“Babalja”, Alizoti-Salianjit: Ne jemi takuar tek PD, hap kamerat

13:37 | 02/10/201913:370

Seanca e radhës për dosjen “Babale” është zhvilluar mes debatesh. Ish-deputeti demokrat Ervin Salianji ka deklaruar se nuk e njihte dhe as e ka takuar ndonjëherë Fredi Alizotin. Por, ky fakt është mohuar nga Alizoti, i cili ka deklaruar se me Salianjin është takuar në selinë e PD. Debate në seancë Salianji ka pasur edhe me avokatin e Geron Xhafajt, Ardjan Visha.

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Ervin Salianji, i pandehur për mos kallëzim krimi për dosjen “Babale”, ka dëshmuar këtë të martë në gjykatë. Salianji deklaroi se kishte marrë denoncime të shumta për vëllain e ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, Geron Xhafaj se ishte i përfshirë në trafikim të lëndëve narkotike.

Ish-deputeti demokrat tha se audio-përgjimin ja kishte dhënë gazetari investigativ Jetmir Olldashi, i bashkëpandehur në këtë proces për mos kallëzim krimi. Salianji deklaroi para gjykatës se nuk e njihte Fredi Alizotin, deklarim ky që është kundërshtuar nga i pandehuri.

Gjatë seancës Ervin Salianji u është debatuar edhe me avokatin e Geron Xhafës, Ardjan Visha, të cilin ish deputeti e akuzoi se në kohen kur ka qenë Drejtor i marrwdhënive me jashtë në prokurori nuk ka lejuar ekstradimin e Geron Xhafajt.

Pas përfundimit të seancës, Ervin Salianji deklaroi se zëri në audiopërgjim është i Geron Xhafajt dhe kjo është e faktuar nga ekspertiza britanike. Ndërsa gazetari investigativ Jetmir Olldashi nuk ka pranuar që të dëshmojë përpara gjykatës duke e cilësuar sipas avokatit të tij një proces politik.

Prokuroria e Tiranës ka dërguar një letërporosi drejt autoriteteve belge ku kërkon që të ekstradohet drejt vendit tonë personi kyç në këtë çështje Albert Veliu, i njohur ndryshe si “Babalja”. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono