Pastrohet bregdeti i Shëngjinit

13:24 | 18/11/201913:240

Nuk duhet të kujtohemi për pastrimin e plazheve vetëm kur nis sezoni turistik. Por ai duhet kryer në vazhdimësi. Këtë mesazh kanë përcjellë banorët e Shëngjinit të cilët në bashkëpunimin me njësinë administrative kanë ndërmarrë një aksion pastrimi.

Shqipëria njihet si një ndër shtete me plazhet më të ndotura në Europë. Ndaj pastrimi i tyre duhet të kryhet sistematikisht dhe jo vetëm kur nis sezoni turistik. Një nisëm të tillë ka ndërmarrë këtë fund vjeshte njësia administrative e Shëngjinit.

Administratori Gentian Malotaj ka sqaruar se ndërhyrjet për pastrimin e plazhit në periudhën në maj qershor janë të vonuara ndaj thotë se duhet të angazhohen që tani por kërkon edhe mbështetjen e komunitetit siç ishte dhe rasti i fundit.

Pasi larguan mbetje të shumta të mbetura në Shëngjin që nga vera, përfaqësuesja e kompanisë që mbështeti njësinë administrative të Shëngjinit dha një mesazh sensibilizues.

Shirat e këtyre ditëve u shoqëruan me pasoja dhe bregu u mbush me mbetje të shumta. Falë këtij aksioni pastrimi u bë e mundur mbledhja e tyre./abcnews.al

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono