Barnat pa recetë, gjoba në 56 farmaci

12:06 | 11/10/2018

Në një muaj, Task-Forca e posaçme e ngritur nga ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka kaluar në sitë 115 farmaci në vend. Ajo ka ushtruar kontrolle për kushtet e ruajtjes së barnave, pajisjen e tyre me pullë sigurie dhe tregtimin pa recetën e mjekut. Ndaj 56 farmacive, të cilat kanë rezultuar me shkelje janë marrë masa administrative.

20 gjoba janë vendosur për tregtim të barnave pa recetë, 18 për mungesë të recetave sipas klasifikimit, 13 për tregtim të barnave pa pullë dhe 5 ndaj subjekteve që nuk respektonin kushtet e ruajtjes së ilaçeve.

Task-Forca për barnat sipas Ministrisë së Shëndetësisë do të vijojë kontrollet në të gjithë vendin me qëllim garantimin e sigurisë së tregtimit të ilaçeve për qytetarët./abcnews.al


<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/mNL6MENmzxE” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono