Bajerni nuk bind edhe pse është ndër 4 ekipet më të mirë

13:02 | 12/04/2018

Bajerni nuk i bindi tifozët e tij pavarësisht kualifikimit për në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. Skuadra bavareze nuk shkëlqeu ndaj Seviljes, por trajneri Jup Hajnkes nuk ishte aspak i pakënaqur.

Viti 2013 ishte krejt tjetër gjë. Bajerni i asaj kohe shkoi drejt titullit europian pas triumfit të jashtëzakonshëm të Barcelonës, 7-0 në të dyja ndeshjet çerekfinale, ndërsa këtë herë ndaj Seviljes, u duk shumë larg atyre kohëve.

Edhe pse në fushë ishin disa nga heronjtë e asaj epoke, si Roben, Riberi apo Tomas Myler, dhe në stol i njëjti trajner, Jup Hajnkes, skuadra bavareze ishte e lodhur.

U mjaftua me një barazim pa gola në “Alianc Arena” të Mynihut dhe kaloi në gjysmëfinale falë suksesit 2-1 në Spanjë, ku gjithashtu nuk bindi plotësisht.

Sevilja luftoi fort dhe ishte thuajse e barabartë me kampionët e sapokurorëzuar të Gjermanisë.

Ekipi i trajnerit Montela nuk e vuajti shumë humbjen 0-4 në fundjavë në La Liga ndaj Seltës, por iu afrua disa herë golit, duke goditur edhe shtyllën.

Bajerni nuk është se nuk e provoi, veçse nuk e pati shkëlqimin e pritshëm.

Ndoshta, ndikoi fitimi i parakohshëm i titullit në Bundesligë dhe festa, sado e vogël, më pas.

Gjithsesi, trajneri Hajnkes, nuk pati asnjë shenjë pakënaqësie.

Hajnkes: “Ne luftuam fort dhe nuk pësuam gol, diçka që më bëri shumë të lumtur, pasi e kam kërkuar gjithnjë nga skuadra që të mos pësojë gola në ndeshje të tilla. Sevilja luajti shumë mirë dhe tregoi se është ekip I fortë. Barazimi na mjaftonte dhe ne ruajtëm gjakftohtësinë. Përsa I përket shortit, nuk kam asnjë preferencë, pasi në gjysmëfinale ka vetëm skuadra të forta. Ju e patë se çfarë ndodhi me Barcelonën, pra nuk mund të bësh asnjë nënvleftësim. Pavarësisht shortit, synimi ynë është i qartë, të arrijmë finalen, pra duhet të përballojmë çdo sfidë”.

Edhe presidenti Uli Hënes u shpreh i kënaqur me mënyrën sesi shkuan gjërat.

“Duhet të jemi krenarë për ekipin që e meritoi plotësisht kualifikimin, – tha ai, – ju e patë se çfarë ndodhi në Romë dhe në Madrid, ndaj ishte e rëndësishme të mos ndërmerrnim aventura. Ndonjëherë mjafton edhe një rezultat 0-0, dhe skuadra u tregua shumë profesioniste me mënyrën sesi luajti”.

Gjysmëfinalet do të jenë një pengesë tjetër, edhe më e madhe sesa raundi që sapo kaloi, por Bajerni beson se është gati.

Që pas rikthimit të Jup Hajnkesit në stol, optimizmi është maksimal, që do të arrihet triumfi i madh i vitit 2013, kur u fitua edhe Bundesliga, edhe Kupa e Gjermanisë, edhe Championsi. /abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono