gra moz

spanje.jpg
gra moz19:35 | 25/04/2018

Autoritetet spanjolle kanë sekuestruar një sasi rekord kokaine të nisur nga Kolumbia, që në treg do të kapte vlerën e 470 milionë eurove. Zyrtarët iberikë kanë deklaruar se kanë goditur rëndë një organizatë kriminale ndërkombëtare.

Në Spanjë është sekuestruar ajo që autoritetet e kanë cilësuar si ngarkesa më e madhe e kokainës. Bëhet fjalë për 9 tonelata kokainë, që ishin nisur nga Kolumbia me destinacion portin Algesiras, të fshehura në një ngarkesë bananesh.

Sipas autoriteteve spanjolle, fshehja e drogës mes frutave ishte bërë në një konteiner të nisur nga lokaliteti Antiokia Uraba 15 ditë më parë. Përveç ngarkesës, agjentët kanë arrestuar edhe 5 anëtarë të rrjetit ndërkombëtar që kishte për detyrë të priste lëndën narkotike në Europë.

Operacioni ishte koordinuar mes marinës kombëtare dhe policisë gjyqësore, që njoftuan policinë se ngarkesa ilegale po udhëtonte në bordin e një anijeje me emrin “Lucie Schulte”, e nisur nga Kolumbia.

“Bëhet fjalë për një ofensivë kundër organizatave kriminale ndërkombëtare të trafikut të drogës, që kanë kryer krime në rajonin Uraba të Kolumbisë dhe në Spanjë”, kanë deklaruar autoritetet.

Ngarkesa i përkiste një organizate, pjesë e klanit të Gjirit, që ka kontakte të shumta në portin e Spanjës, vend që është dhe një ndër tregjet kryesore të tij të konsumit të narkotikëve. Llogaritet se vlera e saj në treg do të arrinte në 470 milionë euro, që mund të kishin përfunduar në xhepat e organizatës kriminale të strukturuar./abcnews.al

rama-me-merkel.jpg
gra moz17:35 | 25/04/2018

Gjermania vlerëson reformat e kryera nga Shqipëria në rrugën e integrimit, por do të vendosë më vonë për qëndrimin që do të mbajë në lidhje me hapjen e negociatave. Këtë mesazh përcolli në Berlin, kancelarja Merkel në krah të kryeministrit Rama, i cili po zhvillon një vizitë dy ditore në Gjermani.

Angela Merkel vlerëson rrugën e dritanishme të bërë nga Shqipëria drejt integrimit. Kancelarja gjermane ka deklaruar se Shqipëria ka nisur projekte të rëndësishme reformash dhe se është bërë përparim, sidomos me vetingun ne drejtësi.

Por sipas saj, vendimi përfundimtar për votën e qershorit, lidhur me hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë do të merret në ditët në vijim.

Dyshimi gjerman sipas kancelares Merkel lidhet me plotësimin e parakushteve nga Shqipëria.

Kancelarja garantoi ndihmë për arritjen e përparimit të nevojshëm, duke ritheksuar ndikimin e tij në vendimin përfundimtar.

Pasi përmendi reformat e ndërmarra, kryeministri Edi Rama shprehu besimin e një vote pro nga Gjermania.

Rama theksoi se Shqipëria e ka merituar çeljen e negociatave të anëtarësimit në BE.

Kryeministri e mbylli fjalën me fenë që sipas tij përfaqëson gjithë shqiptarët.

Konferenca për mediat u pasua me një takim 90 minutësh mes kryeministrit shqiptar dhe kancelares gjermane./abcnews.al

bayern-dhe-real.jpg
gra moz17:00 | 25/04/2018

Championsi do të ketë sot klasiken më të madhe të futbollit europian. Bayern pret Realin në Mynih, me dy gjigandët që synojnë një vend në finale

Finalet i njeh mirë dhe kërkon të ketë edhe një tjetër.

Jup Hajnkes është një nga trajnerët e paktë në Europë që ka fituar dy herë Ligën e Kampionëve, dhe si për koincidencë, ia ka dalë me dy skuadrat që do të jenë përballë sonte në Mynih.

Në 1998, kur ishte ende tepër i ri, ia doli me Realin e Madridit, duke mundur në finale Juventusin, në të cilin bënte pjesë si lojtar, rivali i tij i sotëm si trajner, Zinedine Zidane.

Në 2013 arriti kulmin e triumfit, duke kompletuar fitoren e trefishtë me Bajernin, Champions, Bundesligë e Kupë të Gjermanisë.

Për të arritur finalen e tretë dhe për të fituar trofeun e tretë, do të duhet të kalojë ish-ekipin e tij, Madridin, ndërsa është sërish në stolin bavarez.

Bajerni i tij duket i përgatitur mirë, dhe vlerësohet si një nga ekipet e paktë që mund të mposhtin këtë Real.

Hajnkes, si gjerman i mirë e nis analizën e ndeshjes, duke dhënë një buletin të gjendjes së ekipit të tij.

Jup Hajnkes: “Alaba dhe Toliso janë në dyshim dhe do të vendosim në momentin e fundit nëse mund të jenë në skuadër apo jo. Si trajner apo si lojtar këto janë ndeshjet për të cilat ia vlen të përgatitesh gjatë gjithë sezonit dhe që t’i luash. Këto janë kulme që kaq shumë trajnerë nuk kanë pasur fatin t’i provojnë në karrierë. Unë e di mirë se çfarë vlere kanë këto ndeshje. Ka një moral dhe atmosferë të shkëlqyer në skuadër. Kjo është e vetmja mënyrë për të qenë të suksesshëm dhe për të arritur fitore të mëdha. Për këtë arsye, ne jemi shumë optimistë për të dyja ndeshjet”.

Këto nuk janë problemet e vetme, pasi Manuel Neuer mbetet i dëmtuar, po ashtu si Arturo Vidal dhe Kingsli Coman.

Ndërkaq, James Rodrigez pritet të jetë titullar ndaj ekipit që e ka huazuar në Mynih.

Sfida duket e madhe për kampionët e Gjermanisë, pasi vitet e fundit nuk është se kanë dalë mirë me spanjollët, duke u eleminuar dy herë radhazi.

Duelet mes tyre janë më klasikët e futbollit europian, duke lënë pas çdo rivalitet në historinë e Championsit, me 25 takime gjithsej, dhe me nga 11 fitore për secilën palë.

Reali, ndërkaq, udhëtoi drejt Mynihut, me autoritetin e skuadrës kampione në fuqi, dhe të ekipit të vetëm që ka fituar dy herë radhazi Ligën e Kampionëve.

Një formacion i mbushur me yje mund të ndëshkojë çdo kundërshtar, në çdo moment, ndërsa mund të mbështetet te golshënuesi më i mirë i kompeticionit për të gjitha kohët.

Cristiano Ronaldo është tepër i frymëzuar, sidomos, kur luan ndaj Bajernit, pasi i ka shënuar 9 herë kur ka qenë përballë tij.

Trajneri Zinedine Zidane, sidoqoftë, nuk dëshiron të bëjë rolin e favoritit.

Zinedane Zidane: “Për mua nuk ekziston asnjë favorit në këtë sfidë. Është një gjysmëfinale krejtësisht e ndryshme nga duelet që kemi pasur më parë. E rëndësishme është që jemi në gjysmëfinale dhe duam që të bëjmë një tjetër ndeshje të mirë. Jemi të përgatitur për këtë, dhe po ashtu e dimë se do të na duhet të vuajmë. Jemi mirë mendërisht dhe fizikisht. Çdo lojtari i pëlqen t’i luajë këto ndeshje dhe shpresojmë që të dalim mirë, edhe pse jemi larg tifozëve tanë. Forca jonë është që kemi një vendosmëri të madhe, dhe që ky klub ka qenë gjithnjë në një nivel të tillë”.

Shqetësimi më i madh për Zidanin do të jetë përzgjedhja e formacionit, me shumë yje që mund të mbeten në stol.

E sigurt është që në “Allianz Arena”, do të luhet një gjysmëfinale e madhe e Championsit sonte në 20:45./abcnews.al

keshilli.jpg
gra moz16:32 | 25/04/2018

Raporti i Komisionit Europian, i paraqitur në Këshillin Kombëtar të Integrimit nga ambasadorja e unionit Romana Vlahutin, iu nënshtrua diskutimit më të detajuar derimëtani në nivel deputetësh, prej publikimit të tij më 18 Prill.

Si pjesë e linjës politike të shprehur tashmë, demokratët vunë në pauzë marrëdhënien e kushtëzuar me parlamentin, për të kontribuuar në proces. Paraqitja e raportit risolli pikat e forta dhe ato të dobëta të pasqyruara nga komisioni dhe përmbledhura nga ambasadorja.

Romana Vlahutin:Të gjitha hapat e mëtejshëm do të kërkojnë edhe më tepër konsensus jo vetëm me fjalë dhe retorikë, por edhe në veprime dhe në punën e përbashkët drejt progresit. Është shumë mirë që Shqipëria është parë si model në rajon për një sërë gjërash. Së pari është njohja nga Komisioni për procesin e rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve. Së dyti është parë lëvizje për sa i përket forcimit të drejtësisë në sekuestrimin të llojeve të ndryshme të drogërave”.

Një shqetësim teknik për këtë të fundit ngriti demokratja Jorida Tabaku.

Jorida Tabaku: “ Ristrukturimi i ministrive ka shkrirë grupet e punës dhe nuk ka akoma një strategji dhe as paketë për përafrimin e legjislacionit”.

Opozita pakënaqësitë i shprehu jo ndaj raportit, por ndaj leximit, ose si thotë vetë, mosleximit të tij. Për këtë Enkelejd Alibeaj theksoi tre pika kyçe në progres raport, me në thelb praktikën, jo kuadrin ligjor të shkruar.

Enkelejd Alibeaj: “Krimi, droga dhe reforma në drejtësi. Numri i policëve për 100 mijë banorë është më i larti në Europë. Rezultatet, fatkeqësisht nuk janë si ato në Europë”.

Një përgjigje origjinale për këtë artikuloi kryetari i komisionit të ligjeve, Ulsi Manja.

Ulsi Manja:Unë nuk di në fakt, ndonjë vend anëtar të BE-së që të ketë shpallur fitoren e luiftës absolute me krimin korrupsioni apo fenomene negative në një shoqëri të gjallësh. Kam përshtypjen se edhe në Parajsë përherë do të ketë me këto fenomene”.

Për Romana Vlahutin, vlen të theksohet se Komisioni Europian nuk bën asnjë dhuratë dhe se procesi i negociimit vlerësohet me sa kapituj mbyll, jo se sa të tillë hap gjatë negociimit për antarësim./abcnews.al

edi-raama.jpg
gra moz15:06 | 25/04/2018

Kreu i qeverisë shqiptare ka pritshmëri të mëdha nga vizita në Berlin. Këtë e pasqyrojnë mediat gjermane, të cilat publikojnë deklaratat e kryeministrit Rama, që  dëshiron të bindë sot Angela Merkel, se vendi i tij është gati për në Bashkimin Evropian. Mediat gjermane citojnë edhe krahasimin që Rama i bën takimit të pritshëm me kancelaren.

Kreu i qeverisë shqiptare ndodhet në Berlin me shpresa të mëdha. Këtë e pasqyrojnë mediat gjermane në shkrimet e tyre duke shtuar se Edi Rama dëshiron të bindë Kancelaren Angela Merkel se vendi i tij është gati për në Bashkimin Evropian.

Por shumë anëtarë të bashkësisë ndërkombëtare janë skeptikë lidhur me bisedimet e pranimit shkruan rrjeti editorial gjerman. Në intervistën me kryeministrin Rama citojnë krahasimin që kreu qeverisë shqipëtare i bën kësaj vizite.

“Angela Merkel është një kampione evropiane. I gjithë rajoni i Ballkanit shpreson tek ajo. Pra, është normale që çdo kryetar  qeverie në Ballkan që shkon në Berlin ndihet pak si pelegrin që dëshiron të shohë Papën”.

Ndërsa gazeta gjermane “Die Welt” sjell në një formë tjetër profilin e kryeministrit që kërkon të bëjë për vete kancelaren gjermane.

“Ish-basketbollisti dhe artisti në Berlin do të synojë me sharmin e tij të bëjë për vete kancelaren Merkel që të marrë mbeshtetjen për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë”. 

Dhe vërtet Rama, një socialist, ka se ç’të tregojë shkruan, Die Welt, duke iu referuar ekonomisë në rritje, Tiranës që mbushet me fasada që shkëlqejnë, një reformë në drejtësi e kërkuar nga BE që ka marrë udhë. Ana tjetër e medaljes është skpeticizmi, sipas medias gjermane.

“Ka njerëz që janë skeptikë, kur shtrohet pyetja për Shqipërinë që të bëhet sa më shpejt anëtare e BE-së, kjo lidhet edhe me histori si kjo: Në Tetor prokuroria kërkoi heqjen e imunitetit të ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri sepse emri i tij përmendej disa herë në telefonatat mes tregtarëve shqiptarë dhe italianë të drogës.”

Gazeta gjermane i kushton vëmendje të gjithë zhvillimeve lidhur me rastin Tahiri dhe konkludon me përgjigjen e  Ramës kur i pyetur nga “Die Welt” lidhur me rastin e sëkëlldisshëm Tahiri thotë:

“Besoj në radhë të parë se dyshimet ndaj një personi nuk mund të pengojnë përpjekjet e një vendi të tërë.”

Gazeta thekson se është një nga këto raste që e prishin dhe përcaktojnë imazhin e Shqipërisë në pjesën tjetër të Europës. Deri më sot nuk është i hequr plotësisht dyshimi se kriminaliteti i organizuar ka kapur fort ekonominë e vendit dhe tentakulat e tij arrijnë deri në nivelet më të larta të qeverisë./abcnews.al

mustafa-nano.jpg
gra moz11:41 | 25/04/2018

Të ftuar në episodin e radhës të “Provokacija” ishin:

    1. Grida Duma. Deputetja e Partisë Demokratike foli për të djathtën në përgjithësi në Shqipëri. Ajo nuk iu shmang disa komenteve rreth zhvillimeve më të fundit të politikës në vendin tonë.
    2. Edith Harxhi. Drejtoresha e “Albania Policy center” diskutoi rreth rekomandimit për çeljen e negociatave. Harxhi komentoi gjithashtu edhe takimet E Ramës në Gjermani.
    3. Genc Ruli. Ish-ministri i Energjitikës u shpreh në studie se demokracia në vendin tonë nuk është ajo perfektja që ne prisnim. Sipas tij, kemi një distancë të madhe në kulturë, krahasuar me Europën.
    4. Alfred Lela. Drejtori i Politiko.al ishte i ftuar në studion e “Provokacija” për të folur rreth shkrimit më të fundit që kishte publikuar./abcnews.al

italia.jpg
gra moz22:55 | 24/04/2018

Shanset për krijimin e koalicionit qeverisës në Itali kanë anuar majtas. Lëvizja 5 Yjet, partia që siguroi më shumë vota e vetme në zgjedhjet e 4 Marsit, i ka shtrirë dorën e bashkëpunimit të majtës duke mbyllur hesapet me Ligën e Veriut.

Mundësitë për formimin e qeverisë në Itali kanë marrë një drejtim të ri. Lideri i Lëvizjes 5 Yjet, Luigi di Maio i ka hapur dyert bashkëpunimit me Partinë Demokratike dhe ia ka mbyllur ato Ligës së Veriut. Në një komunikim me mediat, Di Maio ka deklaruar se pas 50 ditë përpjekje për një projekt të përbashkët me partinë e Matteo Salvinit shanset për një pakt kanë perënduar.

Në deklaratën e tij, Di Maio ka përshëndetur qasjen e drejtuesit të përkohshëm të së majtës, Maurizio Martina, por ka shtuar se në rast se edhe kjo përpjekje do të dështonte, zgjidhja do të jetë kthimi tek kutitë e votimit.

Lëvizja e 5 Yjeve vjen një ditë pasi presidenti Mattarella ngarkoi me detyrën e kryeministrit të përkohshëm presidentin e Dhomës së Parlamentit, Roberto Fico, për të zgjidhur ngërçin politik që ka përfshirë Italinë që pas zgjedhjeve të 4 marsit. Në këndvështrimin e Di Maios, Salvini vendosi t’i qëndronte besnik koalicionit me aleatët dhe jo Italisë dhe italianëve.

Ndërkohë, përfaqësuesi i së majtës, Maurizio Martina i ka bërë të qartë kryeministrit negociator se është i gatshëm të shqyrtojë ofertën e Lëvizjes 5 Yje, gjithmonë nëse ajo do të zeronte shanset për një aleancë me Ligën e Veriut./abcnews.al

liverpool-1.jpg
gra moz22:49 | 24/04/2018

Liverpool ka fituar sfidën e parë gjysmëfinale të vlefshme për Champions League kundër Romës me rezultatin 5 – 2.

Në një ndeshje me shumë raste, ka qenë ishi i Romës, Mohamed Salah, ai që nisi serinë e golave për “Të kuqtë” në minutën e 36. Egjiptiani shënoi sërish në fund të pjesës së parë, duke e futur skuadrën e tij me avantazhin 2 – 0 në dhomat e zhveshjes.

Golin e 3-të për Liverpool e shënoi Sadio Mane, por ishte Firmino që plotësoi pesëshen e golave me dopietën e tij.

Ndërsa Roma tregoi edhe njëherë që di të shënojë jashtë fushe. Lojtarët e Di Francesko shënuan me anë të Edin Dzeko në minutën e 81 dhe pas katër minutash ishte Perotti që shënoi të dytin me penallti.

Javën e ardhshme dy skuadrat do të përballen në ndeshjen e kthimit në “Olimpico”, ku Roma beson dhe njëherë të përsërisë mrekullinë, siç bëri ndaj Barcelonës, kurse Liverpool-i i Klopp është vetëm “një hap” larg finales./abcnews.al

emanuel-macron-dhe-donald-trump.jpg
gra moz22:15 | 24/04/2018

Pavarësisht miqësisë mes dy vendeve dhe asaj personale, Donald Trump dhe Emmanuel Macron kanë dalë me qëndrime të ndryshme sa i takon çështjes iraniane. Teksa Presidenti amerikan ka ritheksuar qëndrimin kundër marrëveshjes së vitit 2015, ai francez ka bërë thirrje për një pakt të ri.

Ndonëse gjatë konferencës së përbashkët për shtyp shtrënguan përzëmërsisht duart, presidentët Trump dhe Macron kanë dalë me qëndrime të ndryshme sa i takon marrëveshjes iraniane, që ishte dhe fokusi i vizitës së shefit të pallatit Elize në Uashington.

Në fjalën e tij, Trump ka përsëritur se marrëveshja me Teheranin nuk ka asgjë pozitive dhe se Shtetet e Bashkuara nuk duhet ta kishin nënshkruar kurrë atë.

“Është një marrëveshje me themele të shkërmoqura. Nuk duhet të ishte nënshkruar kurrë dhe për këtë fajësoj Kongresin dhe shumë njerëz të tjerë”, ka thënë Trump.

Më tej, presidenti amerikan i ka dërguar një mesazh të qartë regjimit iranian.

“Po e them hapur, nëse Irani na kërcënon në çdo lloj mënyre, atëherë do të paguajë një çmim që vetëm pak vende e kanë paguar”, ka vijuar Trump.

Nga ana e tij, Presidenti Macron, pasi ka vënë në dukje diferencat sa i takon marrëveshjes së vitit 2015 me Republikën Islamike është shprehur optimist se mund të punojnë së bashku për arritjen e një marrëveshjeje të re.

“Për muaj me radhë e kam thënë se ajo nuk është një marrëveshje e mjaftueshme, por na mundësoi që deri në vitin 2025 të kemi akses në impiantet e tyre bërthamore. Ndaj, tani dëshirojmë të punojmë për një marrëveshje të re me Iranin”, ka thënë Macron.

Në vijim të konferencës, Trump është pyetur edhe në lidhje me çështjen e Koresë së Veriut. Ai ka theksuar se lideri koreano-verior Kim Jong Un është shprehur i hapur për bisedime, por ka rikonfirmuar edhe qëndrimin e tij.

“Ata duhet të heqin qafe arsenalin bërthamor. Kaq e thjeshtë është. Do të ishte fare e lehtë të bënim një marrëveshje dhe të shpallnim fitoren, por unë nuk dua ta bëj këtë. Dua që ata ta asgjesojnë armatimin bërthamor”, ka thënë Trump.

Ndërkohë, kur kanë kaluar më pak se dy javë nga sulmi ajror në Siri, shefi i Shtëpisë së Bardhë ka thënë se do të dëshironte shumë të largohej nga vendi i Lindjes së Mesme, por ka shtuar se do ta bëjë këtë vetëm pasi të ketë përmbushur misionin.

“Sa më përket mua, do të doja shumë të largohesha, të ktheja luftëtarët tanë në shtëpi, pasi kanë bërë një punë të shkëlqyer. Por do ta bëjmë pasi të kemi përmbushur atë që duhet të përmbushim”, ka shtuar Trump.

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono