyre për të shpallur moskompetencë për dosjen 184, për blerjen e votave në Dibër, Marku dhe Prela kanë zgjedhur të vetëflijohen për kryeministrin Rama. Kreu i opozitës foli edhe për një dosje të hapur të kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku për të cilën sipas tij është në dijeni edhe kryeministri Rama, të cilin e kanë informuar partnerët ndërkombëtarë.

Lulzim Basha i kujtoi prangat kryeprokurores së Përgjithshme, Arta Marku dhe drejtueses së Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Donika Prela. Për kreun e opozitës, me vendimin që dy drejtueset e larta të organit të akuzës morën për shpalljen e moskompetencës për dosjen e Dibrës 184 do të kenë fat të ngjashëm me atë të koleges së tyre maqedonase Katica Janeva, që aktualisht ndodhet pas hekurave.

Përgjegjësinë kryesore, kryedemokrati e sheh te Edi Rama. Për këtë solli në vëmendje rastin e një tjetër kryebashkiaku socialist, për të cilin edhe pas sinjalizimeve ndërkombëtare e kandidoi për Bashkinë e Vorës.

Për të treguar kontrastin me nivelin e përfaqësimit dhe sjelljen në raport me ligjin, PD do të paraqesë në shtator platformën e saj përmes së cilës do të kërkojë të marrë pushtet përmes votës.

Kriza që po kalon vendi për kreun e opozitës është shumë e thellë, ndaj edhe koha për t’i dhënë zgjidhje duhet të jetë e afërt. Pas një takimi mbi 60 minuta që zhvilloi me ambasadorin e ri gjerman, Peter Zingraf, Basha tha se është i gatshëm të investohet për të zgjidhur krizën.

Javën e ardhshme, kryedemokrati Lulzim Basha pritet të zhvillojë takime intensive me aleatët e tij dhe strukturat më të larta të Partisë Demokratike, ku do të vendoset mbi vijimin e aksionit opozitar.

/ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono