“Babalja”, Fredi Alizoti dëshmon në gjykatë: Më ofruan 200 mijë euro

19:04 | 17/09/201919:040

Në dëshminë e tij para gjykatës, i pandehuri Fredi Alizoti është shprehur se ish-deputeti demokrat Ervin Salianji, i kishte premtuar 200 mijë euro për realizimin e audiopërgjimit me vëllain e ministrit të kohës Fatmir Xhafaj. Sipas Alizotit, plani ishte bërë që në vitin 2017 nga Albert Veliu. 

Gjykata Penale e Tiranës ka zhvilluar seancën e radhës për të ashtuquajturën dosja “Babale” ku të pandehur për mos kallëzim krimi janë ish-deputeti demokrat Ervin Salianji, gazetari investigativ Jetmir Olldashi, Albert Veliu që vazhdon të jetë në arrati dhe Fredi Alizoti, person ky që dyshohet se ka imituar zërin e Agron (Geron) Xhafaj audiopërgjimin e publikuar nga Partia Demokratike.

Në seancën e kësaj të marte, Fredi Alizoti ka pranoi akuzën e kallëzimit të rremë dhe rrëfeu para gjykatës dhe prokurorëve se ai me Albert Veliun kanë bërë audio përgjimin.

Plani, sipas Alizotit, ka qenë që në Shtator të 2017-s, por nuk është realizuar pasi Veliu nuk kishte gjetur njerëz të besuar në Vlorë. Më tej, Fredi Alizoti thotë së Albert Veliu e ka kontaktuar sërish dhe i ka thënë se do realizojmë planin.

Alizoti u shpreh se ka pranuar ta bënte audiopërgjimin, pasi bëhej fjalë për 200 mijë euro, që sipas tij, ia kishte premtuar Ervin Salianji. Alizoti, deklaroi se ish-deputetit i ka siguruar stilolapsat për përgjim.

I pandehuri tha se mosmarrja e lekëve, e kishte shtyrë që të tregonte të vërtetën, ndërsa theksoi faktin se ishte ndjerë i kërcënuar. Pas pyetjeve të prokurorëve Fredi Alizoti i është përgjigjur edhe pyetjeve të avokatit të Ervin Salianjit, Indrit Sefa.

Avokati ngriti dyshime në lidhje me thëniet e të pandehurit, duke e pyetur se përse në disa përgjime Alizoti fliste miqësisht me drejtorin e Policisë së Fierit. I pandehur është shprehur se nuk i kishte miq, por se tek ata ndihej i sigurtë.

Avokati Sefa shtoi më tej se personaliteti i të pandehurit nuk është i besueshëm dhe se ai ka implikuar në këtë histori njerëz që nuk i njeh dhe as i ka parë ndonjëherë në jetë.

Në seancën e shkuar Gjykata e Tiranës ka marrë edhe dëshmitë e personave të përfshirë në këtë çështje. Në audiopërgjimin e publikuar nga PD dyshohet se vëllai i ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj ishte i përfshirë në trafik droge./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono