Basha: Qeveria vjedh shqiptarët, nuk investon në arsim

20:04 | 06/12/2018

Lulzim Basha shkoi sërish pranë banorëve të Unazës së Re që protestojnë kundër shembjes së objekteve të tyre. Por ndërsa studentët kishin arritur një fitore në protestën e tyre disa ditore, kreu demokrat mbështeti këtë protestë dhe shfrytëzoi sërish rastin të sulmojë qeverinë.

Lulzim Basha, kryetar i PD: “Studentët i kanë prishur rehatinë. Aya duan të vjedhin në rehati. Duan të vjedhin në heshtje. Çfarë bëjnë kur u prishet heshtja? Sulmojnë protestuesit që kanë dalë për të drejtat e tyre. Çfarë duan studentët? Që të mos paguajnë më shumë lekë. Kostoja e jetës është shumë e lartë. Cilësia e mësimdhënies le shumë për të dëshiruar. Kushtet e konvikteve janë miserabël por nuk duan t’ja dinë. ”

Basha akuzoi qeverinë dhe kryeministrin se nuk e ka qëllim të investojë në arsim.

“Vjedhin me tarifat e larta. Vjedhin pastaj me projekte që janë fasada. Nuk ka investime as në laboratorë, as në auditorë,as në rritjen e cilësisë së mësimdhënies, as në kërkim shkencor.”

Duke qenë pranë banorëve të Unazës së Re, Basha përsëriti akuzat për vjedhje sipas tij nga ana e qeverisë, me projektin e kësaj rruge.

“Rëndësia e madhe e kësaj protestë është që për herë të parë njerëzit po e kuptojnë që kjo nuk është gjë tjetër veçse një bandë që ka një projekt dhe një politikë, grabitjen. S‘ka politikë tjetër. Lekët shkojnë aty ku vidhen. Lekët vijnë tek Unaza e Re. 48 milionë euro vjedh Edi Rama me të treja kompanitë këtu dhe i çon në parajsa fiskale.”

Sipas kreut demokrat, opozita do të vijojë të mbështesë kauzën e drejte të banorëve që po kundërshtojnë me protesta prishjen e shtëpive të tyre./abcnews.al


<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/mNL6MENmzxE” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono