Basha: Nderimi më i madh për poetin kryelartë të lirisë, Havzi Nela

15:37 | 10/08/2018

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka kujtuar 30 vjetorin e vrasjes nga diktatura të poetit, Havzi Nela. “E dënuan me vdekje poetin, vetëm se i thurte himne lirisë” –shkruan shefi i opozitës në faqen e tij në facebook.

“Ishte viti kur perdja e hekurt po grisej dhe Europa po çlirohej nga tirania komuniste”, shprehet ai.

Duke foluar për vlerat intelektuale, krijuese dhe vuajtjen e poetit Havzi Nela në qelite e burgjeve të diktaturës, Basha pohon se: “Ky theror në altarin e lirisë ishte poeti, mësuesi, patrioti dhe shqiptari i pathyeshëm nga Kukësi, Havzi Nela, sfidanti me vargje i diktaturës së ligë e gjakatare dhe krimeve të saj kundër shqiptarëve.

Kryetari i Partisë Demokratike e konsideron mëkat dhe krim të shëmtuar vrasjen e poetit. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono