Basha për Indeksin e Demokracisë: Rënia me 3 vende për shkak të keqqeverisjes

15:24 | 24/01/202015:240

Kreu i opozitës Lulzim Basha ka reagur ndaj indeksit të demokracisë të publikuar nga “The Economist”. Në një postim në Twitter, Basha thekson se përkeqësimi në renditje me 3 vende ka ardhur për shkak te mungesës së një qeverie funksionale, parregullsive në zgjedhje, korrupsionit të lartë, sundimit të dobët të ligjit dhe mungesës së drejtësisë së pavarur.

Sipas indeksit të “The Economist”, Shqipëria shënoi përkeqësim duke rënë nga vendi i 76 në vendin e 79-të.

Ulet me 3 vende indeksi i demokracisë për Shqipërinë, The Economist: Shqipëria me regjim hibrid

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono