Balla: “Mother Jones” tregon skandalin që investoi miliona për Bashën

18:17 | 07/03/2018

Numri dy i socialistëve, Taulant Balla në një deklaratë për media ka komentuar artikullin e publikuar në median amerikane “Mother Jones” lidhur me kontratat e lobimit të kompanisë “Biniada Trade”, për të djathtën shqiptare. Sipas Ballës, kreu i opozitës duhet të shpjegohet përpara shqiptarëve për arsyen e financimit nga këta pronarë rusë kompanish, të cilët kanë lidhje të ngushta me Kremlinin.

Taulant Balla: “Deklarata e regjistuara në Departamentin Amerikan të Drejtësisë dëshmojnë se fotoja e Lulzim Bashës me Presidentin Donald Trump dhe mbështetja e një numri kongresmenësh në prag zgjedhjesh, i ka kushtuar Partisë Demokratike me qindra mijëra dollarëm prejardhja e të cilave nuk është bërë asnjëherë e ditur nga kryetari i PD-së, Lulzim Basha. Megjithatë një investigim i një prej mediave më autoritare investigative i SHBA-së, ka hedhur në dritë një skandal tepër të rëndë.Nick Mazin, lobuesi kryesor i demokratëve në SHBA është paguar jovetëm nga Partia Demokratike por edhe na një kompani fantazëm e regjistruar në Skoci, e cila quhet “Biniada Trade”. Në total 1 milionë dollarë ka paguar “Biniada Trade” për Partinë Demokratike dhe për Lulzim Bashën. Inestigimi i “Mother Jones” tregon se pronarët e vërtetë të “Biniada Trades” janë dy shtetas rusë. Hipoteza e parë, që paratë për lobimin e Partisë Demokratike në Uashington nuk janë paguar nga vetë partia, por janë  paguar nga Moska. Hiporteza e dytë po aq skandaloze është që janë paguar nga PD, por përdorur nga shtetasit rrusë për të fshehur prejardhjen e tyre”./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono