Basha me ministrin Roth: Opozita e gatshme pËr kontribut konstruktiv

14:54 | 24/07/2018

Gjatë takimit në selinë blu me ministrin e jashtëm gjerman Michael Roth, kryedemokrati Lulzim Basha njofton se e ka informuar atë se Shqipëria ndodhet në situatë të rrezikshme sipas tij, për shkak të refuzimit nga mazhoranca të përmbushjes së kushteve të vendosura për hapjen e negociatave me Bashkimin Europian.

Arsye madhore për këtë sipas kreut të opozitës Basha janë dy ministrat e brendshëm Tahiri dhe Xhafaj por edhe përdorimi i reformës në drejtësi dhe vettingut si mjet presioni për garantimin e paprekshmërisë të atyre që përfshihen në afera korruptive, si është për demokratët rasti i ligjit special për Teatrin Kombëtar.

Lulzim Basha ka njohur edhe ministrin gjerman Roth me 7 kushtet e opozitës për zgjidhjen e asaj që konsideron kolaps të sistemit të drejtësisë, kushte kto të bëra publike një ditë më parë dhe të cilat, sipas Lulzim Bashës janë korrigjime ligjore të nevojshme dhe jo sipërfaqësore, duke konfirmuar kështu gatishmërinë e opozitës për kontribut konstruktiv në këtë proces./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono