nev ila

fjodora-fjora-1280x839.jpg
nev ila23:52 | 24/01/2020

Gazetarja Fjodora Fjora ka qenë e ftuar mbrëmjen e sotme në “Provokacija” me Mustafa Nanon. Ajo ndau mendimin e saj në lidhje me mentalitetin e dhunshëm që sipas saj kanë meshkujt shqiptar.

Gazetarja Fjora tha se ka patur edhe mikesha të saj që kanë qenë të dhunuara dhe disa prej tyre i janë nënshtruar dhunës.

Shoqëria shqiptare sipas saj ka mungesë kulture pasi përdorimin e dhunës e shohin si zgjidhje të problemeve.

Pjesë nga biseda në studio:

Fjodora Fjora: Kam punuar që 16 vjeç, kam punuar dhe si  kamarjere, si asistent kamarjere. Kishim emigruar me familjen në Greqi dhe nga nevoja më duhet të punoja. Po edhe në tiranë kam punuar shitëse. Mendoj që puna nuk është asnjëherë turp, ndërsa sot për disa puna është turp dhe nuk e di arsyen se përse të rinjtë e sotëm nuk duan as të dëgjojnë, as të punojnë, dhe as të kulturohen, që është problemi më i madh. Mendoj që thelbi i gjithë bisedës dhe problemet që kemi ne si shoqëri duke marrë shkas edhe nga ngjarjet e fundit, kur vritet një femër, ose një femër dhunon një fëmijë në mënyrë çnjerëzore është mungesa e thellë dhe e madhe e kulturës që ne kemi si komb.

Mustafa Nano: Jemi më të dhunshëm se sa vendet e tjera, e shohim dhunën si mjetin më të parë për zgjidhjen e problemit.

Fjodora Fjora: Mënyra si i jemi afruar ne edukimit është përmes dhunës. Merre zorrën dhe fute në banjo. Fëmijëria jonë e brezave që kanë kaluar nuk kanë qenë të karakterizuar nga kjo; futi një shpullë që ti vijë mendja në vend. Sikur kemi dëshirë ta bëjmë dhunën pjesë të edukimit tonë dhe për fat të keq po vazhdon. Jemi kthyer në qenie që justifikon dhunën dhe më e keqja nuk e luftojmë atë. Këtu ka një mungesë të madhe besimi, në Amerikë apo në vende të tjera kudo në botë, kur shohin dikë që dhunohet në rrugë thërrasin menjëherë policinë, këtu tek ne është e tmerrshme.

Mustafa Nano: Këtë që thua e ke parë vetë apo e keni nga të dëgjuarat?

Fjodora Fjora: Drejtpërdrejtë nuk i kam parë. Por kam mikesha të miat që kanë qenë pre e dhunës, nga ana e bashkëshortëve kryesisht sepse ata e konsiderojnë si pronë të vetën gruan, në këtë shoqërinë tonë, për fat të keq nuk e heq njeri nga mendja nuk e kanë pronë. Mikesha të miat në fakt kanë vuajtur në heshtje, unë personalisht nuk jam gjendur në të tilla situata, nuk e kam provuar nën lëkurë. Unë mendoj që jam kundra kësaj mënyre sjelljeje por ka të bëjë edhe me faktin se njeriu edhe e zgjedh diçka të tillë.

Mustafa Nano: Ju po thoni mikesha tuajat, çdo të thotë?

Fjodora Fjora: Do të thotë që kanë qenë mikeshat të miat, vajza të kulturuara, me punë të mira që kanë qenë të dhunuara.

Mustafa Nano: Ju i kuptoni këto vajza?

Fjodora Fjora: Jo nuk i kuptoj por di të them që për fat të keq femrat e pranojnë shumë dhunën në Shqipëri. Di që është rritur nr i  madh i divorceve në Shqipëri./abcnews.al

edi-rama-qsut.jpg
nev ila23:39 | 24/01/2020

Një tërmet shkatërrimtar me magnitudë 6.8 i shkallës riter goditi Turqinë lindore mbrëmjen e sotme duke lënë dhjetëra të vdekur dhe qindra të plagosur deri tani. Për këtë tragjedi të shtetit turk politika shqiptare ka reaguar.

Kryeministri Rama përmes një reagimi në rrjetin social Twitter shkruan se është shumë e trishtueshme fatkeqësi për Turqinë mike. Rama shkruan se Shqipëria i ndodhet pranë popullit turk në këto momente dramatike dhe lutet për të gjetur forcën ta përballojë këtë tragjedi.

“Shumë e trishtueshme fatkeqësia që ra mbi Turqinë mike prej një tërmeti të rëndë, ku janë shënuar edhe jetë të humbura! I jemi pranë popullit turk dhe lutemi që Zoti t’u japë autoriteteve të vendit dhe Presidentit Erdogan, të gjithë forcën për ta përballuar këtë tragjedi”

Më herët pati reagime edhe nga Ministri i jashtëm në detyrë Gent Cakaj dhe ministrja e mbrojtjes Olta Xhaçka./abcnews.al

aristotel-spiro-1280x712.jpg
nev ila23:23 | 24/01/2020

Gjuhëtari Aristotel Spiro ishte i ftuar në “Provokacija” me Mustafa Nanon.

Një akademik i njohur për fushën e gjuhësisë i cili nuk pati asnjë dilemë të deklaronte se ishte një greko-shqiptar krenar dhe gjithnjë e thoshte me krenari që i përkiste të dy vendeve.

Si studiues i gjuhësisë ai tha se emocioni nacional nuk përbën asnjë problem për të dhe në këtë fushë edhe kolegë të tjerë janë mendje hapur si ai.

Pjesë nga biseda në studio:   

Mustafa Nano: Ju jeni studiues shqiptar apo grek?

Aristotel Spiro: Jam greko-shqiptar jam i formuar në Shqipëri, i perfeksionuar në Greqi, kam një dialog të hapur me të gjithë studiuesit vëllezër kudo në botë.

Mustafa Nano: Për një shkencëtar, emocioni nacional është handikap, i bëhet pengesë?

Aristotel Spiro: Besoj se po, bëhet shumë pengesë e madhe kudo, në studimet shoqërore sidomos bëhet një pengesë shumë serioze. Një studiues duhet të jetë mendje hapur, të mos ketë frikë të ketë një studim problematik.

Mustafa Nano: Natyra e pazakontë identitet, ky është një problem apo avantazh për ju?

Aristotel Spiro: E quaj si avantazh. Kam përvojat e mia në Shqipëri, këtu kam lindur dhe mund të kuptoj mentalitetin shqiptar më mirë se sa një grek apo amerikan, duke e kuptuar këtë mentalitet bëhem dhe unë pjesë e këtij identiteti. Nuk më vjen turp të them që kam një komponent shqiptar shumë të fortë.

Mustafa Nano: A e keni të lehtë të integroheni në qarqet akademike shqiptare? Ju jeni edhe pa punë sot sepse e keni zgjedhur ju këtë apo nuk gjeni hapësira?

Aristotel Spiro: Është një periudhë pauze, nuk kam kërkuar, dua të shlodhem pak .

Mustafa Nano: E mendoni të lehtë integrimin në botën akademike shqiptare?

Aristotel Spiro: Po e mendoj shumë të lehtë, kam patur edhe ftesa por mua më ka dëmtuar dicka personale në jetën time, kur mbarova doktoratën në vitin 2000 në Athinë, kërkoja të punoja në universitetin e Athinës ku kisha mbaruar doktoratën, mirëpo nuk kishte një vend pune atje dhe kur i thashë një mikut tim se çfarë të bëja, më tha që të bëja ose akademikun ose biznesmenin. Atëherë u detyrova të hap një biznes personal në Athinë i cili ka lidhje me tekstet, kam marrë me përkthime. Ishte një punë që vajti shumë mirë mirëpo ka krijuar këtë problemin që çdo ditë të re të jem i pavarur të mos kem asnjë shef mbi kokë./abcnews.al

neritan-licaj-1280x743.jpg
nev ila22:53 | 24/01/2020

I ftuar mbrëmjen e sotme në “Provokacija” me Mustafa Nanon ishte i ftuar aktori Neritan Liçaj. Aktori foli për filmin e shumëpërfolur këto ditë në media, “Gjirokastra”. Filmi më i ri i aktorit Liçaj bën fjalë për fatet e njerëzve që kanë përjetuar sistemin e asaj kohe.

Liçaj sqaroi se roli i tij në film dhe filmi nuk kishte të bënte aspak me jetën e Enver Hoxhës ashtu siç është aluduar.

Liçaj gjithashtu sqaroi se filmi duhet të shihet njëherë dhe pastaj të gjykohet pasi është krijuar për të një perceptim i gabuar për shkak të tematikës së ndjeshme që trajton ky film.

Pjesë nga biseda në studio:

Mustafa Nano: Bëhet fjalë për filmin “Gjirokastra”, kanë lindur diskutimet përpara se filmi të dalë, është gjë normale që të diskutohet përpara se filmi të dalë?

Neritan Liçaj: Po është normale, varet nga tema që trajtojnë filmat. Nuk është vetëm fenomen shqiptar. Kjo ndodh edhe në botë, si psh. filmi “Pasioni i Krishtit”, për të cilin pati një debat të madh që përpara se të dalë sepse është një temë e ndjeshme. Zakonisht kur janë tema të ndjeshme ndodh kjo.

Mustafa Nano: Në këtë film luani rolin e Enver Hoxhës, ky ka qenë lajmi. Të vjen pak keq për të tjerët se kanë ngelur pak në hije duke qenë se është bërë film për Enver Hoxhën.

Neritan Liçaj: Në njëfarë mënyre kjo pritej. Megjithatë për të qenë korrekt, nuk është film për jetën e Enver hoxhës dua ta sqaroj këtë sepse është krijuar një perceptim i gabuar sikur është bërë film për jetën e Enverit. Nuk është e tillë absolutisht. Prandaj do të bëja një lutje me shumë përulësi dhe dashamirësi të gjithë këtyre zërave që të përmbahen, të shohin njëherë filmin dhe të mos hamendësojnë përpara sepse akoma ka ndjeshmëri shumë të mëdhaja ky komb nga figura e Hoxhës dhe sistemi që ai krijoi. Mos harrojmë që janë jetë të tëra  njerëzish të shkatërruara nga dhuna e atij sistemi. Të mos aludohet pa parë njëherë filmin sepse filmi ka të bëjë me fate njerëzish, nuk ka të bëjë fare me jetën e Hoxhës, shumë përulësisht e kërkoj që të mos nxitohen. Nuk mund të flasë askush pa parë njëherë produktin artistik.

Mustafa Nano: Kur do e shohim filmin?

Neritan Liçaj: Nuk dihet saktë, sepse është në fazën përfundimtare.

Mustafa Nano: E keni idenë çfarë filmi do të dalë?

Neritan Liçaj: Sigurisht, i njoh skenarin, prandaj them që nuk duhet nxituar, duhet kërkuar informacion më saktë. E kuptoj që portaleve u intereson një titull pak provokativ që të tërheqë klikime etj. por jo kur bëhet fjalë për ndjeshmëri të tilla, që janë ende të freskëta, sepse aty tejkalohet masa.

Mustafa Nano: Keni urrejtje për diktatorin Hoxha, keni një perceptim personal për të?

Neritan Liçaj: Sigurisht, por është tepër personal. Dhe unë kam qenë i lënduar nga ai sistem, dhe detyrimisht jam i prekur. Nuk i takon Neritanit që të përkufizojë këtë gjë./abcnews.al

1559202465_cakaj.jpg
nev ila22:24 | 24/01/2020

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka reaguar pas tërmetit që tronditi Turqinë. Në një reagim në mediat sociale, Cakaj shprehet shumë i tronditur për situatën që është krijuar në Turqi. Më tej shton se në këto momente të vështira është afër turqve dhe mendimet dhe lutjet shkojnë për jetët e humbura.

“I shqetësuar thellësisht për tërmetin e fundit në Turqi. Në këto momente të vështira ne jemi afër vëllezërve tanë turq të prekur nga tërmeti. Mendimet dhe lutjet tona janë për Turqinë. Lutuni për Turqinë”, shkruan Cakaj.

Tërmeti lëkundi pasditen e sotme Turqinë. Sipas mediave vendase, lëkundjet kanë pasur magnitudën 6.8 të shkallës Rihter dhe epiqendra ka qenë në provincën Elazig që ndodhet në lindje të vendit.

Mësohet se tërmeti u ndje në Izrael, Siri dhe Irak. Deri më tani raportohet për 14 persona të vdekur./abcnews.al

 

mustafa-nano-1-1280x647.jpg
nev ila22:15 | 24/01/2020

Përpara disa ditësh u bënë 9 vjet nga dita ku në bulevardin qendror të Tiranës u vranë 4 vetë të pafajshëm, të paarmatosur, të parrezikshëm.

Sa herë që vjen data 21 janar, debati lidhur me përgjegjësitë mbi atë ngjarje mbi atë që ndodhi atë ditë, del gjithmonë gjithnjë një bandill, del gjithmonë një karafil i cili përsëri të njëjtën gjë sureale e të çuditshme.

Pak a shumë thotë që; u vranë vërtet 4 vetë atë ditë por fajin e ka edhe ai që i çoi protestuesit përpara kryeministrisë.

Po e përsëris, pretendimi i tyre është që ka faj edhe ai që i çoi protestuesit përpara kryeministrisë, a thua se kryeministria apo vendi përpara kryeministrisë ishte një thertore, apo është akoma një thertore dhe njerëzit që shkojnë atje janë dele që shkojnë për tu futur në thikë.

Kjo është një nga gjërat më të çmendura që mund të dëgjoj veshi. Për mua është një qëndrim, ose idiot ose i poshtër, ose të dyja bashkë. Të dyja bashkë nuk qëndrojnë se si rregull kush është idiot nuk është i poshtër dhe anasjelltas, kush është i poshtër nuk është i idiot.

Por pse e thonë këtë? E thonë këtë sepse duan shumë që Edi Ramën ta bëjnë edhe vrasës. Edi Rama është çdo gjë tjetër e kësaj bote, por vrasës nuk është.

Ai ka bërë çdo gjë tjetër që kanë bërë edhe paraardhësit e tij madje në disa rrethana ka bërë edhe gjëra që ndonjë paraardhës nuk i ka bërë, por vrasje nuk ka bërë, për fat të mirë ai nuk ka vrarë.

Lidhur me pretendimin në fjalë, me pohimin që thotë se, fajin e ka ai që i çoi protestuesit përpara kryeministrisë, absurditeti i kësaj fraze del edhe nga një fakt shumë i thjeshtë, kjo frazë nuk ka kuptim sepse po të kishte kuptim do ishin vrarë njerëz edhe përpara datës 21 janar ë vitit 2011.

Do ishin vrarë njerëz edhe pas kësaj date. Në vitin e shkuar, për javë të tëra u zhvilluan disa protesta të opozitës ku secila prej tyre ishte e ngjashme me atë të 21 janarit 2011.

Secila prej atyre protestave u parapri nga kanosje të tipit nuk kemi çfarë të bëjmë, protestën e drejton populli, ne nuk jemi më përgjegjës, populli do ti tërheqë zvarrë ata që drejtojnë vendin, pra protestat u paraprinë nga kanosje të tilla,  tamam siç ndodhi në 21 janar. Protestat e vitit të kaluar për javë të tëra ishin të dhunshme, pati njerëz të lënduar.

Pra ishin protesta identike por nuk pati të vrarë, dhe kjo ishte diferenca esenciale kjo ishte gjëja që dallonte protestën e 21 janarit me protestat e zhvilluara vitin e kaluar. Pra nuk pati viktima.

Viktima  nuk pati sepse autoritetet këtë herë nuk e kanë çuar kurrë në mendje që mund të shtinin mbi trupa njerëzish, arsyeja është shumë e thjeshtë, autoritetet këtë radhë më shumë ishin të merakosur që të mbronin jetën e protestuesve se sa të mbronin jetën e atyre që nuk ishin protestues. Kjo pra është arsyeja kryesore që nuk pati viktima.

Pse ndodhi ajo që ndodhi në 21 janar?

Sipas meje, ndodhi ajo që ndodhi, sepse në zyrën e kryeministrit, ishte një vrasës psikopat, sepse në zyrën e kryeministrit ishte një njeri i cili kur i shkoi një ambasador apo një njeri i huaj i rëndësishëm, kur i shkoi një partner i huaj ndërkombëtar, 2 apo 3 ditë përpara se të ndodhte protesta e 21 janarit, dhe i kërkoi që ai si Kryeministër i vendit të Shqipërisë, të bënte kujdes gjatë datës 21 janar, duke qenë se pritej një protestë e fortë, përgjigja e tij ishte shokuese, skandaloze, ishte e ndyrë, ishte ndyrësisht e ndyrë, ai i tha atij të huajit që ti thoshte Edi Ramës që:

“Po preke gjënë më të vogël, do jenë 5 snajper, në të 4 anët dhe unë do jem nga dritarja dhe në mënyrë absolute do goditet, vetëm po nuk e çpoi plumbi”

Ky është shpjegimi i datës 21 janar i vitit 2011. Kështu që pyetja nuk duhet bërë, kush ishte ai apo kush ishin ata që çuan protestuesit përpara kryeministrisë.

Pyetja duhet bërë kush ishin ata që në zyrën e kryeministrit çuan një zuzar të tillë, që flet për snajperë, për plumba dhe flet për mundësinë që edhe ai vetë do qëllonte në një rrethanë të tillë.

Ky monolog është për të gjithë ata që akoma vazhdojnë të mendojnë në mënyrë idiotike se ka faj edhe ai që i çoi njerëzit, protestuesit, të protestonin përpara kryeministrisë, ky ishte monologu im për sonte./abcnews.al   

termeti-solidaritet-1280x853.jpeg
nev ila21:36 | 24/01/2020

Duke nisur nga dita e mërkurë, të gjithë qytetarët të cilët kanë pësuar dëme nga tërmeti i 26 Nëntorit duhet që të aplikojnë në platformën online të rindërtimit dhe të deklarojnë të dhënat për pasojat që ka shkaktuar tërmeti në banesat e tyre.

Në një intervistë për televizionin Klan, Arben Ahmetaj, ministër i Shtetit për Rindërtimin, thotë se aplikimi në këtë platformë është i detyrueshëm për të gjithë që kërkojnë dëmshpërblim. Platforma do të ndihmojë që qeveria të ketë të saktë sipërfaqen që do të rindërtohet, zonën dhe llojin e banesës, ndërsa vetë qytetarët do të shohin online ecurinë e kërkesës dhe rindërtimit të shtëpisë së re.

“Në çdo njësi do të ketë zyra, ku kryepleqtë, administratorët, zyrat e rindërtimit do të hedhin formularët një nga një elektronikisht dhe do të asistojnë qytetarët në mënyrë që të kalojmë te përfitimi. Qytetarët të bëjnë aplikimin sapo të hapet. Momenti i parë është vetëdeklarim, dosja ligjore do të dorëzohet në një moment tjetër”.

Qeveria ka përgatitur planet vendore se ku do të rindërtohet. Këtë të mërkurë kaloi masterplani për qendrën e Shijakut dhe banesat që do të ndërtohen nga republika e Turqisë në Laç, javën e ardhshme kalon plani i detajuar i Thumanës dhe ka nisur puna për përgatitjen e modelit të banesave individuale që do të rindërtohen në zonat rurale.

“Ka nisur procesi i hartimit të modeleve të shtëpive të tyre, të cilat si nga ana urbanistike dhe siguria do të kenë standarde bashkëkohore, duke zbatuar euro-kodet dhe rregullat antisizmike.”

Deri tani fatura e dëmeve të tërmetit arrin në 1.1 miliardë euro, por raporti përfundimtar është ende në fazë hartimi Organizata e Kombeve të Bashkuara, Banka Botërore dhe Komisioni Europian. Arben Ahmetaj thotë se Durrësi dhe Tirana kanë dëmet më të larta, ndërsa brenda faturës është llogaritur edhe kosto që tërmeti i ka shkaktuar ekonomisë.

“Më 4 Shkurt i shpërndahet donatorëve me një letër sensibilizuese që të ndihmojnë Shqipërinë. Është bërë vlerësimi i dëmeve që do të ketë në ekonomi tërmeti, qoftë në parashikimin e rritjes, apo deri diku edhe të rënies.”

Minsitri Ahmetaj thotë se rindërtimi tashmë ka nisur. Deri tani janë dhënë 1500 leje me procedurë të përshpejtuar për të filluar ndërtimi i disa banesave ndërsa është i bindur se të gjithë që kanë mbetur të pastrehë do të jenë në shtëpitë e reja në Maj të vitit të ardhshëm.

termeti-turqi22.jpg
nev ila21:31 | 24/01/2020

Ka shkuar në 14 numri i viktimave që janë nxjerrë nga rrënojat në Turqi, afro 300 të plagosur dhe shumë ndërtesa të shembura. Tërmeti i fuqishëm prej 6.8 Rihter tronditi Turqinë këtë pasdite në Elzaig, rreth 14 km larg kryeqytetit turk Ankara.

Süleyman Soylu, Ministri i Brendshëm turk, ka konfirmuar se disa persona kanë humbur jetën si pasojë e tërmetit të fuqishëm që goditi Turqinë mbrëmjen e sotme.

Po ashtu pamje të trishta vijnë nga qyteti i Elazig në Turqi. Sikur të mos mjaftonte tërmeti, disa godina kanë shpërthyer në flakë. Sipas mediave turke, godinat kanë marrë flakë si pasojë e rrjedhjeve të gazit dhe shkëndijave elektrike pas dëmtimeve të shumta nga lëkundjet.

Ndërkohë ministri i jashtëm kosovar Behxhet Pacolli ka ofruar ndihmën e tij për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Solidaritetit të Pacollit i është bashkuar edhe Hashim Thaçi. Lajmi për solidarizimin e Kosovës është pasqyruar në gjithë mediat turke./abcnews.al

zrrp-gjirokaster.jpg
nev ila21:11 | 24/01/2020

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka kallëzuar në Prokurori 6 ish-zyrtare të Hipotekës në Gjirokastër, të cilët kanë abuzuar me regjistrimin e pronave.

KLSH ka konstatuar se ish-zyrtarët kanë kthyer rrugë dhe përrenj në tokë truall, ndërsa kanë kryer shkelje edhe me procedurat për regjistrimin e pronave.

Kallëzohen në prokurori 6 zyrtarë të lartë të zyrës së regjistrimit të pasurive në Gjirokastër për abuzim me pronat.

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka bërë me dije se pas një auditimi të  realizuar për periudhën 2017-2019 është  konstatuar  se 3  ish regjistrues dhe 3 specialistë të  hipotekës në Gjirokastër kanë abuzuar me zërat kadastral.

Në raport theksohet se është bërë ndryshimi i zërit kadastral nga përrua në truall dhe nga rrugë në truall si dhe është zhvendosur shtrati i përroit në kartela.

Po ashtu Kontrolli i Lartë Shtetit ka vërejtur se  gjatë kësaj periudhe janë  kryer regjistrime te pronave me dokumente kopje, si dhe  janë legalizuar objekte  që bien mbi rruge e trotuare.

Në 15 raste rezulton se personat e kallëzuar  kanë regjistruar pasuritë e paluajtshme me dokumente fotokopje të pa noterizuar, si dhe është kryer në mungesë të marrëdhënieve me truallin.

Po ashtu ka auditimi është konstatuar se në disa raste punonjësit e hipotekës  kanë regjistruar ndryshim zërit kadastral nga pyll në truall, me sipërfaqe 2400 m2.

Nisur nga këto fakte  KLSH, ka kryer kallëzim penal për shpërdorim detyre pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor, Gjirokastër, për shkelje të ligjit në regjistrimet e paligjshme të pronave, si dhe tjetërsimin e tyre në kundërshtim me ligjin./abcnews.al

shkolla-9-vjecar-e-1280x657.jpg
nev ila20:56 | 24/01/2020

Nxënësit e shkollës 9 vjeçare në Roskovec janë të detyruar që këto ditë të ftohta të zhvillojnë mësim pa ngrohje.

Të veshur trashë, nxënësit ankohen për mungesën e ngrohjes. Jashtë kamerave thanë se kaldajat janë ndezur pas protestës të zhvilluar të martën nga nxënësit e gjimnazit.

Fëmijë të tjerë tregojnë se gjatë orës së mësimit janë detyruar të mbajnë xhupat veshur.

“Nuk ka ngrohje, ndonjëherë ndizen ndonjëherë jo. Mësojmë me xhupa”.

I irrituar, një nga prindërit tregon se për shkak të të ftohtit nuk i ka dërguar fëmijët në  shkollë.

“Kanë dy ditë që nuk shkojnë në shkollë, gjithë kohën kështu ka qenë”.

Mungesa e ngrohjes në shkollat e Rroskovecit është denoncuar nga PD si një abuzim me fondet.

“Ku është Bashkia Rroskovec, ku shkuan 830 milion lekë, pse nxënësit kanë 4 muaj pa ngrohje. Partia Demokratike i bën thirrje Bashkisë të  marrë masa urgjente për ngrohjen”, tha në një deklaratë Kryetari i PD Rroskovec, Gëzim Caushi.

Një ditë pasi nxënësit e gjimnazit ‘Adem Vrapi’ protestuan brenda oborrit të shkollës për mungesën e ngrohjes./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono