G. P.

korca-studente.jpg
G. P.09:49 | 13/12/2018

Ka nisur në orën 8:30 protesta e studentëve të Universitetit “Fan Noli’ në Korçë. Protestës i janë bashkuar edhe tre shkolla të mesme. Gjimanistët kanë bojkotuar mësimin dhe janë bashkuar me më të rriturit në tubimin që është shpërndarë nga oborri i universitetit në të gjithë qytetin. Sot studentët e Korçës do të marshojnë të heshtur dhe do të jenë në pritje të informacioneve që dalin nga protesta e studentëve të Tiranës./abcnews.al

bieber.jpg
G. P.09:28 | 13/12/2018

Eksperti për Evropën Lindore Florian Bieber për DW analizon dinamikën e dialogut Beograd-Prishtinë në Bruksel dhe situatën aktuale. Sipas tij dialogu ka dalë nga binarët dhe zgjidhja duket më larg se një vit më parë.

A do të mund t’i analizoni pëmbledhtas një vit të dialogut Beograd-Prishtinë? A është BE-ja në rrugë të mirë për të arritur një rezultat pozitiv, që do të ishte një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë? 

Florian Bieber: Mendoj se çfarë po shohim tani është një proces që ka dalë nga binarët. Negociatat mes dy vendeve janë vështirësuar përgjatë viteve të fundit dhe sivjet kemi përjetuar krizën më të madhe. Nga njëra anë flitet për gjetjen e një zgjidhjeje të pranueshme nga të dyja palët. Dhe nga ana tjetër sinjalet shkojnë në drejtim të kundërt. E para që mund të thuhet është, se po përjetojmë më shumë tensione. 

Mendoj se disa nga këto tensione janë të prodhuara më shumë nga vetë palët për interesat e tyre. Nga arrestimi i Marko Gjuriçit deri tek fushata serbe për tërheqjen e njohjeve të Kosovës për të vazhduar me konfliktin e tarifave doganore. Të gjitha këto po krijojnë tensione që nxisin një atmosferë krejt të ndryshme nga ajo që do të lejonte arritjen e një marrëveshjeje. 

Secila palë po luan me kartën e vet të konfrontimit. Unë gjithashtu mendoj se bisedimet rreth ndryshimit të kufijve e kanë dëmtuar mundësinë e gjetjes së zgjidhjes. Ky diskutim ka dhënë shenja, se procesi i mëparshëm, i cili e përjashtonte ndryshimin e kufijve, ka dalë nga binarët, dhe se të dy presidentët i kanë tejkaluar vijat e kuqe të dialogut.

Mendoj se të gjitha këto i kanë nxjerrë negociatat nga binarët duke sjellë më shumë të panjohura. Sipas mendimit tim, diskutimi i ndryshimit të kufijve nuk do të sjellë ndryshim të kufijve, por çon në “mos zgjidhje”. Është e qartë se një gjë e tillë nuk do ta ketë përkrahjen e shumicës në Kosovë. Për Serbinë do të jetë shumë vështirë që tani të gjejë një zgjidhje pa përfshirë ndryshim kufijsh. Tani në Serbi mbizotëron një ndjenjë, se ndryshimi i kufijve është i arritshëm. Kështu do të mund ta përshkruaja përmbledhtas situatën: procesi aktualisht është më keq se sa një vit më parë.

Në një panel diskutimi bashkëpunëtorja e afërt e Komisares së BE-së Federica Mogherini, Angelina Eichhorst ka thënë se tani ka një moment kur mund të gjendet zgjedhja, e ky çast mund të vazhdojë edhe në pranverën e vitit të ardhshëm. A besoni, se është realiste të mendohet që një marrëveshje mund të arrihet shpejt?

Florian Bieber: Nga perspektiva e një vëzhguesi të jashtëm kjo më duket shumë e vështirë të parashikohet. Tani unë nuk e di që në kuadër të diskutimeve institucionale të ketë diçka më shumë, nga sa ka dijeni edhe publiku. Por nga jashtë kjo gjë duket shumë e vështirë. Ajo që është e qartë është, se për një marrëveshje nevojitet një konsensus i gjerë. Nuk kemi të bëjmë në fakt me një situatë, ku dy presidentë bien dakord, madje nuk kemi as sinjale që kjo të duket e mundshme. Atmosfera është  e tillë që çfarëdo zgjidhjeje do të ishte e vështirë të gjente konsensus të gjerë.

Në Serbi kemi një situatë, ku pushteti po bëhet gjithnjë më autoritar dhe shtyrja e një marrëveshjeje do të ishte më e lehtë e do ta forconte autoritarizmin edhe më shumë. Duke pasur parasysh, që vitin e ardhshëm kemi zgjedhje për Parlamentin Evropian dhe një përbërje të re të Komisionit Evropian, duket se një mundësi e tillë për vitin e ardhshëm i ka gjasat shumë të vogla. Atmosfera dhe toni mes liderëve nuk duket se do të ofrojë mundësinë për një proces të suksesshëm.

Kryeministri kosovar Haradinaj ka vendosur një taksë prej 100 për qind. A shihni ju një strategji pas këtij vendimi apo ka qenë një veprim ad hoc? 

Florian Bieber: Shumë veprime të bëra nga Haradinaj dhe Thaçi, për mua nuk reflektojnë se në proces ka pasur qasje strategjike. Pajtimi i Thaçit që të diskutojë ndryshimin e kufijve është diçka që më është dukur si një gjë e papërgatitur dhe jo e menduar mirë, sepse kjo i hap shumë telashe Kosovës. Ka pasur edhe mungesë të përkrahjes së gjerë në Kosovë. Nga kjo pikëpamje duket, se edhe kryetari i shtetit edhe kryeministri e kanë vënë më shumë theksin në konfliktin me njëri-tjetrin dhe në përpjekjet për të avancuar agjendat e veta, se sa kanë menduar për një qasje strategjike. Qasje strategjike do të ishte nëse Kosova në tërësi ka një pozicion të unifikuar. Perceptimi im është që nga perspektiva serbe një situatë pa marrëveshje është rezultati më i mirë, sidomos kur për mungesë të rezultatit mund të fajësohet Kosova. Kështu Serbia mund të argumentojë, se Kosova nuk është koherente dhe nuk ka pozicion të qartë.

Mendoj se një gjë e tillë i shkon për shtat Serbisë. Serbia mund të kërkojë që ta shkëpusë procesin e integrimeve evropiane nga një marrëveshje me Kosovën, që do të ishte një skenar ideal për ta. Mirëpo kjo do ta vendoste Kosovën në një pozitë edhe më të dobët, gjë të cilën edhe presidenti edhe kryeministri i Kosovës janë duke e nxitur. Ndonjëherë duket se ata po luajnë lojën e presidentit të Serbisë, e nuk kanë një qasje strategjike për Kosovën.

Në Kosovë shumë ankohen, se po trajtohen jo si të barabartë, se BE-ja reagon për secilën çështje kur është fjala për të mbrojtur Serbinë, por nuk bën asgjë për Kosovën. A është e vërtetë që Kosova nuk po trajtohet si e barabartë?

Florian Bieber: Problemi është se Kosova është në një pozitë më të dobët se Serbia. Kjo është e vërtetë, pasi Serbia ka avancuar më shumë në integrimet evropiane dhe Serbia mund të jetojë më lehtë me këtë status quo se sa Kosova. Mendoj se përshtypja është që ka pabarazi. Kjo bazohet edhe në faktin se Serbia ka fuqi negociuese me BE-në dhe mund të kërkojë më shumë prej saj. Kjo është situata e pabarabartë që u krijon këtë përshtypje kosovarëve.

Sa i përket transformimit të FSK-së në ushtri, NATO ka kërkuar që kalimi i ligjit të shtyhet, ndërsa ambasadori i SHBA-së në Kosovë reagoi, duke e quajtur këtë hap si të natyrshëm. A ka në këtë mes ndonjë mospërputhje brenda NATO-s, mos ndoshta kjo ka të bëjë me ndryshimin e qëndrimit të SHBA-së ndaj NATO-s?

Florian Bieber: Mendoj se sa i përket aleancës qëndrimi nuk është i ndryshëm dhe nuk ka ndonjë mospërputhje thelbësore që Kosova të ketë një forcë sigurie. Çështja ka të bëjë vetëm me kohën e papërshtatshme lidhur me negociatat, dhe SHBA-ja është më pak e përfshirë në to. Mendoj se për këtë arsye ka pak dallim në deklarime./DW

shqiptari.jpg
G. P.08:44 | 13/12/2018

Një shqiptar është ekzekutuar mbrëmë në kryeqytetin grek Athinë. ABC News mësoi nga burime nga policia greke, se viktima është Lulzim Qorri, 44 vjeç, nga Lushnja. Ngjarja ka ndodhur mbrëmë rreth mesnatës, në një lokal në sheshin “Omonia” të Athinës.

Mësohet se viktima është qëlluar me armë në kokë nga një person që u largua më pas me motoçikletë, së bashku me një person tjetër. Policia greke ka nisur hetimin për motivet e ngjarjes. Viktima Lulzim Qorri, mësohet se më herët ishte arrestuar në Shqipëri, i akuzuar për trafik droge./abcnews.al

shkollat-amerikane.png
G. P.08:34 | 13/12/2018

2018-a ka qenë pa dyshim viti më i errët për shkollat amerikane, ku janë regjistruar mbi 20 incidente me armë zjarri, që kanë lënë mbi 110 të vrarë e të plagosur. Studimi me shifrat tronditëse ngre veç aspektit statistikor edhe shqetësimin për pasivitetin e shtetit amerikan për zgjidhjen e problemit.

Viti 2018 ka qenë pa dyshim më i rëndi sa i takon incidenteve të armatosura në institucionet arsimore të Shteteve të Bashkuara, që në tërësi kanë lënë 113 persona të vdekur e të plagosur. Është një studim i gazetës “Education Week”, e specializuar në fushën e arsimit, që vë në dukje shifrat tronditëse të llogaritura për vitin që po lëmë pas.

Gazeta, që ka regjistruar incidentet e armatosura të ndodhura kryesisht në shkolla të mesme, saktëson se në pjesën dërrmuese të shteteve amerikane zhvillohen 180 ditë shkollore në vit. Kombinuar kjo me numrin e incidenteve me armë zjarri, 23, i bie që një incident i armatosur të ketë ndodhur në çdo tetë ditë shkollore.

“Viti që po lëmë pas ka qenë i paprecedent, me dy raste që u kthyen në vrasje në masë, pa harruar edhe incidente të tjera në shkallë më të vogël që nuk janë raportuar në media”, ka deklaruar Lesli Maxwell, redaktore e “Education Week”.

Maxwell i referohet sulmit të armatosur në shkollën e mesme në Parklend të Floridës, ku mbetën të vrarë 17 persona dhe atij në një shkollë në Santa Fe të Teksasit, ku mbetën 10 viktima. Në të dyja episodet, autorë ishin dy djem adoleshentë. E ndërsa në mbarë Amerikën nisi nga vetë studentët një fushatë për një kontroll më të rreptë të armëve, presidenti Donald Trump propozoi armatosjen e mësuesve ose stafit arsimor.

“Të gjitha ngjarjet dhe ato që u propozuan më pas u raportuan në media, por vetëm kaq”, ka thënë më tej Maxwell./abcnews.al

sekrete.jpg
G. P.08:10 | 13/12/2018

Një zbulim i BBC që hedh dritë mbi lidhje të Pentagonit me oligarkët rusë ka futur në ethe krerët e ushtrisë amerikane. Sipas rrjetit informativ britanik, Departamenti i Mbrojtjes i ka besuar kompanisë në pronësi të një oligarku të sanksionuar ruajtjen e sekreteve ushtarake.

Partneriteti i një kompanie të kontraktuar nga Pentagoni me një oligark rus të sanksionuar ka futur në ethe krerët e ushtrisë amerikane. Sipas BBC, që ka zbuluar lidhjen, kompania e njohur në fushën e teknologjisë ka fituar tenderin e Departamentit të Mbrojtjes për ruajtjen e sekreteve ushtarake. Bëhet fjalë për projektin “Xhedi”, një arkivë kibernetike e ngjashme me e-cloud, ku mund të depozitohen edhe kodet sekrete bërthamore.

Viktor Vekselberg, njeri i afërt me Kremlinin dhe me lidhje me grupin C5, aktiv në investimet kibernetike, ka bashkëpunuar ngushtë me kontraktuesin udhëheqës, Amazon Web Services. Të kontaktuara nga BBC, dy kompanitë kanë mohuar përfshirjen në projektin “Xhedi”, por për rrjetin informativ britanik kontratat tashmë janë nënshkruar.

“Xhedi”, që synon mbledhjen në një infrastrukturë të vetme të informacioneve ushtarake, është projekti më ambicioz i ndërmarrë në vitet e fundit nga Pentagoni, për të qenë në pararojë me Rusinë dhe Kinën. Në vend që të dhënat ushtarake të arkivohen në servera të vegjël të vendosur në departamente të ndryshme të Pentagonit, ato do të mblidhen në një “re” të vetme.

“Reja” është termi i përdorur për të përshkruar një numër serverash në distancë të lidhur me internetin, që mund të arkivojë informacione të përmasave kolosale dhe që mund të jetë e aksesueshme kudo në botë. “Reja” do të përmbajë të dhëna të klasifikuara për sistemet e armatimeve, personelin ushtarak, shërbimet e inteligjencës dhe operacionet e tyre.

Gjithashtu, ajo do t’u ofrojë ushtarëve në frontin e luftës akses të menjëhershëm tek të gjitha informacionet, për t’i bërë ata më efikas në fushën e betejës. I kontaktuar nga BBC për një koment, Pentagoni ka refuzuar të përgjigjet duke deklaruar se informacionet mbi kompanitë e kontraktuara mbeten të klasifikuara./abcnews.al

la-1544237647-ivncj1tbes-snap-image-1-1280x720.jpg
G. P.22:54 | 12/12/2018

Michael Cohen, ish avokati personal i Donald Trump është dënuar nga drejtësia amerikane me 3 vite burg. Ai u shpall fajtor nga një gjykatës i Nju Jorkut. Cohen pranoi se ka kryer evasion fiskal, ka gënjyer Kongresin për mardhëniet e tij me Rusinë dhe ka shkelur ligjin elektoral duke përdorur fondet e fushatës për të blerë heshtjen e dy grave që kanë pasur mardhënie intime me Trump.

Ish bashkëpunëtori i ngushtë i presidentit amerikan, tashmë i kthyer në armik i tij, pranoi të bashkëpunonte me hetuesit amerikanë në këmbim të reduktimit të dënimit. Cohen është anëtari i parë i rrethit të ngushtë të Trump që dënohet për hetimin e prokurorit special Robert Mueller. Ky i fundit heton lidhur me dyshimet për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet e 2016-s dhe për bashkëpunimin e ekipit të Trump me Moskën./abcnews.al

MBULIM-VUCIC-KOSOVA.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
G. P.22:50 | 12/12/2018

Faji për situatën aktuale mes Kosovës dhe Serbisë, është i Prishtinës dhe Beogradit, e jo i Federica Mogherinit. Ka qenë ky reagimi i presidentit serb Aleksandër Vuçiç, një ditë pas deklaratave të kryeministrit të Kosovës Haradinaj. Ky i fundit u shpreh se Mogherini, përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian, është fajtore për situatën aktuale.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, reagoi pas deklaratave të kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Ky i fundit u shpreh një ditë më parë se përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, është fajtore për situatën aktuale në dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit.

Ai ka theksoi se për këtë situatë, fajtorë mund të jenë vetëm Beogradi dhe Prishtina. Vuçiç gjatë vizitës në Emiratet e Bashkuara Arabe (UAE) theksoi se princi, sheiku Mohamed Bin Zayed Al Nahjan, këshilloi Serbinë ta ruajë paqen.

“Ai e njeh shumë mirë situatën në rajon tonë, por për herë të parë ka thënë që të shmanget çdo lloj përplasjeje dhe të gjejmë zgjidhje për Kosovën me amerikanët dhe rusët. Pasi vetëm si e tillë do të mund të pranohet dhe europianët”, u shpreh ndër të tjera Vuçiç./abcnews.al

BYRO-DT-12-00001.mpg_snapshot_14.42-1280x720.jpg
G. P.21:58 | 12/12/2018

Në studion e Byro Politike ishte i pranishëm edhe artisti i proceduar nga Policia, Robert Aliaj. Ai shprehu mbështejen ndaj studentëve protestues. I pyetur për dhunën e ushtruar në protestë, Aliaj dha këtë përgjigje: “Nuk është në natyrën time të hedh vezë dhe gurë. Unë kam qenë në palestër”.

Artisti shprehu besimin se këta të rinj protestues do të ndryshojnë Shqipërinë.

“Jam atje me zemër dhe për ta mbështetur. Këta janë ata që do ta ndryshojnë Shqipërinë. Jemi infantilë nga të kuptuarit e demokracisë dhe jemi në këtë kaos që lexohet në mënyrë të mrekullueshme që dalin dhe nuk kanë një lider”. /abcews.al

DETAJET-E-FUNDIT-FRANCE-1280x720.jpg
G. P.21:49 | 12/12/2018

Autoritetet franceze kanë angazhuar 720 agjentë për kapjen e autorit të sulmit në tregun e Krishtlindjes në Strazburg. Gjithashtu i kanë bërë thirrje qytetarëve që të ndihmojnë policinë. Qeveria rriti nivelin e alarmit në atë maksimal.

Vijojnë aksionet për të kapur autorin e sulmit në tregun e Krishtindjes në Strazburg të Francës, i cili vrau 3 persona dhe plagosi 16 të tjerë, 2 prej të cilëve janë mes jetës dhe vdekjes. Autori, i plagosur gjatë një përleshjeje me armë zjarri me policinë, është 29-vjeçari Cherif Chekatt. 720 agjentë po ndjekin gjurmët e tij, ka bërë me dije ministria e brendshme franceze, që ka ngritur nivelin e alarmit në të gjithë vendin dhe ka shtuar kontrollet kufitare.

Por duket se i gjithë ky mobilizim nuk është i mjaftueshëm për autoritetet. Policia u ka bërë thirrje qytetarëve që të bashkëpunojnë. Më saktësisht kërkohet që kushdo që mund ta shohë 29-vjeçarin, të mos I afrohet atij pasi është shumë i rrezikshëm, por të informojë policinë në numrin 197.

Chekat ishte I njohur për autoritetet franceze si dikush që është radikalizuar në një formë ekstreme të Islamit ndërsa vuante dënimin në burg për krime të ndryshme. Prokurori i Parisit, Remy Heitz duke hedhur dritë mbi ngjarjen la të kuptohet se bëhet fjalë për një akt terrorist. Disa dëshmitarë kanë dëgjuar 29-vjeçarin të thërriste “Allahu Ekber” gjatë sulmit. Heitz konfirmoi se 4 persona të afërt me autorin janë ndaluar. Bëhet fjalë për dy prindërit dhe dy vëllezërit e vrasësit. Masa është marrë për të ndaluar çdo kontakt me të arratisurin. Ndër të tjera, prokurori i Parisit konfirmoi se 29-vjeçari është larguar nga vendngjarja me një taksi duke kërcënuar shoferin e automjetit me një armë dhe thikë.

Zëvendësministri i brendshëm thotë se ka dyshime që Chekatt të jetë larguar nga Franca. Mediat ndërkombëtare, duke cituar burime nga hetimet raportojnë se 29-vjeçari mund të jetë arratisur në Gjermani. Për këtë qeveria e Berlinit angazhoi forca të shumta policore në kufirin me Francën. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono