“Autostrada” lëvron 500 milionë euro për dëmet e tragjedisë “Morandi”

22:05 | 21/08/2018

Kompania “Autostrada për Italinë” ka lëvruar 500 milionë eurot e premtuara për riparimin e dëmeve të tragjedisë së urës Morandi. Ndërkohë, kryeministri Conte, përveç se e ka vlerësuar një shifër modeste ka deklaruar se qeveria ka marrë oferta të tjerë për rindërtimin e urës.

Kompania “Autostrada për Italinë” ka aprovuar të martën fondin prej 500 milionë eurosh, si dëmshpërblim për shembjen e urës Morandi. Lëvrimi i fondit ishte paralajmëruar javën e kaluar nga administratori Giovanni Castelluçi, por megjithatë, qeveria italiane duket e vendosur të vijojë me procedurat për tërheqjen e koncesionit të mirëmbajtjes së autostradave.

Në përfundim të mbledhjes së parë të bordit që nga dita e tragjedisë, kompania ka paralajmëruar se do të vendosë më vonë për përgjigjen e saj ndaj lëvizjes së qeverisë. “Autostrada për Italinë”, e kontrolluar nga kompania “Atlantia”, menaxhon rreth 3 mijë kilometra rrugë të Italisë dhe zotëron mbi 60 për qind të fitimeve të kompanisë mëmë.

Më herët gjatë së martës, kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte deklaroi për të përditshmen “Corriere della Sera” se 500 milionë eurot e ofruara janë një shumë modeste. “Ata i kanë mundësitë ta katërfishojnë ose pesëfishojnë shumën”, tha Conte. Kryeministri theksoi se qeveria e tij po punon për përcaktimin e masave penalizuese ndaj “Atlantias” dhe shtoi se në Romë kanë ardhur oferta alternative për rindërtimin e urës.

“Atlantia”, që zotërohet nga familja Benetton, fitoi koncesionin për mirëmbajtjen e rrugëve të Italisë rreth 20 vjet më parë. Tani, disa anëtarë të qeverisë bëjnë thirrje që procesi i mirëmbajtjes së infrastrukturës rrugore të kthehet në duart e shtetit./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono