Igli Nikolli

Conte-Antonio.png
Igli Nikolli18:56 | 20/10/2019

Borussia Monchengladbach është surpriza më e bukur e këtij fillim sezoni në Bundesligë. 5 herë kampionët e Gjermanisë renditen në vend të parë dhe ndajnë kreun me Wolfsburgun, me nga 16 pikë.

Një ndër lojtarët më të dalluar të ekipit është Denis Zakaria. 22-vjeçari zvicerian po monitorohet nga disa klube të mëdha të Evropës. Mesfushori shkatërrues, i cili bën mirë edhe rolin e qendërmbrojtësit, pëlqehet shumë nga Manchester United, Bayern Munchen, Dortmund dhe Tottenham.

Denis Zakaria

Në garë për shërbimet e tij është futur edhe Interi. Bild raporton se zikaltrit janë befasuar nga paraqitjet e lojtarit me origjinë nga Republika Demokratike e Kongos dhe janë gati të nisin negociatat me klubin gjerman.

Antonio Conte dëshiron një mesfushor shkatërrues në merkaton e janarit. Nemanja Matic është një nga emrat që përflitet për këtë rol, ndërsa tani i gjithë fokusi është hedhur drejt Zakarias.  Gladbah kërkon 50 milionë euro për ta lënë të lirë lojtarin. /abcnews.al

Bojan.png
Igli Nikolli18:22 | 20/10/2019

Bojan Krkic cilësohej si pasardhësi i Leo Messit dhe ia doli të luante shumë shpejt me ekipin e parë të Barcelonës. Talenti nuk i mungonte, por nuk arriti kurrë të ngjitej në nivelin e yllit argjentinasit.

Lojtari shtatshkurtër ishte një prodhim i “La Masia”, shkollës së famshme të klubit katalanas. Bojan ishte vetëm 17 vjeç e 19 ditë kur debutoi me Barcelonën, duke ia kaluar edhe Messit.

Ai kaloi katër sezone në “Camp Nou”, përpara se të provonte aventurat me Romën, Milanin, Ajaksin, Stoke City, Mainz, Alaves dhe Montreal Impact, aty ku luan për momentin.

29-vjeçari i është rikthyer edhe njëherë viteve të adoleshencës në një prononcim për El Mundo Deportivo. Bojan vlerëson shumë periudhën e kaluar në “La Masia”, nga e cila ka kujtime të shkëlqyera.

La Masia është shkolla më e mirë në botë. Kur je i vogël nuk arrin ta kuptosh, por aty nuk të mungon asgjë, si në aspektin njerëzor edhe atë sportiv. Aty kam kaluar periudhën më të mirë të jetës time. Kam mësuar shumë dhe ruaj në kujtesë momente dhe të paharrueshme“, thekson Bojan Krkic. /abcnews.al

Freiburg.png
Igli Nikolli17:54 | 20/10/2019

Fundjavë për t’u harruar për tifozët e Freiburg. Skuadra e zemrës humbi 2-0 në kryeqytet përballë Unionit të Berlinit, me dy gola të pësuar në fillim e fund të ndeshjes.

Ekipi i Amir Abrashit, i cili u aktivizua si titullar për t’u zëvendësuar në pushim, ka bërë një nisje shumë të mirë të kampionatit, por dje nuk ia doli të fitonte e të qëndronte afër kreut.

Tifozët miq morën rrugën e kthimit të trishtuar nga humbja, teksa u përballen me një situatë të frikshme. Një zjarr ka rënë në një prej trenave me të cilin udhëtonin ata. Frika ka qenë e madhe dhe tifozët janë përfshirë nga paniku.

Për fat të gjithë të gjithë ja kanë hedhur paq. Vetëm tre tifozë të Freiburgut kanë pësuar disa djegie, por ndodhen jashtë rrezikut për jetën. /abcnews.al

Tomori.png
Igli Nikolli17:41 | 20/10/2019

Plot 23 gola janë shënuar në ndeshjet e sotme të Grupit B të Kategorisë së Dytë. Tomori nuk ka arritur të mposhtë në shtëpi Maliqin kryesues. Ndeshja ishte shumë e bukur dhe gjithçka përfundoi në një barazim spektakolar 3-3.

Ekipi beratas shënoi dy gola të shpejtë dhe pjesa e parë përfundoi 3-1. Miqtë reaguan në të dytën dhe arritën të siguronin një pikë të rëndësishme kundër Tomorit, që luajti me një lojtar më pak në 15 minutat e fundit (Koroveshi u ndëshkua me të kuqe).

Festival golash në Skrapar dhe Delvinë, aty ku ekipet pritëse fituan përballë Këlcyrës dhe Memaliajt. Dy ndeshjet e tjera Tepelena-Përmeti dhe Naftëtari-Butrinti përfunduan në barazim.

Maliqi dhe Delvina kryesojnë Grupin B me nga 10 pikë pas javës së katërt. Më pas renditen Këlcyra dhe Albpetroli me nga një pikë më pak, ndërsa Memaliaj dhe Selenica nuk kanë arritur akoma të marrin pikët e para për këtë sezon. /abcnews.al

Tomori – Maliqi 3-3
(Dervishi 3′ Kopaci 16′, Daullxhiu 45′ / Tahirllari (pen) 30′, Mucillari 61′, Xaka 71′)

Skrapari – Këlcyra 3-2
(Guri 2′, 49′, Jaho 63′ / Bashhysa 4′, Pillati 55′)

Delvina – Memaliaj 4-2
(Myftari 27′, 44′, Bibo 60′, Musta 77′ / Kodhelaj 84′, Mirani 93′)

Tepelena – Përmeti 1-1
(Beca 70′ / Merko 72′)

Naftëtari – Butrinti 2-2
(Tafs 29′, Saraçi 72′ / Kasaj 12′, Mahmutaj 86′)

Renditja e Grupit B të Kategorisë së Dytë
Sopoti.png
Igli Nikolli16:36 | 20/10/2019

Fitore vendasish në Grupin A të Kategorisë së Dytë. Sopoti zgjidhi gjithçka brenda 45 minutave të para përballë Vorës. Reshka dhe Mici i dhëna fitoren shtëpiake ekipit librazhdian, që parakalon Mirditën dhe ngjitet në vend të dytë me 10 pikë, dy më pak se kryesuesit e Erzenit.

Klosi reagoi pas humbjes kundër Vllaznisë B dhe u rikthye te fitorja. Ekipi matjan fitoi në shtëpi 3-1 kundër Tiranës B. Golit të Meshajt bardheblutë iu përgjigjen me Beshirajn. Vendasit u rikthyen në avantazh 13 minuta përpara fundit. Doma gjeti rrugën e rrjetës, ndërsa Hima vulosi fitoren tre minuta më pas.

Në ndeshjen mes Internacionalit dhe Kamzës nuk ishte shënuar asnjë gol për më shumë se një orë loje, teksa u shënuan gjashtë të tillë në 25 minutat e fundit. Biba i miqve dështoi nga pika e penalltisë në minutën e 62-të dhe vendasit përfituan menjëherë. Internacionali shënoi 5 gola brenda 22 minutave, ndërsa Bode me anë të një penalltie gjeti golin e nderit për Kamzën. /abcnews.al

KATEGORIA E DYTË / GRUPI A

Internacional – Kamza 5-1
(Ajdini 65′, Xhuveli 68′, Shkreta 79′, 82′, Konci 87′ / Bode 90′)

Sopoti – Vora 2-0
(Reshka 19′, Mici 45′)

Klosi – Tirana B 3-1
(Meshaj 46′, Doma 77′, Hima 80′ / Beshiraj 58′)

Renditja në Grupin A të Kategorisë së Dytë
Elb.jpeg
Igli Nikolli16:06 | 20/10/2019

Humbja e katërt rresht për Elbasanin. Verdheblutë u mposhtën në shtëpi nga Pogradeci me rezultatin 2-3. Artion Alillari ishte heroi i miqve me tregolëshin e shënuar. 24-vjeçari tundi tre herë rrjetën e Elbasanit brenda 35 minutave.

Pjesa e parë u mbyll 0-3 dhe Pogradeci e uli ritmin në 45 minutat e fundit. Klodian Nuri shkurtoi diferencën në minutën e 76-të dhe vendasit morën zemër. Elbasani fitoi një penallti shtatë minuta më vonë. Balla nuk gaboi dhe ndeshja u hap.

Gjithsesi, liqenorët arritën të ruajnë avantazhin dhe të fitojnë gjithë takimin. Triumfi në transfertë e ngjit Pogradecin në vend të shtatë me po aq pikë në Grupin B të Kategorisë së Parë, ndërsa Elbasani mbetet i parafundit me vetëm 3 pikë. /abcnews.al

Elbasani – Pogradeci 2-3
(Nuri 76′, Balla (pen) 83′ / Alillari (pen) 9′, 27′, 44′)

Renditja e Grupit B në Kategorinë e Parë
Drita.png
Igli Nikolli15:59 | 20/10/2019

Fitore e rëndësishme dhe deçizive për Dritën. Ekipi gjilanas triumfoi në shtëpi përballë Ballkanit. Vendasit zhbllokuan shumë shpejt ndeshjen me anë të Izair Eminit. Sulmuesi 34-vjeçar mori një asist nga Cuculi dhe kaloi ekipin e tij në avantazh.

Drita nuk u ndal dhe shënoi sërish më vonë. Gilberto Fortunato përfitoi nga një rrëmujë në zonën mike dhe dyfishoi shifrat në mesin e pjesës së parë. Ekipi i Ardian Nuhiut menaxhoi avantazhin e dyfishtë dhe mori një fitore të rëndësishme përballë një kundërshtari shumë të fortë.

Ky triumf e ngjit Dritën në vend të parë me 21 pikë (po kaq ka edhe Gjilani). Ballkani i dha fund ecurisë prej 4 fitoreve rresht. Kjo ishte humbja e dytë në kampionat për ekipin nga Suhareka. Stadiumi i Gjilanit nuk i sjell fat djemve të Ismet Munishit (u ndëshkua me të kuqe në minutën e 66-të për protesta), pasi edhe humbjen e parë e kanë regjistruar në këtë stadium përballë Gjilanit të Mezanit.

Prishtina u rikthye te fitorja pas dy ndeshjeve jo fort pozitive. Ekipi kryeqytetas fitoi 0-2 në Ferizaj. Meriton Korenica dhe Ahmed Januzi ishin autorët e golave për bardhekaltrit. Ky sukses e ngjit ekipin e Dallkut në vend të pestë me 17 pikë, katër më pak se kryesuesit, ndërsa Ferizaj mbetet në kuotën e 9 pikëve. /abcnews.al

Drita – Ballkani 2-0
(Emini 5′, Fortunato 24′)

Ferizaj – Prishtina 0-2
(Korenica 22′, Januzi 87′)

Renditja pas javës së dhjetë
Liverpool.jpeg
Igli Nikolli15:19 | 20/10/2019

Liverpooli pagoi 34 milionë sterlina në arkat e Southampton në verën e vitit 2016 për shërbimet e Sadio Mane. Një ndër investimet më efikase të klubit anglez, ndërsa sulmuesi afrikan është kthyer në një nga më të mirët në botë në rolin e tij.

Mane i rikthehet verës së tre viteve më parë në një prononcim për Times. 27-vjeçari rrëfen takimet e para me Jurgen Klopp, duke zbuluar edhe një anë të karakterit të trajnerit gjerman.

Jurgen Klopp dhe Sadio Mane

“Zgjedhja për t’u transferuar te Liverpooli ka qenë vendimi më i mirë që kam marrë në karrierë. Takim i parë me trajnerin Klopp ishte i çuditshëm. Fliste pa pushim dhe mendova se do të kisha vështirësi me të. Unë jam një person i turpshëm, ndërsa atij nuk i mbyllej goja kurrë”, përfundon senegalezi i “The Reds”. /abcnews.al

Barcelona-Messi.png
Igli Nikolli14:41 | 20/10/2019

Barcelona e ka piketuar trajnerin e së ardhmes. Kontrata e Ernesto Valverdes me klubin katalanas përfundon në verën e vitit 2021, por ky mund të jetë sezoni i tij i fundit në krye të Barçës.

Nico-Jan Hoogma mban postin e sekretarit të përgjithshëm të Federatës Holandeze të Futbollit (KFVB). Në një prononcim për Fox Sports, Hoogma ka zbuluar një klauzolë të veçantë dhe trajnerin e ri të ekipit katalanas.

Ka një klauzolë për largimin e Ronald Koeman, trajnerit tonë të kombëtares. Bëhet fjalë për vitin 2020, pas përfundimit të Evropianit. Barcelona ka arritur akordin me ne, ka mbetur për t’u diskutuar vetëm çështja e parave“, thekson Hoogma.

Roland Koeman

Koeman ka luajtur gjatë viteve 1989-1995 me Barcelonën, ndërsa ka punuar edhe si ndihmës trajner bashkë me Mourinhon në kohën që ekipi drejtohej nga Louis Van Gaal. Një gol i tij në finalen e Champions League kundër Sampdorias në vitin 1992 i dhuroi fitoren katalanasve. /abcnews.al

Lukaku-Inter.png
Igli Nikolli14:27 | 20/10/2019

Ndeshje emocionuese dhe plot gola në “Mapei Stadium”. Sassuolo dhe Interi zhvilluan një takim të bukur, por në fund festuan miqtë. Tifozët e pranishëm shijuan plot 7 gola.

Lautaro Martinez zhbllokoi shumë shpejt ndeshjen. Sulmuesi argjentinas shënoi një gol të bukur me një goditje të saktë nga jashtë zonës. Ishte minuta e dytë, por vendasit nuk u demoralizuan. Domenico Berardi, i cili i ka “gjah të preferuar” zikaltrit, barazoi ndeshjen pas 14 minutash.

Diagonalja e sulmuesit të Sassuolos përfundoi në rrjetë dhe dedikimi ishte për Giorgio Squinzin, ish-presidentin e Sassuolos, i cili u nda nga jeta disa ditë më parë.

Martinez gjeti përsëri golin, por VAR-i e anuloi për një faull të Lukakut. Teknologjia nuk kishte çfarë të bënte në minutën e 38-të. Romelu Lukaku riktheu zikaltrit në avantazh, ndërsa në minutën e fundit të pjesës së parë u tregua i saktë nga pika e penalltisë.

Pjesa e parë përfundoi 1-3 për ekipin e Contes. E dyta nisi qetë, ndërsa Interi shënoi sërish. Tjetër penallti për miqtë dhe përpara portierit vendas u vendos Martinez. Sulmuesi nuk gaboi dhe gjeti golin e dytë personal.

U duk se ndeshja nuk kishte më histori, por Sassuolo e rihapi atë. Djuricic dhe Boga shënuan dy gola dhe në stadium u rikthye shpresa e barazimit. Diçka e tillë nuk ndodhi Interi arriti të ruajë avantazhin, duke siguruar një fitore të rëndësishme.

23 pikë dhe vendi i dytë për ekipin e Contes, vetëm një më pak se kryesuesit e Juventusit, ndërsa Sassuolo mbetet në kuotën e 6 pikëve. /abcnews.al

Sassuolo – Inter 3-4
(Berardi 16′, Djuricic 74′, Boga 82′ / Martinez 2′, (pen) 71′, Lukaku 38′, (pen) 45′)


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono