Autoritetet italiane dëbojnë 4 të huaj të akuzuar për terrorizëm

12:49 | 09/08/2018

Një kosovar dhe një maqedonas janë mes katër të dëbuarve nga Italia, të cilët dyshoheshin se kishin lidhje me ambientett ekstreme islamike. 37 vjeçari nga Kosova ishte rezident i rregullt në Bolonjë, dhe kishte përfunduar në vëmendjen e policisë italiane pasi kishte marrë pjesë në një konferencë të organizuar nga unioni i myslimanëve shqiptarë në Itali.

Katër shtetas të huaj mes të cilëve një kosovar dhe një maqedonas janë dëbuar nga Itali për arsye sigurie pasi konsideroheshin shumë pranë ekstremizmit islamik. Më i rrezikshmi sipas autoriteteve italiane ishte një francez 28 vjeçar i konvertuar në islam, ai nuk kishte një banesë dhe vuante nga probleme psiqike. Prej kohësh mbahej nën vëzhgim nga anti terrori për shkak të fanatizmit të tij fetar.

Të dëbuarit e tjerë janë një 37 vjeçar nga Kosova, një maqedonas 39 vjeç dhe një tunizian 45 vjeç. Në total janë 75 dëbimet e kryera në 2018-ën nga Italia.

Shtetasi nga Tunizia monitorohej në burg pasi ishte vetëshpallur si lider fetar i besimit mysliman, duke u bërë protagonist në trazira brenda burgut.

Dhe 39 vjeçari maqedonas ndodhej në burg, por mbahej në monitorim pasi dyshohej se ishte pjesë e një organizate paraushtarake aktive në konfliktet në Ballkan.

Ndërsa 37 vjeçari nga Kosova ishte rezident i rregullt në Bolonjë, dhe kishte përfunduar në vëmendjen e policisë italiane, pasi kishte marrë pjesë në një konferencë ët organizuar nga unioni i myslimanëve shqiptarë në Itali. Konferenca u drejtua nga imami radikal i Prishtinës që u arrestua në 2014-ën në Prishtinë pasi kishte përgatitur shumë vullnetarë për të shkuar në Siri dhe Irak për t’u bashkuar me ISIS. Ai u arrestua pasi kishte dhunuar bashkëshorten dhe fëmijët e tij, dhe në burg kishte treguar shenja të radikalizimit fetar. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono