Bajerni nis përgatitjet, kampionët nuk janë të kënaqur

13:50 | 11/07/201913:500

Futbollistët e Bajernit u paraqitën në kompleksin e klubit në Mynih, për t’u bërë gati për sezonin e ri, ndërsa atmosfera në klub nuk është shumë e mirë. Drejtuesit nuk po marrin dot yjet e kërkuar.

Pushimet mbaruan dhe puna nisi përsëri, veçse jo gjithçka të lumturon.

Një klimë disi ndryshe tek Bajerni, me klubin e madh gjerman, të pakënaqur nga konkurrenca e rivalëve milionerë, që nuk po e lejojnë të bëjë goditjet e mëdha në treg.

Pak ditë pasi trajneri Niko Kovaç shpërtheu ndaj klubeve-shtete që dëmtojnë kampionen e Gjermanisë, ishte radha e presidentit Uli Hënes të dilte në dritaren e zyrës së tij dhe të ndiqte me vështrim jo shumë entuziast ditën e parë të punës për sezonin e ri.

Bajerni nuk ishte i plotë në fushë, por Hënesin nuk e shqetësojnë yjet që nuk janë kthyer ende nga pushimet, veçse ata që ndoshta nuk mund të vijnë.

Leroi Sane, objektivi kryesor i verës, mbetet ende larg, edhe pse bavarezët nuk kanë ndërmend të kursehen.

Ata mund të paguajnë 110 apo 120 milionë euro, veçse vetë futbollisti nuk po jep shenja pozitive.

Edhe objektivat e tjera, që nga Dembele I Barcelonës, Hadson-Odoi I Çelsit, apo Timo Verner i Lajpcigut, janë të dëshiruar, por të vështirë për t’u marrë.

Më të mundshëm janë Janik Karrasko, Hakim Zijeç i Ajaksit, Dani Olmo I Dinamos së Zagrebit apo Lion Bejli (Leverkusen).

Deri tani, Bajerni ka marrë vetëm dy lojtarë, edhe pse që të dy janë kampionë të botës, me Francën.

Lukas Hernandez, ish-mbrojtës i Atletikos së Madridit kushtoi 80 milionë euro, ndërsa Pavar, mbrojtës i ardhur nga Shtutgarti, u mor për më pak.

Këtyre u shtohet sulmuesi i ri, Arp, i cili nuk është se vlerësohet aq shumë për momentin.

Gjithsesi, Hënesi pati një kënaqësi duke parë stërvitjen e bavarezëve, pasi trajneri Kovaç e kishte ndërtuar fushën në mënyrë të tillë, që të vinte duke u ngushtuar sa më shumë lojtarët i afroheshin portës.

“Më shumë ritëm, më shumë shpejtësi”, – ishin fjalët e kroatit, ndërsa për lojtarët pati më shumë dyluftime, sepse hapësira zvogëlohej.

Pritet ende të vijnë lojtarët e ekipeve kombëtare, ndërsa Lukas Hernandez vazhdon stërvitjen individuale për shkak të dëmtimit në gju./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono