Barcelona, kampione e dimrit në Spanjë

15:58 | 08/01/2019

Barcelona shpallet kampione e dimrit në Spanjë. Katalanasit arritën një fitore të vështirë, ndërsa Reali pësoi një tjetër turpërim, madje brenda në Madrid.

Viti i ri filloi ashtu si i vjetri. Barcelona nisi udhëtimet dhe ndeshjet, një rutinë, që u ndoq nga një tjetër gjë e zakonshme. Në fushën e Getafes, në sfidën e La Ligës, golin e parë për 2019-ën e shënoi Lionel Mesi, dhe ishte viti i katërt radhazi që argjentinasi e bën këtë. Kampionët e Spanjës fituan 2-1, falë edhe një goli të shkëlqyer të Luis Suarezit, dhe u shkëputën në 10 pikë nga rivali më i madh për titullin, Reali. Barazimi 1-1 i Seviljes me Atletikon, bëri që distanca e Barçës me vendin e dytë të rritet në 5 pikë. Gjithsesi, pati kritika.

Getafes iu anulua një gol kur shifrat ishin 0-0, për një faull të diskutueshëm, ndërsa ekipi modest madrilen e vuri në vështirësi rivalin e madh. Gazeta “Marka” ishte e qartë: Ky version i Barçës është i mirë për La Ligën, por jo për Championsin”. Gazeta thekson se katalanasit kanë luhatje të frikshme në lojën e tyre, që mund të ndëshkohen në Europë, siç u ndodhi vjet me Romën.

Gjithsesi, skuadra e trajnerit Valverde duket komode këtë sezon në Spanjë, dhe kjo për faj të Realit, edhe pse sapo u shpall kampion i botës. Madrilenët pësuan turpërimin e radhës, një humbje 0-2 në “Bernabeu” me Sociedadin, edhe pse u përpoqën shumë. Mungesa e qetësisë dhe e ekuilibrit po vret tërësisht sezonin e kampionëve të Europës. Mediat ishin të pamëshirshme.

“Marka”: “Bernabeu” zbrazet dhe ka arsye! Vetëm 53 000 spektatorë ndoqën një katastrofë të re të Realit në La Liga.

Barcelona është kampione e dimrit!

“El Mundo Deportivo” në Barcelonë, vendos në kopertinë foton e Mesit e Suarezit, duke festuar, dhe të Ramosit të dëshpëruar, me titullin: Në 10, pra duke treguar diferencën mes Barçës e Realit!

“Gjithçka shkoi keq për ne, – tha trajneri i Realit, Solari, – pësuam gol shpejt, patëm shumë raste, por nuk i shfrytëzuam, dhe nuk na u dha një penallti e pastër. Gjithsesi, jam i kënaqur me karakterin fitues të ekipit”.

“Nuk mundemi kurrë ta nënvleftësojmë Realin, – theksoi trajneri i Barçës, Valverde, – distanca nuk do të thotë gjë. Jam i kënaqur me fitoren, por e patëm të vështirë me Getafen, një kundërshtar i ashpër për këdo”.

Reali ka ende mundësi për trofe, pasi ndodhet në Champions dhe në Kupën e Mbretit, por mallkimi i kampionatit duket se vazhdon, me vetëm 2 tituj në 10 vitet e fundit. /abcnews.al

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono