Basha për ftesën e Ramës: “Shqipërisë nuk i duhet demokraci fasadë”

17:59 | 07/12/2017

Pas 3 ftesave të Kryeministrit, ka reaguar Lulzim Basha, i cili, po në rrjetin social Facebook, pohoi se “I vetmi pakt për të cilin ka nevojë Shqipëria është pakti për Kushtetutën dhe shtetin ligjor. Kushtet që BE ka vendosur për Shqipërinë janë të qarta – vijon Basha, ndërsa i citon ato – zbatimi i Reformës në Drejtësi dhe Vetingu, lufta kundër drogës, krimit dhe korrupsionit, reforma e administratës publike, respektimi i të drejtave themelore të njeriut”. Ndërsa thekson se mbështet pa kusht përpjekjet për përmbushjen e këtyre kritereve, Basha shpjegon se detyra e tij është të bëjë opozitë, “çfarë është rol themelor dhe i domosdoshëm për funksionimin e demokracisë”. Basha mbyll përgjigjen e tij duke theksuar se “Shqipëria nuk duhet të ketë demokraci fasadë dhe nuk duhet të ketë partitë dhe tavolinat partiake mbi Kushtetutën dhe mbi institucionet”./abcnews.al

 

 

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono