So Nila

200223122402-01-rihanna-naacp-image-awards-0222-exlarge-169.jpg
So Nila15:58 | 24/02/2020

Rihanna u vlerësua së fundmi për punën e saj filantropike nga NAACP Image Awards në Pasadena, Kaliforni. Ajo u vlerësua për përpjekjet e vazhdueshmë në ndihmë të fondeve dhe organizatave të bamirësisë, si Raisin Malawi, UNICEF apo fondacionin Clara Lionel.

NAACP Image Award është një ceremoni ndarje çmimesh vjetore për përparimin e njerëzve me ngjyrë në fusha si kinematografia, televizioni, muzika dhe letërsia shkruan Metro.

 

Deri tani, Rihanna raportohet se ka arritur të mbledhë miliona dollarë për të lehtësuar situatat pas katastrofave natyrore si edhe ka kontribuuar për politikat e edukimit. Për këto përpjekje, ajo u nderua në vitin 2017 nga Harvard si “Humanitarja e vitit”.

Fondacioni Harvard nga universiteti i Harvardit nderon çdo vit një individ, veprat e të cilit kanë shërbyer për përmirësimin e cilësisë së jetës së një komuniteti të caktuar.

Teksa mori çmimin, Rihanna u shpreh:

“Sot s’jemi këtu për mua, sepse çështja është me e madhe se unë. Jam me fat që kam qenë në gjendje të themeloj fondacionin Clara Lionel në vitin 2012. Në ka një gjë që kam mësuar është se mund ta rregullojmë botën së bashku, nuk mund të veprojmë të ndarë. S’kam fjalë për ta përshkruar rëndësinë që të jemi bashkë. Nëse ti ke një problem, nuk është problemi im, por është problemi i një gruaje, i një njeriu me ngjyrë, i një njeriu të varfër. Sa prej jush kanë miq dhe kolegë të sekseve të ndryshme, kombësisë, ngjyrës, besimit fetar? Ngrini duart. Epo, është edhe problemi i atyre gjithashtu.”/abcnews.al

 

 

 

Capture-74-1.jpg
So Nila15:40 | 24/02/2020

In a statement to the media, the DP leader have talked about the spreading of the coronavirus.

Basha also said that today is the time for doctors and specialists to speak.

“Today we have had meetings with the most important experts on epidemic diseases.

It needs to be drawn up a detailed plan with concrete measures.

Should be established a register of persons coming from endangered areas and also to be checked.

Our country has very good doctors and experts who have all the skills to manage the situation if it is given the necessary support.

I urge citizens please do not neglect any signs. The DP is monitoring the situation in every component of it, our duty is to serve to the citizens, stated Basha./abcnews.al

saimir-tahiri-1.jpg
So Nila15:15 | 24/02/2020

The Special Court of Appeal has set the date for the first hearing session for Saimir Tahiri’s case.

Sources for ABC News said that the Court has decided to hold the hearing session on March 12 at 9:00 am.

Former minister seeks for innocence in Appeal, while prosecution convicts him for “narcotics trafficking” and “structured group”.

In the first instance Tahiri was convicted of “abuse of his duty”.

The former Serious Crimes Prosecutor demanded 8 years in prison for Tahiri while the court sentenced him to three years in prison probation./abcnews.al

1244359.jpg
So Nila14:55 | 24/02/2020

Është zbuluar oksigjen molekular në një tjetër galaktikë. Bëhet fjalë për galaktikën Markarian 231, që ndodhet gjysmë miliardë vjet dritë larg nesh dhe që konsiderohet mjaft e veçantë, pasi në qendër të saj ekzistojnë dy vrima të zeza gjigande që rrotullohen rreth njëra-tjetrës, me masë secila miliona herë më të madhe sesa ajo e diellit tone shkruan Science Slashdot.

Deri më sot, oksigjeni, element thelbësor për jetën, ekziston, të paktën me atë çka njeriu ka njohuri, vetëm në Rrugën e Qumështin, pjesë e së cilës jemi edhe ne.

Gjurma e oksigjenit është zbuluar me anë të radioteleskopit Iram, që ndodhet i pozicionuar në jug të Spanjës. Është pikërisht radiacioni i lëshuar nga vrimat e zeza që çliron molekula oksigjeni nga retë ndëryjore të gazrave dhe pluhurave, ku shpesh është i lidhur me hidrogjenin në formën e ujit.

Oksigjeni është elementi i tretë më i bollshëm në Univers, pas Hidrogjenit dhe Heliumit dhe kjo është hera e parë që vërehet jashtë galaktikës sonë dhe Sistemit Diellor./abcnews.al

PRI_133683932.jpg
So Nila14:40 | 24/02/2020

Legjenda hollivudiane, Kirk Douglas, të gjithë pasurinë e tij prej 60 milionë dollarësh (55 milionë euro) e ka lënë për bamirësi.

Aktori i famshëm ndërroi jetë në fillim të këtij muaji në moshën 103 vjeçare, ndërsa është varrosur më 7 shkurt në Westwood Memorial të Los Angelesit.

Sipas METRO Kirk nuk ia ka lënë pasurinë djalit të tij, aktorit të njohur, Michael Douglas, duke qenë se ai ka pasuri të madhe.

 

Michael ka pasuri në vlerë prej 300 milionë dollarësh (276.5 milionë euro), prandaj duke e ditur se nuk ka nevojë për para, babai i tij ua ka lënë pasurinë organizatave bamirëse.

Shuma prej 50 milionë dollarësh do të shpërndahet përmes Fondacionit ‘Douglas’, të cilin e ka themeluar Kirk dhe bashkëshortja e tij, Anne. Ndërsa nga pjesa tjetër do të përfitojë Universiteti “St Lawrence”, Sinai Temple, teatri “Kirk Douglas” dhe Spitali i Fëmijëve në Los Angeles.

Edhe sa ishte gjallë, Kirk ka qenë i njohur për kontributet bamirëse./abcnews.al

Capture-39.png
So Nila14:04 | 24/02/2020

Kasti i aktorëve të “Friends” konfirmoi pak ditë më parë se do të rikthehen dhe NBC News mësoi se bëhet fjalë për një episod special pa skenar që do të transmetohet në HBO Max, shërbimin streaming të WarnerMedia, kompania mëmë e HBO.

Episodi special do të mund të shihet nga shikuesit kur të publikohet në HBO Max, në maj të 2020-s. Në të njëjtin shërbim do të ngarkohen të 236 episodet e “Friends” – që u larguan nga Netflix në fund të 2019-s.

Gjashtë personazhet do të rikthehen në Stage 24, atje ku u xhirua shumica e serialit origjinal.

“Besojmë se këtë mund ta quajmë “The one where they all got back together” (Episodi ku ribashkohen të gjithë, sipas modelit të emërtimit të episodeve të “Friends”) – kemi bërë bashë David Schwimmer, Jennifer Aniston, Courteney Cox, Matt LeBlanc, Lisa Kudrow dhe Matthew Perry për një episod speical që do të programohet përkrah gjithë episodeve të ‘Friends,’” tha Kevin Reilly, kreu i kontentit në HBO dhe president i TBS, TNT .

“U njoftova mbi ‘Friends’ kur ishte në fazat e para të zhvillimit dhe pata mundësinë të punoja me ta vite më vonë dhe jam gëzuar shumë kur vura re se bëri për vete disa gjenerata. Mendojmë se ky episod special do t’u përgjigjet fansave të rinj dhe atyre të vjetër,” shtoi Reilly.

Episodi i ri do të ketë regjinë e Ben Winston, që do të shërbejë edhe si producent ekzekutiv përkrah Kevin Bright, Marta Kauffman dhe David Krane./abcnews.al

Capture-37.png
So Nila13:10 | 24/02/2020

Bazuar në të gjitha dhënat e deritanishme  janë konfirmuar rreth 77,314 raste të dyshuara me COVID-19 në Kinë,  shkruan Revista Kineze e Epidemiologjisë.

Sipas të dhënave sa më të moshuar të jenë njerezit aq më shumë rritet rreziku i vdekjes nga koronavirusi shkruan worldometers.

Më poshtë abcnews.al sjell të dhënat statistikore mbi rrezikun nga koronavirusi bazuar mbi moshën, gjininë dhe gjendjen e shëndetësore të atyre që preken:

1.Probabiliteti i vdekjeve nga COVID-19 sipas moshës:

Ky probabilitet ndryshon në varësi të grupmoshave. Përqindja e treguar më poshtë NUK paraqet në asnjë mënyrë numrin e vdekjeve sipas grupmoshave deri më tani . Përkundrazi, tregon rrezikun e vdekjeve për një person në një grupmoshë të caktuar, nëse infektohet me COVID-19.

Në përgjithësi, rastet më të pakta janë parë tek fëmijët ndërsa më të rrezikuarit sipas tabelës janë të moshuarit.

2.Probabiliteti i vdekjeve nga COVID-19 sipas gjinisë:

Ky probabilitet ndryshon në varësi të gjinisë. Kur shikoni këto të dhëna duhet të merrni parasysh se pirja e duhanit në Kinë është shumë më e përhapur tek meshkujt. Pirja e duhanit  është faktori kryesor që rrit rreziqet e komplikimeve të frymëmarrjes.

3.Probabiliteti i vdekjeve nga COVID-19 nësë të infektuarit kanë vuajtur nga sëmundje të ndryshme

 

Ky probabilitet ndryshon në varësi të gjendjes së mëparshme.

Përqindja e treguar më poshtë NUK paraqet në asnjë mënyrë rastet e vdekjeve nga gjendja e mëparshme. Përkundrazi,  tregon rrezikun e vdekjes nëse infektohet nga COVID-19 një person i cili më pëpara ka vuajtur nga sëmundje të ndryshme.

Sipas tabelës personat që kanë vuajtur nga probleme kardiovaskulare janë më të rrezikuarit. Duke u ndjekur nga persona që kanë vuajtur nga diabeti, probleme të frymëmarrjes, tensioni i lartë dhe nga kanceri.

Personat të cilët nuk kanë vuajtur nga sëmundje më përpara rrezikohen më pak se të tjerët me 0.9%./abcnews.al

GettyImages-1165417075-c083.jpg
So Nila12:35 | 24/02/2020

Regjisori i njohur i Hollywood-it është bërë baba për herë të parë në moshën 56-vjeçare.

Regjisori Quentin Tarantino dhe gruaja e tij izraelite, modelja dhe këngëtarja Daniella Pick, mirëpritën djalin e tyre në një spital në Tel Aviv shkruan METRO.

Foshnja e parë e çiftit, lindi të shtunën pasdite dhe do të jetë një qytetar izraelit.

Ende nuk është bërë i ditur asnjë emër. Çifti aktualisht jetojnë në Izrael.

Në nëntor, ata morën me qira një shtëpi në një lagje të pasur në pjesën veriore të Tel Aviv për gati 23,000 dollarë në muaj./abcnews.al

 

 

met-1-1.jpg
So Nila12:10 | 24/02/2020

The political clash between the Presidency and the majority still continues.

Meanwhile, the President of the Republic, Ilir Meta has invites the citizens to attend the March 2 protest.

Today in the social network “Facebook”, Meta has announced the time at which the protest will be held, while stressing out that citizens must unite against the “coup”.

Dear citizens,

I invite you all on March 2, at 5:00 pm, on the Boulevard “Dëshmorët e Kombit” against the coup and the defense not only the integrity of the Constitutional Court and the Constitution, but to our own state, nation and national interest./abcnews.al

task-forca-shendetesia-1.jpg
So Nila11:15 | 24/02/2020

Albania has gathered the Health Task Force at Rinas Airport.

The Minister of Health, Ogerta Manstirliu stated that there is no person infected by coronavirus in Albania.

The minister has made a warn on the media to avoid any misinformation about the case.

According to her, people should be informed only by official information provided by the ministry and the ISSH.

“We will be open, transparent about this event as we have done with other events such as the earthquake.

I would like to point out that Albania has so far no confirmed case of coronavirus.

We have communicated to you that the suspected cases have been analyzed by the public health institute and have resulted negative.

We have doubled measures on border traffic. We are at Rinas Airport, in the ports of Saranda, Vlora and Durres as well as at the land crossing borders.

We have monitored more than 4,500 passengers that have arrive.

The evaluation was done according to the parameters and guidelines of the World Health Organization. We are following the situation step by step.

I have signed the order to increase sanitary hygiene measures in the sanitary structures of nurseries, of university, schools and other measures that directly affect the health of the population.

The first point is to listen  the experts of the field ”, stated Manastirliu./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono