Banorë të Kukësit kërkojnë kompensim të tokave të përmbytura: Do përshkallëzojmë protestën

20:36 | 16/01/202020:360

Qindra banorë të Kukësit nuk kanë përfituar ende kompensim të tokave apo zëvendësim të tyre që pas përmbytjeve të liqenit të Fierzës. Ata kanë protestuar këtë të enjtë dhe i kanë lënë afat qeverisë që të zgjidhë këtë problem brenda muajit në të kundërt do të spostojnë protestën në Tiranë.

Banorët e disa fshatrave të Kukësit kanë protestuar në lidhje me tokat e tyre që janë përmbytur nga liqeni i Fierzës në vitin 1978 gjatë ndërtimit të hidrocentralit. Ata kërkojnë që tokat ose të kompensohen ose t’ju jepen toka në zona të tjera.

“Ne jemi të përmbytur nga Liqeni i Fierzës. Jemi pa shkollë, pa drita, pa rrugë. Çfarë të bëjmë më parë”, shprehet një prej banorëve.

Ata kanë vendosur t’i lënë qeverisë një muaj afat në të kundërt do të përshkallëzojnë protestën deri tek godina e kryeministrisë.

“Një muaj do të presim, do ti drejtohemi Kryeministrit, Ministres së Drejtësisë, Energjitikës dhe Amabsadave. Nëse nuk kemi përgjigje, populli do të mblidhet në shesh dhe kthim pas nuk ka”, tha një tjetër banor.

Madje një prej banorëve thotë se çështjen do ta dërgojnë në gjykatat ndërkombëtare.

“Do ta çojmë në Gjykatën e Strasburgut, të njihet prona”, u shpreh ai.

Pas përmbytjes së rreth 3000 hektarëve tokë dhe qindra banesave në 34 fshatra të Qarkut Kukës, vetëm 400 familje kanë përfituar kompensim në para apo janë zhvendosur në qytete të tjera ku ju është dhënë edhe tokë. Kurse pjesa tjetër që është shumica, nuk kanë përfituar asgjë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono