Balla: Ja pasojat e dekretit të Presidentit Meta

10:41 | 13/06/201910:410

Kreu i Grupit Parlamentar Socialist Taulant Balla argumentoi nga foltorja e Kuvendit pasojat e dekretit të Presidnetit Ilir Meta për shfuqizimin e datës së zgjedhjeve. Sipas tij kriteret që përcaktojnë datën e zgjedhjeve, nuk mund të bazohen në interesa politike. Dekreti bie në kundërshtim të hapur dhe flagrant me procedurën dhe Kodin Zgjedhor.

“PD dhe LSI kanë bërë presion për të mos u regjistruar në zgjedhje dhe Presidenti e di që pengimi i të drejtës së një subjekti zgjedhor është akt i dënueshëm me ligj që shkon në 5 vite burg.

Dekreti ka pasojë të drejpërdrejtë të tij pika3 neni 1 i Kushtetutës se qeverisje pa zgjedhje nuk mund të ketë. Dekreti bie në kundërshtim me Kodin Zgjedhor se synon zhbërjen pa shkak ligjor të procesit zgjedhor i cili është konsumuar në 90% të ecurisë së tij.

Dekreti i 10 qershorit nuk mund të nxirret dhe nuk mund të zbatohet se është i pavlefshëm.

Dekreti bie në kundërshtim të hapur dhe flagrant me procedurën dhe Kodin Zgjedhor.

Me mbarimin e mandateve vendi nuk ka më as këshilltarë dhe as kryetar bashkie. Akti i Presidentit është i pavlefshëm.

Ai ngarkon me ekzekutimin e tij KQZ, e cila nëse e zbaton atë shkel rëndë kodin zgjedhor. Ky është një diskutim që duhet të jetë pjesë e debatit në këtë seancë”. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono