Basha sfidon Ramën: Momenti t’i kthesh mandatin qytetarëve

14:39 | 25/09/201914:390

Për Lulzim Bashën kupa është mbushur. Pas një “Po”-je me kushte që Gjermania i dha Shqipërinë, kryetari i opozitës e ftoi publikisht Edi Ramën të mbajë përgjegjësi dhe t’i kthejë mandatin shqiptarëve. Përmes zgjedhjeve të reja, Basha e sfidoi kreun e qeverisë në një përballje direkte përballë shqiptarëve.

“Ky është momenti t’u kthejë mandatin qytetarëve, që të vendosin qytetarët se kush do t’i qeverisë. Të vendosin qytetarët, nëse do t;I besojnë atij një mandat të tretë apo jo, apo do të mbështesin opozitën me alternativën e daljes nga kriza e thellë sociale, ekonomike dhe politike, alternativën e Shqipërisë si gjithë Europa, që është PD dhe opozita e bashkuar. është koha që një herë në jetën e tij Edi Rama të vendosë fatin e Shqipërisë të parin dhe jo fatin e tij personal me të cilin ka mbajtur peng Shqipërinë gjatë këtyre 6 viteve”.

Jashtë institucioneve, por i gatshëm për zgjidhjen e krizës, Basha kujtoi se s’ka qenë asnjëherë pengesë për zgjidhjen e krizës. Madje në bashkëbisedimin e mëngjesit që zhvilloi me gazetarët i ftoi ata të pyesnin Edi Ramën përse refuzoi ndërmjetësimin ndërkombëtar.

Përfaqësimi me ekspertët zgjedhor në tryezën e thirrur nga OSBE ishte sinjali i parë i uljes në tryezë me shumicën, ndërkohë që formula e re përfshinte thellësisht faktorin ndërkombëtar dhe bënte të pavlefshme opozitën parlamentare.

Basha nuk tha nëse një formulë e tillë është e dakordësuar më parë me ndërkombëtarët, por u shpreh i bindur se influenca e tyre do të bënte të ngrinin kartonin jeshil edhe opozitarët e rinj në Kuvend. Kushtet e vendosura nga grupet politike të CDU/CSU për çeljen e negociatave për Shqipërinë do të jenë edhe udhërrëfyesi i ri për opozitën përballë qeverisë dhe kushtit të saj për zgjedhje të parakohshme./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono