“Babale 2”, prokurorët marrin në pyetje Fredi Alizotin për videon e re

18:58 | 11/10/2018

Prokurorët e dosjes “Babalja” morën në pyetje për tri orë me radhë Fredi Alizotin, personin e dyshuar si aktrues të zërit të Agron Xhafajt. Alizoti dha shpjegime të hollësishmë për video-përgjimin e publikuar në programin “Opinion” duke treguar vendin ku është bërë biseda dhe ka identifikuar bashkëbiseduesin. Ndërkohë Alizoti ankimoi në Apel masën “arrest në burg”.

Pa kaluar 48 orë nga publikimi i video-përgjimit në programin “Opinion” në TVKlan ku shfaqej Fredi Alizoti, personi i dyshuar si aktrues i zërit të Agron Xhafajt, ai u mor në pyetje nga prokurorët e Krimeve të Rënda.

Alizoti u përball me prokurorët e dosjes “Babalja” pak pas mesditës të së enjtes në një nga zyrat e Krimeve të Rënda. Për gati 3 orë me radhë, në praninë e avokatit mbrojtës, ai dha shpjegime të hollësishme në lidhje me fakte dhe rrethanat e bisedës në video-përgjim. Në videon e administruar si provë nga Prokuroria, Alizoti pretendonte se në qershor 2018, pasi ishte vetëdeklaruar si aktori i zërit të Agron Xhafajt, ishte shoqëruar për në Prokurorinë e Krimeve nga kreu i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu dhe se ishte takuar nga deputeti socialist Taulant Balla.

Burime të rezervuara, konfirmuan për “ABC News” se Alizoti pohoi se biseda e regjistruar pa dijeninë e tij është zhvilluar në një bar pranë selisë së Partisë Demokratike.  Ai ka zbardhur edhe identitetin e bashkëbiseduesit dhe faktin se kjo bisedë ishte zhvilluar pas datës 1 qershor 2018, datën kur deklaroi në prokurori se përgjimi Albert Veliu-Agron Xhafaj ishte fals.  Sipas burimeve, Alizoti i ka qëndruar deklarimeve të dhëna më parë për faktin se kishte pranuar oferët e Albert Veliut, Babales, për të bërë zërin e Agron Xhafajt në një audio-përgjim, në këmbim të një shume prej 100 mijë euro.

Në ditët në vijim pritet të thirren në prokurori për të dhënë shpjegime personat e përmendur në deklarimet e Alizotajt. /abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono