Barcelona fitoi me Sociedadin në La Liga, por humbi zotërimin e topit

16:39 | 21/04/201916:390

Barcelona humbi zotërimin e topit në ndeshjen e fundit të kampionatit spanjoll. Pavarësisht se skuadra e Lionel Mesit vazhdon të fitojë, ajo duket se po e humbet identitetin e saj të dikurshëm.

Rezultati ishte ai që duhej, sidomos pas një lodhjeje të tillë si ajo e Championsit.

Barcelona hodhi një tjetër hap drejt titullit kampion në Spanjë duke mundur 2-1 Sociedadin në “Kamp Nou”, por gjithsesi skuadra e madhe duket se po largohet pak nga pak nga vetvetja.

Gazeta “Marka” informon se përballë Sociedadit, ekipi i trajnerit Valverde humbi epërsinë në zotërimin e topit, edhe pse për fare pak, 51 me 49 në favor të miqve.

Edhe pse në fushë ishin lojtarët më të mirë, si Mesi, Suarez, Rakitiç, Artur, Pike apo Zhordi Alba, sërish loja nuk ishte ajo e stilit të zakonshëm tiki-taka.

Natyrisht, ky ishte një rast i rrallë që i ndodhi katalanasve, por këto raste po shtohen në dy sezonet e fundit dhe duket se kanë lidhje me filozofinë e Valverdes.

Po këtë sezon, Barcelona humbi në zotërimin e topit në ndeshjen ndaj Totenhemit në “Kamp Nou”, për Ligën e Kampionëve, ndonëse katalanasit nuk luanin në atë ndeshje për asgjë, duke qenë të kualifikuar dhe në vend të parë në grup.

Totenhemi mbajti sferën në pak më shumë se 51 për qind, në duelin që përfundoi 1-1.

Një rast I tillë edhe sezonin e kaluar, në duelin ndaj fushën e Betisit, në La Liga, kur Barça e zotëroi topin 48.68 për qind.

Kjo nuk ndikoi aspak në rezultat, pasi Mesi me shokë fituan 4-1.

Pavarësisht humbjes së identitetit, Barcelona po vazhdon të fitojë dhe synon seriozisht të fitojë tre trofe këtë sezon, La Ligën, Kupën e Mbretit dhe sidomos Championsin. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono