Basha prezanton planin “Ndiq paranë”

17:56 | 22/07/201917:560

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha me anë të një videoje, shpjegon disa hapa që do të ndjekë opozita që sipas tij, do të luftohet korrupsioni dhe se si do të arrihet rikuperimi i parave dhe pasurive të vjedhura.

Plani i quajtur “Ndiq Paranë”, ka disa hapa konkretë, që Basha e nis, me një paketë ligjore kundër korrupsionit.

Sipas Bashës, fundi i pandëshkueshmërisë së korrupsionit dhe krimit në nivelet e larta është i vetmi fillim i vërtetë i ndryshimit të Shqipërisë.

Plani i PD:

"Ndiq Paranë" : 4 Hapa për zhdukjen e ndikimit dhe pasojave të grabitjes së vendit nga Rama me një grusht kriminelësh dhe oligarkësh.

Publiée par Lulzim Basha sur Lundi 22 juillet 2019

““NDIQ PARANË”,

NJË PLAN KONKRET KUNDËR

KORRUPSIONIT DHE RIKUPERIMIT

TË PARAVE DHE PASURIVE TË VJEDHURA

HAPI I PARË 

 • Miratimi i njëpaketeligjoreradikalekundërkrimitdhekorrupsionitqeveritar.

PRIORITETI I QEVERISË SË PARTISË DEMOKRATIKE:

 • Hetimi i korrupsionittënivelevetëlarta.

HAPI I DYTË

 • Hetimidhendëshkimiiveprimtarisëkriminaletëqeverisëpërprokurimetdhelicensimetpublike.

PRIORITETI I QEVERISË SË PARTISË DEMOKRATIKE:

 • Hetimi i mashtrimeve me kontratatdhefondetpublike.
 • Hetimi pa asnjëpërjashtim i kontratavekoncesionare. Çdokontratëdo tëkonsiderohetsivepër e mundshmekriminale.
 • Hetimi i pasurivetëçdokujtqëështëpërfshirënëhartimin, miratimindhepërfitimine kontratavekoncesionare, ngajuristi i thjeshtë i tekkryeministri.  

HETIMI YNË DO TË PËRQENDROHET TEK PARAJA.

 • Do tëndjekë, gjurmojëdhezbulojëorigjinën e paravetëpërdorura.
 • Do tëzbulojëdestinacionin e paravetëmarrangabuxheti.

HAPI I TRETË

 • Rikuperimi i pasurivetëvjedhurapërmeskontratavedhekoncesionevepublike

Paratëqë u janëvjedhurshqiptarëvedhekanëpërfunduarnëllogaribankareapojanëinvestuarkudonëpërbotë do tëzbulohendhe do t’ukthehenshqiptarëve.

HAPI I KATËRT

 • LUFTA KUNDËR PASTRIMIT TË PARAVE 
 1. Hartimi i ligjevepërluftënkundërkrimitdhepastrimittëparave.

PD do të bashkëpunojë me ekspertët e huaj dhe me agjensitë kryesore në botë për luftën kundër krimit ndërkombëtar, Europoli, agjencitë  britanike, hollandeze, gjermane dhe amerikane. 

 1. Miratimi iligjitpërndalimin e legalizimitnëekonomitëproduktevetëkrimit. Zbatimi i këtijligjiparandaloninvestiminnëekonomitëparavetëkrimitdhekorrupsionit
 2. Miratimidhezbatimi i paketësligjorepërdeklarimindhekontrollin e asetevetëpolitikanëvedhepunonjësvepublikë. 

FUNDI I PANDËSHKUESHMËRISË

SË KORRUPSIONIT DHE KRIMIT NË NIVELET E LARTA

ËSHTË I VETMI FILLIM I VËRTETË

I NDRYSHIMIT TË SHQIPËRISË.”/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono