Sej rie

migjen-1280x715.jpg
Sej rie23:30 | 24/05/2019

Kombëtarja vijon normalisht përgatitjet në prag të dy ndeshjeve eliminatore ndaj Islandës dhe Moldavisë. Migjen Basha vlerëson maksimalisht trajneri Edi Reja, ndërkohë që Dermaku kërkon shansin e tij.

Kombëtarja shqiptare e futbollit vazhdon përgatitjet në Durrës në prag të dy ndeshjeve eliminatore ndaj Islandës dhe Moldavisë. Sot dolën në konferencë për shtyp dy futbollistët e ekipit kombëtar, Migjen Basha dhe Kastriot Dermaku. Mesfushori i kombëtares hodhi poshtë çdo aludim mbi kalimin e tij tek Partizani të paktën për ndeshjet që kampionet e Shqipërisë do të luajnë në Kupat e Evropës.

Basha zbulon ndryshimin midis trajnerit Edi Reja dhe ish teknikut Panuçi. Qendërmbrojtësi i Kastriot Dermaku që aktivizohet në serinë B me Kozensën beson tek fryma e grupit por mendon se nuk mund të luajë si titullar./ABC News Albania 24/7

konkursi-1280x698.jpg
Sej rie23:15 | 24/05/2019

Në Tiranë u çel edicioni i 5 – të i fotografisë digjitale “Colours of Albania”.  Ky konkurs këtë vit do të fokusohet tek “Trashëgimia kulturore, shoqëria dhe historia”. Konkursi do të jetë i hapur deri më 30 Korrik.

Nëse në vitet paraardhëse janë zbuluar bukuritë natyrore të Shqipërisë, kësaj radhe konkursit të fotografisë digjitale “Colours of Albania”, i janë shtuar motivi shoqëror, kulturor, dhe historik,  theksoi ministri i Jashtëm Gent Cakaj në çelje të konkursit. Cakaj  tha se diplomacia kulturore është një ambasador i rëndësishëm në botë.

Qëllimi i këtij konkursi sipas ministres se Kulturës Elva Margariti është shpërndarja e bukurisë shqiptare përtej kufijve.

Konkursi “Colours of Albania” i cili afron më shumë te rinjtë rreth vetes është i hapur për të gjithë të pasionuarit e fotografisë dhe bukurive shqiptare deri në 30 Korrik./ABC News Albania 24/7

idrizi-1280x660.jpg
Sej rie22:45 | 24/05/2019

Lojtarët e Flamurtarit i kanë dërguar një shkresë administratorit të klubit Sinan Idrizi për të konkretizuar një takim mes tyre. Ftesa është refuzuar nga Idrizi i cili thekson se nuk ka arsye për ta bërë diçka të tillë.

Histori letrash edhe në futboll, këtë radhë në kërkim të pagesës. Vlonjatët po luftojnë fort që të kapin pjesëmarrjen në Europa League, pavarësisht se kanë një sezon pa u paguar. Së fundmi lojtarët i kanë dërguar administratorit Sinan Idrizi një shkresë ku kërkojnë të kenë një takim me të. Epiqendra e bisedës dihet: Ata do të flasin për rrogat e prapambetura. Zyrtari më i lartë i kuqezinjve ka refuzuar ftesën e tyre duke lëshuar mesazhe enigmatike. Fjalë që nuk i beson më askush.

Numri një i klubit në një prononcim për gazetën “Panorama Sport” u shpreh: “Çështja e pagave është përgjegjësia ime. Një histori përgjegjësie më shumë se gjithçka. Prisni se mos vjen ndonjë surprizë me të mbaruar kampionati. Të presim dhe të shikojmë. Unë do të pres dhe jam i detyruar të pres. E në lidhje me kërkesën e futbollistëve për një takim, Idrizi deklaron: “Nuk kam përse takohem me futbollistët, pasi me ta jam takuar në çdo kohë dhe përditë jam me ta. U them vetëm të pres dhe aq. Tani unë agjëroj, jam me Ramazan. Duroni dhe një javë për të dëgjuar programin e Flamurtarit, pasi do të them gjëra të bukura. Sa të mbarojnë këta djem do të them histori të tjera”, – u shpreh administratori i Flamurtarit.

Megjithatë, cështja e Flamurtarit në Europë, jo vetëm që varet nga pozicionimi në renditje në fund të garës, por patjetër edhe nga konfirmimi për një licensim të mundshëm. Në këtë pikë, ana financiare mund të bëhet pengesë që Flamurtari të ngecë në rrjetën e licensimit, edhe pse në kontrast këtë, skuadra është duke luajtur fare mirë./ABC News Albania 24/7

lion-1280x677.jpg
Sej rie22:30 | 24/05/2019

Shpërthimi i një pakoje – bombë në Lion të Francës ka lënë të plagosur mbi 10 persona. Hetimet i kanë kaluar prokurorisë së anti-terrorit, ndërsa  Presidenti Makron e ka cilësuar episodin një “sulm”.

Një pako bombë ka shpërthyer pasditen e së premtes në Lion të Francës duke plagosur 13 persona. Mes të lënduarve nga shpërthimi, i ndodhur në rrugën “Viktor Hygo”, është edhe një vajzë 8-vjeçare, që ka pësuar dëme sipërfaqësore. Ndërkohë, policia është vënë në kërkim të një çiklisti që është parë duke vendosur pakon jashtë një pastiçerie.

Prokurorët e seksionit të Anti-terrorit kanë marrë përsipër hetimet në qytetin e tretë më të madh të Francës. Ministri i Brendshëm francez, Kristof Kastaner ka deklaruar se ka urdhëruar rritjen e masave të sigurisë në vendet publike dhe në eventet kryesore që mbahen në vend. Reagimeve u është bashkuar edhe presidenti Makron, i cili ka deklaruar se bëhet fjalë për një sulm.

Duke theksuar se, për fat të mirë nuk pati viktima, ai u shpreh se ndodhet pranë familjarëve të të lënduarve. Pajisja, që ishte mbushur me vida, dado dhe bulonë shpërtheu rreth orës 17 e 30 me orën lokale, në rrugën që ndodhet në qendrën historike të qytetit. Dëshmitarë të marrë në pyetje nga hetuesit deklaruan se një person i moshës nga 30 deri në 35 vjeç mbërriti me biçikletë dhe la çantën pranë dyqanit.

Sipas dëshmive, ai mbante një maskë në fytyrë dhe syze të errëta. Hera e fundit që një pako-bombë ka shpërthyer në Francë daton në vitin 2007, kur pajisja shpërthyese vrau një person dhe plagosi një tjetër përpara një zyre ligjore në Paris. Policia nuk e gjeti kurrë atentatorin./ABC News Albania 24/7

NAFTE-1280x721.jpg
Sej rie22:00 | 24/05/2019

Zbulohet një burim i ri i naftës në vendin tonë. Kompania amerikane Shell, konfirmon potenciale të mëdha nafte në Shpirag. Kryeministri Rama e cilëson ketë lajm si një zhvillim të rëndësishëm për ekonominë tonë.

Kompania amerikane Shell ka arritur të zbulojë rezerva të mëdha nafte dhe gazi në Shqipëri, në pusin Shpirag-4, prane Beratit.

Në një njoftim për shtyp, kompania bën të ditur se Zbulimi i Shpiragut për Shell është i pari në tokë në një brez tektonik të rrudhosur dhe të mbihypur në Shqipëri.

“Ne jemi të gjithë të kënaqur që këto testime të para kanë konfirmuar potencialin e këtij zbulimi dhe presim të rrisim biznesin tonë në Shqipëri.” thuhet ne njoftimin e  kompanisë Shell.

Shell vlerëson se pusi ka një potencial të madh të prurjeve të naftës që do të çojë në rritje të investimeve të kompanisë në Shqipëri.

Testimi disa ditor i pusit u krye sipas pritshmërive, me një prurje potenciale disa mijëra fuçi nafte në ditë.

Hapi tjetër në programin vlerësues është kryerja e një testimit vlerësues të gjatë në pusin Shpirag-4, pasuar nga shpimi vlerësues në pusin Shpirag-3. Paralelisht Shell planifikon të kryejë shpime pusesh të tjerë vlerësues brenda blloqeve ku ka të drejta për të testuar potencialin e tyre.

Kryeministri Rama e ka cilësuar këtë zbulim si “lajm fantastik për rritjen e nesërme të ekonomisë së vendit”. Ai konfirmon në një reagim në rrjetet sociale, se kompania Shell vijon investimet për te zbuluar burime të reja.

Zbulimi i Shpiragut u konfirmua në vitin 2013 nga pusi Shpirag-2, i cili tregoi prezencën e një kolone të lehtë nafte në të paktën 800 m në rezervuar.

Shell zotëron 100% të interesave në bllokun 2 dhe 3 dhe do të marrë efektivisht 100% të të drejtave në Bllokun 4 përgjatë vitit 2019. Hapësira e përbashkët e Bllokut 2-3 dhe Bllokut 4 është 4084 km2.

Brenda kësaj hapësire janë identifikuar burime të tjera të mëdha hidrokarburesh, ende të pavlerësuara, por që sigurojnë mundësi për aktivitete të mëtejshme eksploruese./ABC News Albania 24/7

xhufii-1280x713.jpg
Sej rie21:15 | 24/05/2019

Historia Pëllumb Xhufi i ftuar në “Provokacija”, ka komentuar idenë e krijuar tek qytetarët, ku ekziston një ndarje; ku veriorët janë përkrahës të njërës parti dhe jugorët të një partie tjetër. Historiani tha se kjo ndarje deri në vitin ’97 nuk ekzistonte. Ai është shprehu se Berisha dhe Basha janë me origjinë nga Veriu i vendit, por sipas tij nuk janë nga ata malësorët reflektivë, por janë persona reaktivë.

Mustafa Nano: “Më thoshte një ambasador i huaj me të cilin pata një takim para dy tre ditësh, që Shqipëria në Ballkan në ndryshim nga vendet e tjera, ka një avantazh të natyrës historike sepse ka një homogjenitet etnik. Mirëpo këtu konflikti është a thua se Shqipëria është e ndarë në dy etni dhe po ndeshen”.

Pëllumb Xhufi: “E thash unë ka qenë djalli në shishe, për këtë të ndarjeve Veri-Jug; Lindje – Perëndim. Mund të shpikësh çfarë të duash, myslimanë, katolikë, ortodoksë etj… Tani kanë dalë sheshit sepse shishen e hap politika, për fat të keq. Në ’97 u pah, ndarja e Veri nuk ekzistonte, nuk ekzistonte në konceptin tonë. Në jemi rritur në atë kohë para viteve ’90, nuk kemi pas neve ndarje.”

Mustafa Nano: “Nuk e di nëse e keni pyetur ndonjëherë veten, nuk të shkon mëndja se nuk ka një pajtueshmëri midis Shqipërisë dhe demokracisë? Nuk shkojnë bashkë të dyja këto?”

Pëllumb Xhufi: “Unë nuk e mendoj sepse nuk është as në kulturën e shqiptarit…. Unë bëj çudi që ne kemi lider sot që vijnë nga zona për shembull nga malësia. Zoti Barisha është nga malësia. Unë i njoh mirë malësorët, qoftë të malësisë së Tropojës, qoftë të Malësisë së mbi Shkodrës, brenda dhe jashtë kufirit. Janë me virtyte të jashtëzakonshme. Këto janë përjashtime. Po dibranët që është zoti Basha, ne i mbajmë në Shqipëri si njerëz të urtë që e peshojnë fjalën, ku pinë tre cigare dhe pastaj thonë një fjalë. Mendojnë dhe janë reflektivë. Ne na kanë ardhur njerëz reaktivë, jo reflektivë që fjalën e fundit e thonë të parën. Prishin muhabetin, e prishin me njëri-tjetrin, me partnerin, me kundërshtarin dhe e prishin edhe me të huajit”./abcnews.al

Pellumb-xhufiii-1280x712.jpg
Sej rie20:45 | 24/05/2019

Historia Pëllumb Xhufi i ftuar në “Provokacija” ka folur për situani politike në vend. Ai është përplasja është nxitur nga politikanë të papërgjegjshëm. Ai u shpreh kritik ndaj Bashës, duke thënë se është një lider edhe shkolluar jashtë. Sipas tij, Basha duhet të pyesë veten se si në radhë të parë do e gjykojnë fëmijët e tij për këtë që po bën.

“Përplasja për mua është e nxitur nga politikanë të papërgjegjshëm. Ajo që bën edhe kryetari për të cilin unë kam pasur të them të drejtën dhe mundohem ta ruaj një lloj respekti, për kryetarin e opozitës zotin Basha. Por them, zoti Basha është djalë i ri, i formuar jashtë shtetit, ka një familje të mrekullueshme. Ka më duket dy fëmijë, dy vajza. A e mendon ai kur bën thirrjet se ne do bëjmë luftë nga çdo rrugë e çdo shtëpi? Ose bëjnë thirrje se ne do heqim zvarrë këtë, ai krimineli këtu. Kur rraketat kalojnë para syve të tij dhe qëllojnë Kryeministrinë, këtë e shikojnë fëmijët. Unë këtë do bëja, unë do mendoja se si do më gjykojnë fëmijët e mi nesër? Për të mos thënë pastaj shokët e mi, rrethi im, etj. Përse? Çështje kjo? Do të sjellësh inovacion në politikë, që fitohet pushteti në revolucion. Si mund të vish me revolucion në shekullin e XXI ti partia që na ngrite mendjen dhe na bëre demokratë të gjithëve, apo jo? Ti tani thua do të vij se nuk i njoh zgjedhjet e bëra para dy vishesh, zgjedhje të cilat i ke bashkë ëre ti me partinë në pushtet sepse pate 6 ministritë kryesore. Tani doli dosja enigmatike dhe për këtë  nuk i njohin si qeveri si Parlament. Çuditën dynjanë, çuditën botën!”, tha Xhufi./abcnews.al

taulant-balla11-1280x721.jpg
Sej rie20:30 | 24/05/2019

Kreu i deputetëve socialistë Taulant Balla thotë se data e zgjedhjeve nuk do të ndryshoje. Gjatë  një takimi në Cërrik, Balla tha se as presidenti nuk ka mundësi të ndryshojë 30 Qershorin.

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla deklaroi gjatë takimit në qytetin Cerrikut se 30 Qershori është afati i fundit për mbajtjen e zgjedhjeve vendore.

“Zgjedhjet në 30 Qershor do të zhvillohen. Nuk mund t’i zgjasim mandatin kryetarëve asnjë ditë të vetme. Në 1 Korrik, Altin Toska i Cërrikut, ashtu si të gjithë kryetarët e tjerë, nuk mund të firmosë as ndihmën ekonomike. Po ashtu as Këshilli Bashkiak nuk mund të mblidhet në 1 Korrik, sepse Kushtetuta e përcakton 4 vjet mandatin e organeve të qeverisjes vendore”. 

Sipas Ballës, as presidenti nuk ka mundësi të ndryshojë 30 Qershorin.

“Mandati ka përfunduar në 30 Qershor, thotë Kushtetuta, kështu që do apo s’do Lulzim Basha, në datë 1 Korrik të gjithë kryetarët e rinj të bashkive do shkojnë në zyrën e kryetarit të bashkisë. Këtë nuk e luan as topi.”

Sipas Ballës, opozita bojkoton zgjedhjet sa herë është në prag të humbjes, dhe kjo nuk është eksperienca e saj e parë.

“Ne nuk e kemi për herë të parë që PD nuk merr pjesë në zgjedhje. PD bojkotoi referendumin e Kushtetutës 20 vite më parë. Raundin e dytë të zgjedhjeve vendore në vitin 2000, e bojkotuan në 2/3 e njësive administrative, sepse e dinin që nuk fitonin. “Si i bëhet? Zgjedhjet të bëhen kur të jetë gati Luli? Po sikur Luli të mos bëhet asnjëherë gati?Askush nuk mund të cënojë procesin zgjedhor dhe për këtë kodi është i qartë”.

 Balla ftoi shqiptaret te marrin pjese ne zgjedhjet e 30 Qershorit. Ai kujtoi se procesi zgjedhor nuk mund te preket nga askush, e kujtdo qe e synon i tregoi Kodin Penal./ABC News Albania 24/7

mustafa-nano-2-1280x707.jpg
Sej rie20:15 | 24/05/2019

Monologu Mustafa Nano në emisionin “Provokacija”: “Unë i rri larg dhunës fizike, dhe atyre që ushtrojnë dhunë fizike, dhe atyre që e nxisin këtë dhunë. Me njerëz të dhunshëm nuk dua të kem të bëj. Dhe me këtë fakt shpjegohen më së shumti edhe qëndrime të mijat publike kundër nerëzve të caktuar me ndikim të madh politik e publik. Njerëzit e dhunshëm ma shpifin. Njerëzit e dhunshëm janë të neveritshëm. Dhe Shqipëria, duhet ta themi këtë, është e mbushur me njerëz të dhunshëm. Më shumë se çdo gjë tjetër, në Shqipëri ka njerëz të dhunshëm. Ndoshta mund të ketë më shumë njerëz të korruptuar, por unë jam i prirur të besoj se ka më shumë njerëz të dhunshëm sesa njerëz të korruptuar, sidoqë e di që korrupsionin e kemi në gjak, bashkë me albuminën, proteinat, glukozën, kolesterolin, etj.

Ne e duam dhunën. E keni dëgjuar shprehjen “huri ka dalë nga xheneti”? Është e jona. Nuk di nga e kemi marrë. Nuk di nëse kjo shprehje, kjo frazë, ka qenë pjesë e ethosit osman apo arab, por edhe nëse ka qenë, është interesant fakti që ne e kemi pëlqyer kaq shumë, sa e kemi bërë tak-fak pjesë të ethosit tonë. Huri ka dalë nga xheneti. Pa mendojeni pak! Në xhenet, ç’është e vërteta, nuk ka hunj. Kështu thonë ata që besojnë se ka një xhenet. Në xhenet ka pemë, ka hije, ka lumenj, ka djem që shërbejnë shishe vere, ndoshta Brunello di Montalcino, ka edhe virgjëresha që janë në dispozicion të burrave që përfundojnë në parajsë, ka e çfarë nuk ka, por hunj nuk ka. Nuk ka se si të ketë. Huri në parajsë është i pamundur pa aq sa është i pamundur edhe mendimi në kokën e idiotit. Ne shqiptarët nuk është se nuk e dimë këtë gjë. E dimë, por ngaqë huri na pëlqen shumë, na vjen mirë t’i gjejmë për burim më të mirën e botëve, dmth parajsën. Sa të çmendur që jemi.

Ju prisni që këtë ide ta ilustroj me klasën politike. Jo, po e ilustroj me një ngjarje tjetër. Pardje, disa studentë dolën të protestonin te Ministria e Arsimit. Kanë kërkesa që ia drejtojnë qeverisë. Dhe kjo është punë e tyre. Dhe kjo është ok. Por në një moment të caktuar u mor vesh se ata kishin shkuar atje për të përdorur dhunë, për t’u sjellë si njerëz të dhunshëm. Dhe filluan të gjuajnë në drejtim të ndërtesës së Ministrisë. U thyen edhe xhama.

Ky është një veprim marrok, apo jo? Nëse nuk biem dakord që ky është një veprim marrok, unë nuk e di pse duhet të biem dakord që rruga Tiranë-Tropojë është më e shkurtër se rruga Tiranë-Tokio. Mirëpo ja që ata studentët e panë të udhës të sillen si të dhunshëm. Kushedi se çfarë u thotë truri. Nëse e kanë këtë të fundit, trurin. Sepse unë mendoj që ata kanë çdo gjë, por jo trurin. Ndryshe, do dilnin të protestonin, e jo të silleshin si rrugaçë.

Asnjë shqiptar nuk doli t’u thoshte: Hej, çfarë po bëni? Asnjë pedagog nuk doli t’u tërhiqte vërejtjen, e t’u thoshte se nuk ka nevojë të thyesh xhamat e ministrisë. Përkundrazi, të gjithë e kanë në majë të gjuhës justifikimin: Emo se ca xhama u thyen! A, ju kërkoj ndjesë, ishte një pedagog që e ngriti zërin. Ishte një pedagoge. Veçse ishte një pedagoge amerikane. Quhet Lory E. Amy. Nuk di pse u ndodh atje. Por në momentin që pa se të rinjtë po hidhnin sende të forta e gurë në drejtim të ministrisë, ajo shpërtheu. Dhe studentët e shihnin në sy, pa reaguar, si të kishin përballë një aliene. Nuk dinin ç’t’i thoshin. Ata që janë shumë të zotë të shtien me gurë e të kacafyten, mbetën si guakë përballë asaj zonje.

Hej studentë që ushtroni dhunë, ndoshta nuk ju bëhet vonë, por unë po ju them: Kur ju shoh që pëlqeni dhunën, mua m’i sillni zorrët te goja”./abcnews.al

tirana-dhe-laci.jpg
Sej rie20:10 | 24/05/2019

Tirana do të luajë të dielën ndaj Laçit. Një takim nga ku do të vendoset jo pak për mbijetesën. Ne radhët e bardh e bluve ka disa rikthime të rëndësishme.

Fatet e Tiranës për mbijetesën do të varen jo pak nga transferta e ditës së diel ndaj Laçit.

Të dyja skuadrat luajnë shanset e fundit për të arritur objektivat sezonale. Skuadra kurbinase për të shpresuar tek kualifikimi në Kupat e Evropës ndërkohë që Tirana kërkon të shpëtojë sezonin. Bardh e blutë nuk e kanë siguruar mbijetesën dhe kanë vetëm dy pikë më shumë se Kastrioti i vendit të parafundit. Në prag të transfertës ndaj kurbinasve tek Tirana është rikthyer Albi Doka dhe Dorian Kërçiku.

Të dy futbollistët janë stërvitur normalisht me pjesën tjetër të grupit. Ndaj Laçit nuk do të jetë i gatshëm Grent Halili, i cili vuan nga një problem në Kavilje. Trajneri Mema nuk do të llogarisë as shërbimet e Karabecit dhe Dajës pasi sezoni ka përfunduar për të dy lojtarët në fjalë. Sa i përket formacionit bardh e blutë, trajneri Mema pritet të hedhe në fushë skemën 4-4-2.

Në portë Lika, në mbrojtje Kërçiku, turtulli Imami dhe Hoxhallari. Në mesin e fushës Doka, Kobina, Maveje dhe Greca ndërkohë që reparti ofensivë do te përbehet nga Ngo dhe Hasani. Sa i përket tifozerisë, klubi i Laçit pritet të vendosë në zbatim rregulloren e kampionatit ku do të vendosë në dispozicion për miqtë vetëm pjesën që i takon rreth 130 bileta./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono