Balerini Eltjon Merja: Edhe unë kam rënë pre e bullizmit

17:12 | 11/02/2019

Balerini Eltjon Merja ka sjellë për 60 minuta, sëbashku me trupën shtetërore, emocionet e njeriu gjatë jetës . Dhuna në familje, bullizmi dhe frikërat e njeriut vijnë përmes baletit bashkëkohor “Dhoma 12”. Balerini thotë se kjo pjesë e ka prekur shumë, pasi edhe ai vetë ka përjetuar bullizmin në jetë.

Balerini Eltjon Merja për 60 minuta sëbashku me trupën e baletit të TKOB sollën emocionet e njeriu gjatë jetës . Dhuna në familje, bulizmi  dhe  frikërat e njeriut përshkuan baletin kontemporane “Dhoma 12”. Meraj  thotë se  kjo pjesë e ka prekur shumë, pasi edhe ai vetë ka përjetuar disa gjendje në jetë si bullizmin.

Janë 12 dhoma dhe një derë me të cilën u pëball për 60 minuta kryepersonazhi i baletit kontemporan Eltjon Merja. Sa herë që ajo hapet nënkupton kalimin nga njëra dhomë në tjetrën, duke sjellë emocione nga më të ndryshmet që kalon njeriu gjatë jetës së tij . Por pjesë e performancës bëhen edhe “muret” e dhomës,  me të cilët balerini shpesh përplaset, herë duket se dorëzohet, por më pas gjen forcën brenda vetes duke i kapërcyer

Dhuna në familje, bulizmi, frikërat e njeriut, apo inspirimet gjatë krijmtarisë ishin tematikat ëe rroku baleti “Dhoma 12”.

Për tri net rrjesht rrëmbeu vëmendjen e spektatorit tek  “ArTurbina”. Kjo shfaqje riktheu koreografët Manjola Hasani dhe Esdalin Gorani pas 10 vitesh në Teatrin e Operas dhe Baletit .

Kryepersonazhi , nuk është thjeshtë artisti, por  njeriu i cili u jetësua nga balerini Eltjon Merja, i cili sëbashku me trupën e Teatrit të Operas dhe Baletit zbërthyen dramën e njeriut

Gjithçka ndodh përmes 12 dhomave , por teksa e vë të zgjedhësh në vështirësitë e fenomeneve që paraqesin dhomat ai thotë se është ajo e bullizmit të cilën e ka përjetuar edhe vetë.

Balerini Eltion Merja solli në skenë historinë e njeriut që jeton, rrëzohet, prek fundin pastaj gjen forcën për t’u ngritur sërisht.

Balerini për 60 minuta në skenë përballoi ndryshimin e gjendjes shpirtërore të personazhit, duke reflektuar tek publiku momentet shpresëdhënëse si dhe ato më dramatike./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono