Banorët e Radhimës dhe Orikumit për prishjet e IKMT: Po na trajtojnë më keq se Sirianët

15:00 | 09/11/201915:000

Në një takim që zhvilluan me përfaqësues të avokatit të popullit, banorët e Radhimës dhe Orikumit pretendojnë se nuk janë njohur me projektin nga i cili do t’u shemben pronat. Ata thonë se IKMT po e kryen aksionin në mënyrë të paligjshme, ndërsa përfaqësuesit e avokatit të popullit i garantuan se do të marrin masa.

Banoret e Radhimës dhe Orikumit i janë ankuar përfaqësuesve të avokatit të popullit për aksionin e IKMT që ka nisur në këtë zonë. Një ndër problemet që parashtruan ata ishte mosnjohja me projektin që ju cënon pronat dhe bizneset.

Dëgjesa publike sipas tyre ishte një fars pasi ajo është mbajtur në ditën kur banorët konfrontoheshin me IKMT. Avokati i banorëve Armando Cakrani kërkoi që procesi të jetë transparent.

Përfaqësuesi i avokatit të popullit ka deklaruar se do të hartohet një raport ku do të merren të gjitha masat konform ligjit. Banorët paralajmërojnë se do të vijojë rezistencën për të mbrojtur pronat e tyre./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono