R D
Woman Using Mobile Phone and Smile in Office Elevator

rruget-e-musolinit.png
R D23:20 | 14/12/2019

Në vitin 1925 Qeveria fashiste Italiane e Benito Musolinit i akordoi Qeverisë së Ahmet Zogut një kredi të butë prj 50 milionë frangash ari. E monitoruar nga vetë italianët, kjo shumë e konsiderueshme të hollash u përdor për ndertimin e sistemit rrugor të Shqipërisë. Falë kësaj kredie ne shqiptarët trashëgojmë pothuaj të gjithë sistemin rrugor që kemi sot, me përjashtim ndoshta vetëm të segmentit të ri Milot-Kukës.

Po përse e derdhën italianët këtë shumë të konsiderueshme të hollash?

Ishte një ndihmë bujare për popullin vëlla shqiptar, apo në mes ishte një qëllim krejt diabolik?

Historia do të tregonte se këto të holla kishin pasur qysh ne fillim destinacion ushtarak. Pothuaj të gjitha rrugët që Musolini ndërtoi në Shqipëri ishin arterie që lidhin ultësirën shqiptare me kufirin grek dhe atë jugosllav. Pas pushtimit të Shqipërisë më 1939, Musolini do i shfrytëzonte këto rrugë për të sulmuar Greqinë më 1940 dhe Jugosllavinë më 1941.

Ndiqni dokumentarin e ciklit “Abc Story”

rama-ok.png
R D23:07 | 14/12/2019

Kryeministri Rama postoi mbrëmjen e sotme një video informuese për mënyren se si po bëhet vleresimi i dëmeve të termetit. Ai thotë se grupet e inspektimit kanë një formular-model, sipas standardeve të BE ku përpunimi i të dhënave bëhet në kohë reale në mënyrë elektronike. Në këtë video shpjegohet se fillimisht bëhet fotografimi i objektit, më pas kalohet në hapat e tjerë ku përcaktohet koha e ndërtimit dhe tipologjia, për të kaluar tek struktura dhe materialet me të cilat është ndërtuar objekti dhe më pas tek shkalla e dëmtimit.

Mesazhi i Kryeministrit:

“Ja si bëhet procesi i vlerësimit të dëmeve në ndërtesat e prekura nga tërmeti, ku informacioni nga inspektimi i grupeve të verifikimit në terren administrohet nëpërmjet një formulari të standardizuar, të përgatitur mbi modelet e Bashkimit Europian, Bankës Botërore dhe Kombeve të Bashkuara, ku mbledhja e përpunimi i të dhënave bëhet në kohë reale në mënyrë elektronike”.

c2a7c747-6f20-4416-a680-12785c8665f0.jpg
R D22:41 | 14/12/2019

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë që drejtohet nga Aleksandër Çipa i ka drejtuar një tjeter thirrje qeverisë. Përmes një postimi në facebook, unioni thotë se po tentohet censura ndaj medias.

Deklarata

Gazetarët shqiptarë, mediat shqiptare, organizatat e medias dhe ato të shoqërisë civile i bëjnë thirrje qeverisë të tërheqë menjëherë dhe pa negociata dy projektligjet e prezantuara si “Paketa Antishpifje”; i bëjnë thirrje Qeverisë që të tërheqë urgjentisht këto projektligje.Organizatat vërejnë se dy projektligjet, ai për transformimin e AMA-s në një agjenci censure, dhe të AKEP-it në një agjenci përmbarimore për vendimet censuruese të AMA-s, përbëjnë një akt të paprecedent në botën demokratike.

Çështjet e etikës, të tilla si e drejta e përgjigjes ndaj një akuze, apo e drejta e dhënies së fjalës para publikimit të një akuze, në çdo vend demokratik trajtohen nga kodet e etikës dhe organet vetërregulluese të medias.

Çështje të luftës hibride, dizinformimit, financimit me para të pista të medias apo partive politike nga politika apo krimi i organizuar janë të tilla që duhet të hetohen nga organet ligjzbatuese në përputhje me ligjet dhe garancitë që ofrohen nga ligjet ekzistuese, të tilla si kodi penal apo kodi i procedurës penale.

Shqipëria ka ligje që rregullojnë çështjet kur media shkel të drejtat e të tjerëve dhe çdo ndërhyrje tjetër, përfshirë krijimin e një organi administrativ është krejtësisht i panevojshëm në një shoqëri demokratike.

Çështjet e shpifjes dhe fyerjes në Republikën e Shqipërisë dhe në çdo vend ku sundon shteti i së drejtës duhet të shqyrtohen vetëm dhe vetëm në gjykata si pushtet i pavarur. Tentativa për të zëvendësuar gjykatat me organe drejtpërsëdrejti në varësi të pushtetit politik përbën bazë për shkelje të rënda të të drejtave themelore të njeriut dhe mund të transformohet në një gur themeli për një regjim diktatorial.

Xhabir-Zharku.jpg
R D22:13 | 14/12/2019

Ish-kryetari i komunës së Kaçanikut në Kosovë, Xhabir Zharku është arrestuar nga policia teksa po nisej për Gjermani. Hardinaj ka deklaruar se Zharku është arrestuar në aeroportin e Prishtinës.

“Zharku është arrestuar duke shkuar në Gjermani në një gëzim familjar, arrestimi është bërë nga Policia e Kosovës në aeroportin e Prishtinës”, ka konfirmuar Haradinaj.

Më tej ka sqaruar se çështja për të cilën akuzohet daton që nga viti 2010. “Është arrestuar për një vepër, lënda e të cilës është hapur në vitin 2010”, tha Haradinaj.

Ndërsa zëdhënësi i policisë ka deklaruar se “sot, më 14.12.2019, Njësia për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit e Ferizajt, ka arrestuar një të dyshuar për përfshirje në veprat penale: ‘Keqpërdorim i pozitës dhe autoritetit zyrtar” dhe ‘Ushtrim i ndikimit’. Me akt-vendim të prokurorit, i dyshuari është dërguar në paraburgim për 48 orë”.

Politikani nga radhët e PDk-së, Xhabir Zharku në vitin 2011 u dënua me tre vjet burgim për veprën penale të detyrimit dhe armëmbajtje pa leje. Pas konfirmimit të dënimit, Zharku u largua nga Kosova dhe për gati 5 vjet e gjysmë qendroi në arrati në Suedi.

Më 7 qershor të 2018, Xhabir Zharku u kthye sërish në Kosovë pasi paraprakisht Gjykata Themelore e Ferizajt, dega Kaçanik, nxori vendimin për ndalim të ekzekutimit të dënimit ndaj tij.

sss.png
R D21:30 | 14/12/2019

Hamza Kazazi dhe  Nikolin Kurti rrëfejnë histori rrëqethëse, për  familjarët e tyre.  Pasardhësit e të zhdukurve në diktaturë  prej 25 vitesh kërkojnë  një varr prehje për të parët.  Këto janë 2  dëshmi  prej 6 mijë  njerëzve të cilët rezultojnë të zhdukur dhe pa një varr.

Secili varr pa emër dhe secili emër pa varr është e shkuara e pa kryer dhe detyrë për mos të harruar. 6 mijë njerëz janë e shkuara jonë e hidhur të cilët rrezultojnë të zhdukur dhe pa një varr. Hamza Kazazi, prej vitit 1995 , kërkon një varr për babain e tij dhe 6 pjesëtarë të familjes, të pushkatuar nga regjimi komunist.

73 vjet pas kryengritjes antikomuniste në Postribë babai i tij Jup Kazazi , ka qenë iniciatori i revoltës së parë, asaj të Postribës në 1946.

Bazuar në dëshmi ai ka nisur kërkimet vetë disa vite më parë buzë lumit Kir, ai thotë se nuk gjeti eshtrat e të atit, por ato të një prifti.

Shtjefën Kurti , është një prej 28 martirëve të zhdukur nga kleri katolik . Ai ishte i fundit prej jezuitve , ku pushteti mori hak si për të gjithë. Hamza Kazazi ka lokalizuar edhe zonën, ku mund të kërkohen eshtrat e të atit.

Misteret e kohës vështirësojnë gjetjen e eshtrave të afërmeve të tyre. Përpjekjet e pasardhësve, nuk kanë munguar edhe në kërkim përmes dokumentave , por edhe në nëntokë.

Kurti rrëfen edhe një pistë kriminale të përdorur nga regjimi i kohës, e cila e bën të pamundur edhe gjetjen e eshtrave.

Kjo ekspozitë e çelur nga Autoriteti i Dosjeve në Muzeun Historik Kombëtar, është një përpjekje për të nxjerrë në dritë historitë e pathëna të njerëzve që ju pre fjala e jeta, duke ju mohuar edhe varrin.

Autoriteti për Informim mbi Dosjet e ish-Sigurimit të shtetit 1944-1991, e ka vënë fokusin e punës së tij zbardhjen e së kaluarës. Me synimin që t’u kthejë dinjitetin viktimave pa faj, të respektojë të drejtën e familjarëve për të pasur një varr me eshtrat e të humburve nismat në këtë lami, kanë qenë të shumta./abcnews.al

79828353_2549253408443697_8062856454542983168_o.jpg
R D21:15 | 14/12/2019

Pas 3 vitesh dhe rreth 13 mijë orëve patrullim në detin Egje, Forca Detare ka përfunduar kontributin e saj në misionin e NATO-s, “Sea Guardian” në detin Egje.

Kontingjenti i fundit dhe anija “Oriku” u kthyen në atdhe ku u pritën në Portin e Durrësit nga ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, zëvendëskomandanti i Forcës Detare, kapiten i Rangut të I Artur Meçollari, ushtarakë të lartë të FA dhe familjarët e detarëve në mision. Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka vlerësoi kontributin e detarëe tanë gjatë këtyre 3 viteve, të cilët e kanë bërë Forcën Detare më moderne dhe më profesionale.

”Sot ka filluar ringritja. Madje, është bërë shumë punë e shumë rrugë për ringritjen e flotës. Qoftë në aspektin e logjistikës e mjeteve e pajisjeve, qoftë në terma të ekspertizës e ngritjes së burimeve njerëzore. Dhe unë kam shumë shpresë, që në të ardhmen do të bëhet akoma më shumë, veçanërisht, pas propozimit tonë për ta shndërruar Pasha Limanin në një bazë strategjike të NATO-s. Një zhvillim, që do të kishte po të njëjtin impakt që do të ketë në zhvillimin e forcës së armatosur, dhe rritjen e rëndësisë strategjike të Shqipërisë për Aleancën, si edhe baza e Kuçovës për të cilën do të nisë puna në fillim të vitit tjetër.”- u shpreh zonja Xhaçka, e cila veçoi kontributin e ushtarakëve shqiptarë edhe për përballimin e pasojave të shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit. “Unë e di dramën personale të shumë prej efektivëve të Forcës së Armatosur që nga tërmeti humbën shtëpitë. E megjithatë, çdonjëri prej tyre ishte në krye të detyrës! Prandaj unë sot dua t’ju siguroj edhe njëherë, çdo efektiv të FA, veçanërisht ata që gjenden në misione jashtë vendit: ne do t’ju gjendemi pranë familjeve të tyre, si një familje e madhe që kujdeset për të vetët!”

Gjatë 3 viteve në këtë mision, ekuipazhet dhe anijet shqiptare kanë realizuar 178 operacione, duke shpëtuar ose parandaluar rreth 3500 persona, mes të cilëve 120 gra, 220 fëmijë, 38 prej të cilave foshnja.

Në misionin “Sea Guardian”, shërbyen 14 kontingjente të përbërë nga 294 detarë, në bordin e 3 anije të Forcës Detare, “Oriku”, “Butrinti” dhe “Lissus”./abcnews.al

2168c7ed-dd41-46ca-8c33-f44d7b16bd27.jpg
R D20:47 | 14/12/2019

Në emër të Bashës, ndaj akuzave të Kryeministrit, ka reaguar numri II i PD, Gazment Bardhi. Ai shprehet se “dështimi më i madh i Edi Ramës është se nuk shndërroi dot Partinë Demokratike dhe opozitën në fasadën e pushtetit të tij të korruptuar dhe të kriminalizuar. Ai e ka të lidhur fatin me Vangjush Dakon dhe Arben Ahmetajn, ndërsa ne me qytetarët shqiptarë”. Reagimi i tij shoqërohet me foton ku shkruhet “ku është flete arresti per Vangjushin”

REAGIM I SEKRETARIT TË PËRGJITHSHËM GAZMENT BARDHI

Edi Rama vazhdon të bëjë show mbi tragjedinë e 26 Nëntorit, duke u përpjekur të mbulojë paaftësinë, papërgjegjshmërinë dhe abuzimin e qeverisë së tij me propagandë të shëmtuar kundër opozitës.

Për fatin e keq të Shqipërisë dhe qytetarëve të prekur nga tërmeti, këto 3 javë provuan se vendi drejtohet nga një kryeministër i dështuar. Edi Rama dështoi të menaxhojë situatën pas tërmetit, dështoi t’u japë qytetarëve sigurinë për banesat e tyre, dështoi të mbrojë interesin publik, duke mbrojtur paturpësisht 150 milionë dollarë që u jep oligarkëve për koncesionet korruptive të firmosura prej qeverisë se tij.

Dëshmi e dështimit të Edi Ramës është edhe përgjegjësia direkte për vdjekjen e 24 qytetarëve në pallatet e shpallura të pabanueshme në Thumanë pas tërmetit të 21 Shatorit, për të cilët nuk mori asnjë masë për ti strehuar, duke i lënë në mëshirën e fatit.

Dështimi më i madh i Edi Ramës është se nuk shndërroi dot Partinë Demokratike dhe opozitën në fasadën e pushtetit të tij të korruptuar dhe të kriminalizuar. Ai e ka të lidhur fatin me Vangjush Dakon dhe Arben Ahmetajn, ndërsa ne me qytetarët shqiptarë.

Në këtë kohë fatkeqësie, shqiptarët kanë parë se e vetmja forcë e përgjegjshme, që ka ngritur zërin për interesin e tyre është opozita. Ne nuk përfituam politikisht nga tragjedia, ne nuk u tallëm me viktimat dhe as nuk i përdorëm të prekurit nga tërmeti, siç po përpiqet prej ditës së parë, Edi Rama, i cili shpiku edhe fejesën e të birit për t’u viktimizuar para shqiptarëve që ia kanë hequr vizën me kohë.

Lexo edhe:

VIDEO-MESAZH/ Rama: Ka nisur lufta e egër e baltës, mos e dëgjoni. Do dalim më të fortë nga termeti

 

isa-mustafa.jpg
R D20:40 | 14/12/2019

Ka përfunduar pa marrëveshje edhe një takim tjetër ndërmjet krerëve të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës të cilët po synojnë bashkëqeverisje në të ardhmen.

Gazetarja e abcnews.al, Blerta Dalloshi Berisha raporton se ndonëse mbrëmë ishin më optimist dhe thanë se ka avancim në bisedime pas takimit të sotëm i cili zgjati më shumë se tre orë e vetmja që u tha për media është se bisedimet do të vazhdojnë.

Takimet pritet të vazhdojnë siç u tha deri në gjetjen e një formule të përbashkët për bashkëqeverisje. E vetmja gjë që është duke zgjatur këto takime është ajo e presidentit. LDK-ja po instiston që posti i presidentit dhe kryeparlamentarit është i barasvlefshëm me atë të Kryeministrit por njëjtë nuk po mendon LVV-ja.
/abcnews.al

taulant-balla-1-1280x721.jpg
R D20:26 | 14/12/2019

Drejtori i Konvaleshencës në Durrës është një prej 9 personave të arrestuar si përgjegjës për viktimat e termetit të 26 nëntorit. Ish-Kryeministri Sali Berisha shkruan se drejtori  Ahmet Doda, është djali i dajës së kreut të grupit të PS, Taulant Balla. Sipas Berishës, me ndërhyrje nga lart, Doda së shpejti do të jetë i lirë.

Statusi i Berishës

“Ahmet Doda, drejtori i Konvaleshences eshte djali i dajes se Taulant Bego Yaris.
-Ai eshte i ndaluar per vrasjen shteterore ne Konvaleshence te komisarit Bajram Hajdarmeta!

Pritet te lirohet me nderhyrje nga lart!

Lexoni mesazhin e qytetarit dixhital. sb

Pershendetje doktor, Ahmet Doda, personi i ndaluar eshte djali i dajes se Taulant Balles, njekohesisht njeri nga njerezit e tij me te besuar, i cili koordinonte fushaten e Taos ne Librazhd dhe Cermenike dhe ishte personi qe merrej me shperndarjen e parave per blerjen e votave ne dy votimet e fundit! Me shume mundesi, me nderhyrjen e Tao Taos, ai shume shpejt do te lere qeline dhe do te rikthehet perseri ne sherbim te Partise mavi! Kjo eshte Drejtesia qe ata kane ndertuar, vetem fasade!”

Kujtojmë se sot paradite, policia dhe prokuroria bënë të ditur se drejtori i shtëpisë së pushimit të Ministrisë së Brendshme, Ahmet Doda, është arrestuar si i dyshuar për shpërdorim detyre. Ai akuzohet se nuk mori masa pas termetit të 21 shtatorit, kur u dëmtua ndërtesa e Konvaleshences. Në termetin e dytë, të 26 nëntorit, godina u shemb duke i marrë jetën komisarit Bajram Hajdarmetaj./abcnews.al

asfalt.png
R D20:13 | 14/12/2019

Banorët e Postribës në Shkodër protestojnë për rrugën. Rikonstruksioni i saj ka nisur, por siç shprehen banorët punimet nuk po kryhen siç duhet. Bëhet fjalë për rrugën që lidh dy fshatrat Mes dhe Kullaj. Ata kërkojnë që Bashkia të mos marrë në dorëzim këtë aks rrugor që po shfaq probleme që në fillim të punimeve.

Rruga prej 3 kilometrash që do lidhë banorët e fshatrave Mes dhe Kullaj në njësinë Administrative Postrribë të Shkodrës, që në 400 metrat e parë të projektit ka shfaqur problematika.

Gazetari Simon Shkreli raporton për Abc Neës se për shkak të cilësisë së punimeve dhe mosrespektimit të projektit banorët kanë dalë në protestë. Shtresa e asfaltit të ri mbi asfaltin e vjetër nuk është më e trashë se dy cm .

“Këta dun veç me marr paret. Shihni si hapet asfalti me këmbë”, shprehet një banor. Ndërsa një tjeter shprehet se “ka qenë më e mirë rruga e bërë 15 vjet më parë”.

Banorët kërkojnë që Bashkia mos ta marrë në dorëzim rrugën deri sa të bëhet në parametrat e duhur. Investimi kap shifren e 10 milion lekëve të reja dhe po kryhet me fondet e Bashkisë së Shkodër./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono