Basha-Rama, fati i një proteste

16:16 | 17/02/201916:160

Protesta e 16 Shkurtit e opozitës zgjati vetëm 5 orë, e pa rezultatin e premtuar prej katër javësh. Dritëhijet e lëvizjeve që paraprinë protestën, por edhe që ndikuan ecurinë e saj, na sjell Mimoza Koçiu me Politika në ABC News.

Iu përgjigjën edhe njëherë Lulzim Bashës të shtunën e 16 Shkurtit, për një protestë të paralajmëruar 4 javë më herët, për largimin e kryeministrit. Mesa duket ky i fundit, indiferencën e javëve para protestës, e kishte patur veç publike, ndërsa kishte përgatitur kundërpërgjigjen. Në të njëjtën orë, organizoi një takim masiv në sheshin e Flamurit në Vlorë. E njoftuar si protestë e qytetarëve, e pa fjalime politike, ishin pikërisht qytetarët që vepruan, ndërsa policia u hapte rrugë.

Por ndryshe nga pritshmëritë që u kishte krijuar opozitarëve, protesta e 16 Shkurtit u mbyll pas 5 orësh, pa rezultatin e premtuar, largimin e Kryeministrit. Përgatitjet si të opozitës ashtu edhe të qeverisë për këtë ditë, ishin intensifikuar javën e fundit para protestës së 16 Shkurtit. Edhe Kryeministri iu drejtua qytetarëve, por ndryshe nga Basha, në takime të mbyllura, të cilat ishin një çelje jo zyrtare e fushatës lokale të 30 qershorit. “Bashkia që duam” ishte slogani që u shpalos së pari në Korçë, ku shefi i mazhorancës rikonfirmoi rikandidimin e kryebashkiakut Filo.

Normalitetit që përpiqej të përcillte Rama, Basha i përgjigjej duke renditur krah kauzës së opozitës, edhe faktorin ndërkombëtar. Por vëmendja e opinionit publik u tërhoq nga një personazh i njohur i kronikës. Dritan Dajti, i dënuar me burgim të përjetshëm për vrasjen në gusht 2009 të 4 efektivëve të policisë, që do bënin arrestimin e tij, fitoi ndryshim dënimi. Apeli i krimeve të rënda kishte pranuar gjykimin e shkurtuar, që ia conte në 25 vjet, dënimin e mëparshëm me burgim të përjetshëm. PD reagoi menjëherë:

Prokuroria njoftoi ankimim të vendimit sapo ai të zbardhej, ndërsa Lulzim Basha, i mëshoi në takimin e të nesërmes. Spikati mungesa e një Donald Lu-je, që në Dhjetor 2016 reagoi fort në rastin e lirimit të Lul Berishës. Heshtja e mazhorancës u thye dy ditë pas vendimit për Dajtin, me dalje të njëpasnjëshme të dy ministrave Etilda Gjonaj dhe Sandër Lleshaj. Ministrja e Drejtësisë e konsideroi precedent të rrezikshëm dhe paralajmëroi ankimim në KLGJ.

Ndërsa ministri i Brendshëm foli për riaktivizim të Forcës së Ligjit, task forca speciale kundër krimit të organizuar, e ngritur nga paraardhësi i tij në Nëntor 2017. Ambasadori i BE në Shqipëri Luigi Soreca mbështeti veprimet e dy ministrave, në një reagim në Twitter.

Trupa 5 antarëshe e Apelit të krimeve të rënda u bë shënjestër publike. Tre ditë pas vendimit, kreu i trupës gjykuese, ndau përgjegjësinë. Reagoi përsëri edhe Lulzim Basha, por për të nënvizuar heshtjen e Kryeministrit. Në Rrëshen Edi Rama foli për çështjen, 5 ditë pas vendimit që e uli në 25 vjet, dënimin e përjetshëm të vrasësit të 4 policëve.

Lulzim Basha që orientonte publikun tek protesta për largimin e kryeministrit, i bëri një paralajmërim të fortë nga Pogradeci. Ishte momenti që Rama t’i përgjigjej sfidës. Publikisht u shfaq i qetë.

Por qetësia mbeti vetëm në artikulimin publik të Kryeministrit. Qëndrimi i Policisë së Shtetit kishte gjithë tiparet e dekurajimit të protestuesve, çka solli edhe reagimin e PD. Të nesërmen erdhi një tjetër lëvizje. Autoriteti Rrugor bënte të ditur se do kryente punime nga mesjava deri në fundjavë, në dy segmente hyrëse të kryeqytetit

3 ditë para protestës, i bashkoi në seancë parlamentare, ratifikimi i protokollit të antarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO. Në sallë për të përshëndetur mbështetjen e Shqipërisë, ishte kreu i kuvendit të maqedonisë Talat Xhaferri. Por panorama solemne e pikës së parë të rendit të ditës, nuk zgjati shumë.

Çka tensionoi situatën ishte reagimi i kryeministrit pas fjalës përshëndetëse të Bashës për anëtarësimin e Maqedonisë së veriut në NATO, të cilën e mbylli akuza ndaj qeverisë, e thirrje për pjesëmarrje masive në protestën e 16 shkurtit.

A u kap vallë në befasi Kryeministri? E vështirë me eksperiencën e gjatë të betejave politike. Reagimi i shpejtë e dëshmoi. Insistoi fort që ta merrte fjalën për herë të dytë, edhe pse në foltore ishte republikani Mediu, e kryetari i Kuvendit ngurroi jo pak për t’ia dhënë.

Ministria e Brendshme shpërndau një deklaratë të Gardës dhe Policisë, në të cilën njoftohej nisja e një hetimi ndaj Edi Palokës, për argesion ndaj Kryeministrit, me një solucion kimik të parapërgatitur. Zyra e shtypit e PD bëri të ditur se gjesti i Palokës vinte si përgjigje ndaj asaj që e konsideronte bullizëm të Kryeministrit, për mënyrën e artikulimit të tij. Ish-Kryeministri Berisha ishte i pari që e justifikoi. Mazhoranca bëri një dalje të dyfishtë kundër aktit të Palokës.

Një ditë para protestës së 16 shkurtit, u kuptua mesazhi i rezervuar që kishte përcjellë ministri i brendshëm për veprimin e Forcës së Ligjit, pas vendimit për Dritan Dajtin. Një kërkesë e policisë së shtetit për kontroll në banesat e tre gjyqtarëve të apelit që vendosën reduktimin në 25 vjet të dënimit të përjetshëm të Dajtit, kishte gjetur miratimin e gjykatës së krimeve të rënda, edhe pse vendimi për Dajtin ende nuk ishte zbardhur.

Efekti publik ishte i duhuri për Kryeministrin që opozita paralajmëronte ta largonte me protestën e 16 Shkurtit. Si zakonisht ambasada amerikane kishte reaguar e para, me një apel pro të drejtës për protestë e kundër dhunës, që i adresohej të gjithë udhëheqësve politikë. Në të njëjtën linjë ishte edhe ambasadori i BE, prezenca e OSBE.

Sërish PD e kritikoi qëndrimin e policisë, duke renditur emra nga mazhoranca. E shtuna mblodhi në Tiranë qytetarë nga të gjitha rrethet e vendit, që iu përgjigjën thirrjes së opozitës për protestë deri në largimin e kryeministrit Rama. Nisi me lule për uniformat blu, e pa fjalime politike. Paralelisht në Vlorë nisi takimi I kryeministrit e vëmendja u përqendrua tek fjala e tij, që kishte focus pikërisht protestën në Tiranë

Ishte momenti kur qetësia mori fund në sheshin para kryeministrisë. Disa protestues, kaluan lirisht rrethimin e policisë dhe mësynë godinën e qeverisë. Shënjestra ishte instalacioni me drita i Philipe Parrenos, i siguruar me mbulesë si zakonisht në raste protestash. Masat më të rrepta ishin marrë brenda ambienteve.

Ky skenar u përsërit disa herë. Mes thirrjeve të policisë për të shmangur veprimet që rrezikonin jetë qytetarësh, gazit lotsjellës e akteve të protestuesve, shtohej numri i të lënduarve nga të gjitha palët, mes tyre edhe punonjës të mediave. Thirrje për distancim nga dhuna erdhën me radhë nga ambasada e SHBA, delegacioni i BE dhe OSBE. Apeli u drejtohej të gjitha palëve për vetëpërmbajtje, njëlloj si ai i kreut të shtetit.

Dukej e paqartë strategjia e protestës, ndërsa gjithë lidershipi i opozitës ishte mes protestuesve. Sa ndikuan ndërkombëtarët me mesazhet jo publike në ecurinë e kësaj proteste? Tradita 28 vjecare na ka treguar se roli i tyre ka qenë vendimtar si interlokutorë në situata tensioni. Kur po mbusheshin 5 orë nga nisja e protestës, Lulzim Basha njoftoi mbylljen e saj.

Sa ndikuan mesazhet publike e jopublike të ndërkombëtarëve në këtë mbyllje të protestës? Çka spikati ishte komunikimi i kursyer i kryeministrit. Në vetëm dy Twitter-a shprehu keqardhjen për shkatërrimin e kërpudhës së Carsten Holler, dhe për qytetarët në bulevardin para Kryeministrisë, duke vlerësuar ata që u mblodhën me të në Vlorë. Topi mbetet sërish në fushën e Lulzim Bashës, kauza e të cilit për largimin e Kryeministrit, është një detyrë e papërmbushur./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono