Banorët e Sukthit në protestë për banesat: Nuk janë kontrolluar nga ekspertët

19:59 | 24/01/202019:590

Mos verikimi i pallatit të tyre, i cili pas 26 nëntorit u shpall i pabanuar nxori në protestë banorët e Sukthit.

Të mbetur pa shtëpi prej dy muajsh banorët ankohen se askush nuk është kujtuar për ta.

“Gjendja këtu është e keqe. Pallati ka marrë goditje dy herë, në shtator dhe nëntor. Këta të bashkisë na gënjyen, nuk erdhën. Një çrregullim të tillë në jetën time nuk e kam parë, u bëra 75 vjeç”.

Të tjerë denoncojnë mos marrjen e bonusit të qirasë.

“Nuk kemi marrë as shpërblim, as gjë prej gjëje. Të vijnë të na shikojnë shtëpitë, na kanë lënë në qiell të hapur. Shteti vetë na çoi në hotel, pastaj po vetë na nxori, na tha shkoni gjeni shtëpi. Kemi mbetur nëpër njerëz, se nuk na ka dalë bonusi”.

Në mbështetje të banorëve ishte  edhe Kryetari i Partisë Demokratike, Ferdinand Xhaferraj, i cili akuzoi qeverinë dhe Bashkinë e Durrësit se i ka lënë qytetarët rrugëve.

“Jemi në fund të janarit, janë 92 godina që qeveria ende nuk ka përcaktuar se çfarë do bëhet. Janë 400 ekspertë teknikë, paratë janë, 150 milionë të koncesioneve, PD e ka dhënë zgjidhjen se çfarë duhet bërë”.

Vetëm në Bashkinë e Durrësit ka arritur në katër mijë numri i kërkesave për bonuse qiraje, por kur po mbushen dy muaj nga tërmeti i 26 nëntorit vetëm 900 aplikantë kanë arritur të sigurojnë fondin e bonusit të qirasë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono