Basha: Banesat po prishen në kundërshtim me ligjin

14:30 | 09/11/2018

Banorët në Unazën e Re protestojnë prej disa ditësh kundër prishjes së objekteve që preken nga projekti i ndërtimit të Unazës së Madhe. Sot atyre i është bashkuar kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha sipas të cilit po shkelet ligji me cënimin e pronës së rreth 300 familjeve.

Jo vetëm po ua prishin shtëpitë në kundërshtim me ligjin por po persekutohen dhe vihen në një presion të madh psikologjik.

Është ky konstatimi i kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha pas takimit me banorët që u prishen banesat që janë pjesë e projektit të Unazës së Madhe të Tiranës.

“Nuk ka ligj për shembjen e shtëpive. Ju kanë çuar lajmërim dhe i kanë vënë kryqe me bojë për shtëpitë që do shkatërrohen. Kjo është dëshmi e rënies totale të shtetit. Familjeve nuk i është komunikuar asnjë ligj dhe asnjë akt, i cili të i jetë komunikuar familjeve, të jetë përgatitur dokumentacioni për shpronësim, t’u paguhen paratë e shpronësimit. Tu jepet kohë për të gjetur banesë tjetër. Familje të tëra janë në këtë gjëndje terrori”.

Për Kryetarin e Partisë Demokratike gjithcka tregon se kushtetuta dhe ligji ka rënë.

“Kjo është rënie e Kushtetutës dhe e ligjit, sepse Edi Rama dhe Erion Veliaj kanë një projekt bashkë me një grusht oligarkësh dhe banditësh me të cilët ndajmë paratë dhe pushtetin. Kjo është dëshmia më e qartë se ku ka përfunduar Shqipëria dhe sa e rrezikshme është kjo bandë në pushtet”.

Ngjarje e paralajmëruar është kjo e fundit sipas kreut demokrat.

“E kam paralajmëruar kur nisi afera Rama-Fusha se ajo që nis me prishjen e Teatrit Kombëtar shumë shpejt do të jetë në prangun e shqiptarve. Tani ajo ka arritur në prangun e mbi 300 familjeve”. /abcnews.al

 

 

 

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono