Basha: S’ka veting pa larguar Edi Ramën

13:25 | 26/02/2018

“Nuk ka veting e luftë ndaj krimit të organizuar pa larguar Edi Ramën dhe pa e çliruar Shqipërinë nga krimi i organizuar”. Kështu ka deklaruar kreu demokrat Lulzim Basha në seancën e sotme parlamentare ku diskutohet projektligji për policinë dhe gardën.

Basha propozon veting të thelluar i ministrit të brendshëm dhe gjithë zëvendësministrave e drejtorëve.

Basha: Kryeprokurori Italian ka thënë që mafia ka pushtuar policinë, ka lidhje me politikën dhe ka pushtuar policinë.

Nuk ka shqiptar që të besojë atë që thuhet sot nga kjo sale.

Është e treta herë në 5 vite që Rama flet për vetingun në polici, të gjitha normat janë po nuk zbatohjen si nuk zbatohet strategjia për luftën kundër drogtës.

I kanë pasur të gjitha strategjitë e ligjet, nuk ka vend në Ballkan që të ketë më shumë ligje se Shqipëria, por nuk ka vend të kapur nga krimi e droga në eksportin kryesor se Shqipëria, policia e tëra u kthye në funksion të drogës e krimit.

Kemi arritur deri këtu për shkak të ish-ministrit të brendshëm Sajmir Tahiri si bashkëpunëtor i krimit të organizuar.

Vëllai i ministrit të brendshëm i dënuar për trafik heroine dhe i shpëton dënimit falë modifikimit të kodit.

Kjo është dilemma që duhet të zgjidhim sot, doni veting përfshini amendamentin tonë veting i thelluar i ministrit të brendshëm dhe gjithë zëvendësministrave e drejtorëve.

Ky ka qenë një projekt personal i Edi Ramës krijoi polici personale.

Largoi 414 punonjës duke i zëvendësuar me persona që i kishte hequr qeveria pararendëse socialiste.

Aksioni ne Lazarat kishte qëllim vendosjen e burimit të drogës nën kontroll u mbyll lazarati u bë Shqipëria Lazarat.

Me urdhër të Edi Ramës ishte mbrojtja e kriminelëve, u futën në parlament biznesmenë ose kriminelë.

E përdori policinë për të ushtruar trysni, për të krijuar klimë terrori duke shkelur çdo të drejtë e liri elementare.

E mbrojti me pathos Sajmir Tahirin deri sa presioni ndërkombëtar u bë i pakthyeshëm.

Nuk ka veting e luftë ndaj krimit të organizuar pa larguar Edi Ramën dhe pa e çliruar Shqipërinë nga krimi i organizuar. /abcnews.al

 

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono