Banorët në Ferizaj në pritje të dënimit të Zllatan Kërstiç

16:30 | 22/04/201916:300

Banorët e Nerodimes së Epërme të Ferizajt janë rikthyer 20 vjet prapa pas arrestimit të Zllatan Kërstiç, i dyshuar për krime lufte. Ata shpresojnë që ai të marrë dënimin e merituar.

Avni Nuhaj nga fshati Nerodime e Epërme ishte vetëm 12 vjeç kur më 26 mars të vitit 1999 forcat serbe hynë në shtëpitë e tyre duke vrarë e dëbuar banorët nga fshati.

Ndërsa i kanë djegur të gjitha shtëpitë.

Përveç gjyshit Avniut i kishin masakruar edhe axhën dhe dy kushërinjtë e tij.

Ndonëse ishte i mitur thotë se i mban  në mend mirë bashkëfshatarët e tij serb që morën pjesë në këtë aksion. E në mesin e tyre sipas tij ishte edhe Zllatan Kërstiç i arrestuar ditë më parë në Ferizaj.

Krstiçin e ka identifikuar edhe bashkëfshatari i Avniut, Fazli Biba.

Kërstiç dhe shumë të tjerë që i përmendin dëshmitarët  ishin bashkëfshatarë të tyre por që kishin ikur nga fshati. Menjëherë pas përfundimit të luftës.

Këtu në këtë vend tani të mbuluar me ferra në Nerodime të Epërme të Ferizajt ka jetuar Zllatan Krstiç i dyshuar për pjesëmarrje në dëbimin dhe vrasjen e shqiptarëve nga po ky fshat. Ai është arrestuar nga policia ditë më parë në Ferizaj.

Ai aktualisht ndodhet në paraburgim, ndërsa prokuroria është duke hetuar rastin dhe janë duke marrë në pyetje shumë dëshmitarë të fshatit. Ndërsa banorët shqiptarë të Nerodimes jetojnë me shpresën se drejtësia një ditë do të triumfojë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono