Basha: Do anulojmë tenderat dhe koncesionet e paligjshme

23:15 | 24/09/201823:150

Kryetari i Partise Demokratike, Lulzim Basha, i ftuar në emisionin “Open” me gazetaren Eni Vasili, tha se çdo tender apo koncesion i paligjshëm do të anulohet. Basha sqaroi sërish platformën e paraqitur nga PD për ligjin antimafia. Duke iu përgjigjur  akuzave nga qeveria për kohën kur ishte kryetar i bashkisë së Tiranës, Basha tha se nuk ka dhënë asnjë tender të drejtpërdrejtë.

Në lidhje me propozimin e PD për vetingun në politikë, Basha sqaroi se politikanët nuk do të bëjnë vetingun e vetvetes. Sipas  tij, sikundër vetingu i drejtësisë, edhe Vetingu i politikanëve, do të bëhet nga profesionistë të përcaktuar me ligj. Por sërish Basha nuk saktësoi profilin e këtyre njerëzve që do të vetojnë politikanët. Basha deklaroi se Rama është kunder vetingut në politikë.

Duke folur për debatin mjaft të fortë për Teatrin Kombëtar, Lulzim Basha e cilësoi ligjin për ndërtimin e Teatrit akt antikushtetues dhe antiligjor. Basha bëri dhe një paralajmërim: “Kush i vë buldozerin Teatrit Kombëtar, të presë buldozerin në shtëpinë e tij” – u shpreh kreu demokrat. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono